Groszkowo - dawny port

Głęboki kanał na północnym brzegu Szkarpawy w miejscowości Groszkowo, prowadzi do głęboko wcinających się w ląd basenów. Nie ma tam gospodarza. Brzegi są ziemne, skarpowe. Najprawdopodobniej jest to miejsce po dawnym porcie, w którym przeładowywano na barki płody rolne.  Obecnie jest to doskonałe miejsce na postój w ciszy i spokoju, miejsce całkowicie osłonięte od falowania, dobre na biwak i ognisko. To także miejsce na lokalną przystań - a więc perspektywiczne. Charakterystycznym punktem orientacyjnym jest silos i zabudowania gospodarstwa w głębi lądu, dobrze widoczne z wody, położone na wschód od ujścia kanału do Szkarpawy. Na przeciwległym brzegu znajdują się zabudowania miejscowości Chełmek. Dawniej w tym miejscu przechodziła nad Szkarpawą niska linia energetyczna, obecnie poprowadzona pod dnem rzeki.

Pomost cumowniczy naprzeciwko wejścia do dawnego portu
Aktualizacja maj 2020: Na przeciwległym brzegu w miejscowości Chełmek-Osada został ustawiony pomost pływający w ramach budowy sieci przystani kajakowych na Pomorzu. Z pomostu tego najczęściej korzystają jachty i barki motorowe. Niestety, w przeciwieństwie do innych tego rodzaju przystani w części brzegowej (za wałem) nie ma żadnego zaplecza dla wodniaków.
Więcej tutaj


Ważne informacje

  • GPS wejścia do basenu dawnego portu: 54°16'28.6"N 19°10'49.4"E
  • Galeria zdjęć dawnego basenu portowego - tutaj


Piotr Salecki (listopad 2016, aktualizacja maj 2020, 2023)Kiedy płyniemy Szkarpawą wejście do dawnych basenów portowych łatwo przeoczyć - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - wejście do dawnych basenów portowych - widok od strony Szkarpawy - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - wejście do dawnych basenów portowych - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

I widok w przeciwnym kierunku - na Szkarpawę - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - basen portowy - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Groszkowo - charakterystyczne zabudowania na brzegu Szkarpawy na wschód od wejścia do basenu portowego - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

Odpowiedzi

Głębokości

Sondaż planujemy wiosną 2017 roku, ale z pobieżnych sondowań wynika, że jest tam co najmniej półtora metra do dwóch metrów głębokości. W bocznym basenie płyciej. Pozdrowienia, Piotr

Dodaj nową odpowiedź