Groszkowo - dawny port

Głęboki kanał na północnym brzegu Szkarpawy w miejscowości Groszkowo, prowadzi do głęboko wcinających się w ląd basenów. Nie ma tam gospodarza. Brzegi są ziemne, skarpowe. Najprawdopodobniej jest to miejsce po dawnym porcie, w którym przeładowywano na barki płody rolne.  Obecnie jest to doskonałe miejsce na postój w ciszy i spokoju, miejsce całkowicie osłonięte od falowania, dobre na biwak i ognisko. To także miejsce na lokalną przystań - a więc perspektywiczne. Charakterystycznym punktem orientacyjnym jest silos i zabudowania gospodarstwa w głębi lądu, dobrze widoczne z wody, położone na wschód od ujścia kanału do Szkarpawy. Na przeciwległym brzegu znajdują się zabudowania miejscowości Chełmek. Dawniej w tym miejscu przechodziła nad Szkarpawą niska linia energetyczna, obecnie poprowadzona pod dnem rzeki.

Pomost cumowniczy naprzeciwko wejścia do dawnego portu
Aktualizacja maj 2020: Na przeciwległym brzegu w miejscowości Chełmek-Osada został ustawiony pomost pływający w ramach budowy sieci przystani kajakowych na Pomorzu. Z pomostu tego najczęściej korzystają jachty i barki motorowe. Niestety, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju przystani w części brzegowej (za wałem) nie ma żadnego zaplecza dla wodniaków.
Więcej tutaj


Ważne informacje

  • GPS wejścia do basenu dawnego portu: 54°16'28.6"N 19°10'49.4"E
  • Galeria zdjęć dawnego basenu portowego - tutaj


Piotr Salecki (listopad 2016, aktualizacja maj 2020, 2023)Kiedy płyniemy Szkarpawą wejście do dawnych basenów portowych łatwo przeoczyć - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - wejście do dawnych basenów portowych - widok od strony Szkarpawy - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - wejście do dawnych basenów portowych - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

I widok w przeciwnym kierunku - na Szkarpawę - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - basen portowy - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - charakterystyczne zabudowania na brzegu Szkarpawy na wschód od wejścia do basenu portowego - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

Odpowiedzi

Świetnie dodany przez Gość portalu Pomorski Szlak Żeglarski
Głębokości dodany przez admin
Wystarczająco dla większości dodany przez Gość portalu Pomorski Szlak Żeglarski

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź