Zapomniany pomost przy śluzie Rakowiec, czyli tankujemy paliwo na Nogacie

Tankowanie paliwa do jachtu, motorówki czy barki motorowej w pobliżu miejsca jej cumowania to marzenie każdego wodniaka. Nikt nie lubi targać ze sobą  z napełnionych kanistrów, czy prosić w porcie o pomoc w organizacji transportu po paliwo. Mało kto jednak wie, że opuszczony i zdewastowany pomost gminny przy śluzie Rakowiec (od strony Malborka umożliwia dojście do stacji paliw odległej zaledwie o 200 metrów od miejsca cumowania![aktualizacja 2020: Pomost został wyremontowany]

Paliwo bezpośrednio na nabrzeżu możemy na wodach Pętli Żuławskiej zatankować jedynie w Gdańsku - w wodnej stacji paliw Lotosu na Motławie i... w Nowym Dworze Gdańskim nad rzeką Tugą (stacja paliw położona jest dwadzieścia metrów od brzegu). W innych portach i przystaniach - jeśli stacja paliw jest, to najczęściej położona na tyle daleko od miejsca cumowania, że raczej wyklucza to pieszy spacer z kanistrami.

Wyjątkiem jest Malbork, a raczej jego dzielnica Rakowiec. Na obrzeżach Rakowca, przy drodze nr 22, usytuowana jest stacja paliw Lotos, oddalona zaledwie o 200 metrów od Nogatu. To doskonałe miejsce, aby uzupełnić paliwo do naszej żaglówki, motorówki czy barki motorowej.

Tutaj właśnie zlokalizowany jest gminny pomost cumowniczy - tuż przed śluzą Rakowiec, patrząc od strony Malborka. Niestety - pomost jest w bardzo złym stanie. Większość pokrywających go desek zbutwiała i pozostał jedynie stalowy szkielet, należy uważać na wystające śruby i inne metalowe elementy. Jak pokazują zdjęcia - da się do tego pomostu zacumować i po nim przejść - ale robicie to na własne ryzyko. Możecie też zacumować w okolicy pomostu, bezpośrednio do brzegu, w okolicy dzikiego slipu.

Wystąpiłem z inicjatywą wyremontowania tego pomostu oraz wybudowania w jego okolicy wiaty i kręgu ogniskowego. Wodniacy płynący wodami Pętli Żuławskiej zyskaliby funkcjonalne i potrzebne miejsce do zacumowania.

Piotr Salecki

Pomost gminny w Malborku-Rakowcu - fot. Piotr Salecki - maj 2018


Pomost gminny w Malborku-Rakowcu - fot. Piotr Salecki - maj 2018


W okolicy zawsze znajdą się jacyś sympatyczni wędkarze lub spacerowicze, którzy pomogą nam zacumować - fot. Piotr Salecki - maj 2018


Pomost gminny w Malborku-Rakowcu - fot. Piotr Salecki - maj 2018

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź