- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Rybina - pomost cumowniczy na półwyspie
Pomost cumowniczy (pływający) w Rybinie to jedyne tutaj miejsce do cumowania. Z pomostu można zejść na ląd po dwóch trapach. To istniejący od lat w tym miejscu pomost przystosowany jest do cumowania burtą około 3-4 jednostek. Pomost wyposażony jest w polery cumownicze. Widzimy stąd tablicę z godzinami otwarcia mostu i budynek operatora, na drodze przy moście. Uwaga na gałęzie drzew, które mogą zahaczyć o nasz maszt. Przy pomostach jest nieco płyciej, bądzcie przygotowani na konieczność podkręcenia miecza. Na polance wyżej miejsce na ognisko. Przyjemnośc psują jedynie ochydne zrujnowane toalety bez drzwi z bijącym od nich fetorem [aktualizacja: toalety zostały wyburzone w 2013 roku].
Pomost został wybudowany przez gminę (jak nieoficjalnie wieści donoszą został ufundowany przez znanego w okolicy żeglarza) z okazji pierwszego Zlotu Żeglarskiego w Rybinie w 1999 roku. Impreza odbywała się cyklicznie w Rybinie aż do 2010 roku (obecnie nie jest realizowana). Pomost był protoplastą zbudowanych w późniejszych latach podobnych pomostów pływających w ramach projektu Pętla Żuławska lub budowanych indywidualnie przez gminy.
Requiem dla pomostu
Pomost gminny w Rybinie (przy żółtym moście zwodzonym), był przez lata jednym z niewielu miejsc do cumowania na szlaku Pętli Żuławskiej. Na Szkarpawie - jedynym, ustawionym w 1999 roku. To tutaj cumowała większość jednostek płynących z lub na Zalew Wiślany, oczekując na otwarcie mostu, w celu zrobienia zakupów, lub pozostając na nocleg. Pomosty pływające zbudowane w ramach projektu Pętla Żuławska, przystanie w Żuławkach, Rybinie, Chorążówce czy Osłonce powstały wiele lat później. Zasłużony pomost-weteran był w coraz gorszym stanie technicznym, wymagał gruntownego remontu i odnowienia.
Początkowo planowano remont pomostu, jednak ostatecznie zdecydowano o jego sprzedaży i ustawieniu w tym miejscu nowego pomostu. Stary pomost obecnie znajduje się w Cichej Przystani w Osłonce i został przywrócony do pełnej sprawności.
Aktualizacja 2014: W Rybinie wybudowano przystań żeglarsko-pasażerską w ramach programu Pętla Żuławska i trzy pomosty cumownicze - jeden od wschodniej strony mostu zwodzonego na Szkarpawie (żółtego) i dwa pomosty cumownicze przy moście zwodzonym na Wiśle Królewieckiej (niebieskim).
Aktualizacja 2018: pomost w coraz gorszym stanie technicznym, spróchniałe deski, ubytki. Chodząc po pomoście należy bardzo uważać! Cumując do tego pomostu musimy zachować ostrożność. Brakuje części desek, niektóre są połamane inne spróchniałe i nadwątlone zębem czasu. Zapadnięty jest również jeden z łączników prowadzących na pomost.
Aktualizacja 2019: pomost z tabliczkami "zakaz wejścia" widocznymi od strony lądu, wejścia na pomost zatarasowane "barykadą" z euoropalet.
Aktualizacja 2020: pomost sprzedany przez gminę do przystani w Osłonce.
Piotr Salecki (2011, aktualizacja 2014, 2018, 2019, 2020)
Warto przeczytać i obejrzeć
Rybina - pomost cumowniczy - fot. Piotr Salecki (2012)
Pomost cumowniczy w Rybinie - fot. Piotr Salecki (2017)
Pomost cumowniczy w Rybinie - fot. Piotr Salecki (2017)
Pomost cumowniczy w Rybinie w ostatnim okresie funkcjonowania - fot. Piotr Salecki (2018)
Pomost cumowniczy w Rybinie w ostatnim okresie funkcjonowania - fot. Piotr Salecki (2018)
Pomost cumowniczy w Rybinie w ostatnim okresie funkcjonowania - fot. Piotr Salecki (2018)
Pomost cumowniczy w Rybinie wyłączony z użytkowania - fot. Piotr Salecki (2019)
Pomostu cumowniczego w Rybinie na półwyspie już nie ma - fot. Piotr Salecki (2020)
- 1590 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź