Nowotki - Kanał Łososiowy - dawna delta Nogatu

Rozbudowane ramiona ujściowe Delty Nogatu przez wiele lat stanowiły sieć cieków wodnych prowadzących do Zalewu Wiślanego. Postępująca regulacja dróg wodnych Żuław spowodowała stopniowe odcinanie deltowych odcinków rzek poprzez budowę stacji pomp czy zastawek. Taki los spotkał Kanał Łososiowy, którym niegdyś można było dopłynąć do Zalewu Wiślanego. Dziś jest to ślepe - ale stosunkowo długie, bo około 700-metrowe odgałęzienie Nogatu, które kończy się stacją pomp Nowotki.

Wejście do Kanału Łososiowego jest zarośnięte roślinnością wodną, w tym trzcinami. Jednak jesteśmy w stanie się "przebić" i znaleźć wolną drogę. Dalej na wodzie często występują lilie wodne (grzybienie), a bardzo zarośnięty roślinością wodną jest końcowy odcinek, przy stacji pomp Nowotki.

Kilkadziesiąt metrów od ujścia do Nogatu przez kanał przechodzi niska, nieoznakowana linia wysokiego napięcia. W Kanale Łososiowym znajdziemy miejsca do zacumowania "wprost do brzegu", bardziej przy brzegu wschodnim.

To miejsce niezwykle malownicze, z brzegami w większości porośniętymi drzewami. Doskonałe na zaciszny, osłonięty postój, z godzinną przerwą na małe "conieco", lub nocleg "na dziko". Tu mamy dystans do ruchu wodnego Nogatu. Cisza, spokój i brak falowania powodowanego przez przepływające jednostki. Należy jednak bardzo uważać, płynąć powoli. Kanał nie jest bowiem żeglowną drogą wodną, tylko szlakiem turystycznym. Oczywiście można tu wpływać, jednak należy uważać. W dnie mogą być resztki konarów drzew czy inne przeszkody podwodne.

Tuż przy stacji pomp przystanek PKS, do najbliższego sklepu spożywczego około pięciuset metrów drogą w kierunku północnym.

Ważne informacje:

  • GPS: 54°14'46.4"N 19°18'05.4"E (wejście do kanału Łososiowego)
  • Galeria zdjęć Kanału Łososiowego na naszej stronie - tutaj
  • Sklep spożywczy Nowotki - od krańca kanału przy stacji pomp idziemy około 500 metrów drogą w kierunku północnym.

Piotr Salecki (2023)


Panorama wejścia na Kanał Łososiowy od strony Nogatu - fot. Piotr Salecki (2012)


Kanał Łososiowy - w ujściowym odcinku widoczna niska nieoznakowana linia wysokiego napięcia - fot. Piotr Salecki (2012)

Kanał Łososiowy - znajdziemy tu kilka miejsc nadających się do cumowania wprost do brzegu - fot. Piotr Salecki (2012)


Kanał Łososiowy - końcowy odcinek przy stacji pomp Nowotki jest zdecydowanie bardziej zarośnięty - fot. Piotr Salecki (2012)

Kanał Łososiowy - jedno z miejsc dogodne do cumowania wprost do brzegu - fot. Piotr Salecki (2012)


Stacja pomp Nowotki i przykładowe miejsce do zacumowania przy brzegu - fot. Piotr Salecki (2012)



Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź