Drewnica

Drewnica to pierwsza miejscowość na szlaku Rybiny, przez którą przepływamy, żeglując Szkarpawą od strony Wisły. To w zasadzie dwie połączone ze sobą wsie Drewnica i Żuławki. Dla wodniaków istotne z tego powodu, że znajduje się tu most zwodzony, pomosty cumownicze umożliwiające wygodne przybicie, sklepy i restauracja. Tuż za mostem, w Żuławkach, zlokalizowana jest przystań Szwedowo, Janusza Szwedowskiego. Przez rzekę przed mostem (od strony Wisły) przechodzi linia wysokiego napięcia (aktualizacja: od maja 2015 linia poprowadzona pod dnem rzeki).

W Drewnicy zazwyczaj cumujemy, oczekując na otwarcie mostu zwodzonego. Mamy do tego celu dostępne aż trzy pomosty - dwa po zachodniej stronie mostu i jeden po jego wschodniej stronie (aktualizacja - od 2022 roku dostępne są dwa pomosty na lewym brzegu rzeki).

Drewnica - Żuławki z lotu ptaka 
! - pozostałości po betonowych filarach mostu pontonowego
Aktualizacja 2021: na brzegu poniżej "wykrzyknika" została zbudowana przystań kajakowa z pomostem pływającym do którego mogą cumować również większe jednostki (pierwszeństwo mają kajakarze!), wiatami biesiadnymi ze stołami i ławami, kręgiem ogniskowym, stojakami na kajaki i wiatą na wc toi-toi (wc nie jest ustawiane).

1 - Most zwodzony w Drewnicy
2 - Pomosty cumownicze w Drewnicy
     (od 2017 pojedynczy pomost od strony Żuławek został przeniesiony na skraj miejscowości)

3 - Miejsce do cumowania "na dziko", dalej kierownice (dalby) mostu pontonowego
     (od 2020 roku jest tu też prywatny pomost)

4 - Przystań Szwedowo Janusza Szwedowskiego w Żuławkach


Drewnica - most zwodzony
Most w Drewnicy to jednoprzęsłowy most zwodzony o konstrukcji klapowej. Prześwit pod mostem wynosi około 2,9 metra i jest zmienny, w zależności od poziomu wody w rzece. Godziny otwarć podane są na tablicach umieszczonych po obu stronach mostu oraz w linku poniżej. Ciekawostką jest, że most, z racji osi drogi, przechodzi przez Szkarpawę ukośnie do osi rzeki. Powoduje to spore problemy dla dłuższych zestawów pchanych, chociaż oczywiście dla turystów wodnych nie ma większego znaczenia. Most posiada sygnalizację świetlną, która jednak przeważnie nie jest włączana. Most, w porównaniu do podobnych tego typu obiektów (chociażby w Rybinie) otwiera się bardzo powoli. Tuż przy moście znajdują się pomosty cumownicze, oraz resztki betonowych filarów dawnego mostu pontonowego. W 2021 roku została wybudowana przystań kajakowo-wodna z pomostem pływającym. W pewnym oddaleniu od mostu, z obu jego stron, przy brzegach rzeki znajdują się pale cumownicze, przeznaczone dla statków i barek. Budynek obsługi mostu znajduje się na lewym brzegu.

  • Drewnica - most zwodzony i pomosty cumownicze - tutaj
  • Godziny otwarcia mostów i śluz - tutaj

Drewnica - pomosty cumownicze
W 2008 przy moście w Drewnicy ustawiono, staraniem miejscowej gminy, sezonowy, pływający pomost cumowniczy. Został on ustawiony przy południowym brzegu (od strony Żuławek), od strony śluzy Gdańska Głowa [aktualizacja 2017: pomost ten został przestawiony w inne miejsce na skraju miejscowości]. W 2011  w ramach projektu Pętla Żuławska, ustawiono dwa kolejne pływające pomosty cumownicze, tym razem przy brzegu północnym, po obu stronach mostu. Do pomostów cumujemy burtą.

Drewnica - miejsca do postoju przy brzegu "na dziko"
Znajduje się przy lewym brzegu, przed mostem, lub przy prawym brzegu, za mostem. W pewnej odległości za mostem piaszczysty odcinek nadający się do dobicia znajduje się również przy lewym brzegu.

Szwedowo - przystań Janusza Szwedowskiego w Żuławkach

Przystań pięknie położona nad brzegiem Szkarpawy nie jest klasyczną, komercyjną przystanią żeglarską. Jest przeznaczona dla miłych i kulturalnych wodniaków. Można tutaj nabrać wody, podłączyć się do prądu, skorzystać z wc a niebawem także z prysznica. Spragnieni dłuższego pobytu mogą wynająć tzw. holenderskie domki campingowe. Przystań dysponuje slipem z wyciągarką.

  • Szwedowo - przystań w Żuławkach - tutaj


Więcej informacji o Szkarpawie

  • Locja Szkarpawy - tutaj
  • Linie wysokiego napięcia - tutaj

Piotr Salecki (lipiec 2014, aktualizacja 2017, aktualizacja 2021, 2024)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź