Stary Nogat - Piekło

Odcinek nazywany Starym Nogatem lub Starorzeczem Nogatu był pierwotnie naturalnym odcinkiem Nogatu, uchodzącym do Wisły. Po wykopaniu kanału i śluz w Białej Górze, Stary Nogat został w miejscowości Piekło odcięty groblą i wałem przeciwpowodziowym od Wisły.

Ujściowy odcinek jest bardzo mocno zarośnięty trzcinami i roślinnością wodną. Większość wodniaków omija to miejsce, nie podejmując trudu "wetknięcia nosa" w ten urokliwy szlak na uboczu. A wpłynąć tam naprawdę warto. Po pokonaniu wąskiego, meandrującego prześwitu zieloności w ujściowym odcinku, akwatorium kanału znacząco się rozszerza. Dalej również będą miejsca, gdzie będziemy musieli lawirować pomiędzy trzcinami i roślinnością wodną, poszukując wolnej drogi, ale mniej dokuczliwe, niż w samym ujściu do Nogatu. Przed nami nieco ponad dwa kilometry do Piekła. To szlak dla tych, którzy lubią odkrywać, eksplorować, poznawać nowe miejsca, nieodwiedzane przez większość wodniaków. Panuje tu cisza i spokój. Dużo ptactwa i zwierzyny.

Miejsc do zacumowania "na dziko" szukamy na wysokim, północnym brzegu, gdzie towarzyszy nam kompleks leśny będący rezerwatem "Las Mątawski". Takich "przerw w trzcinach" nadających się do lądowania znajdziemy zaledwie około pięciu. Ten rejon to doskonałe miejsce do pieszych wycieczek. Po przepłynięciu około kilometra ten zwarty kompleks leśny oddala się od brzegu, ale w dalszym ciągu brzeg pozostaje zadrzewiony. Z kolei brzeg południowy jest całkowicie zarośnięty trzcinami i jak okiem sięgnąć widać tylko pola uprawne.

Na samym krańcu kanału cumujemy wprost do brzegu (uwaga na kamienie) w miejscowości Piekło. Do sklepu spożywczego i baru około 200 metrów. Można również znaleźć miejsce do lądowania na północnym brzegu przy polu, na którym często pasą się krowy.

Ważne informacje

  • GPS: 53°56'39.6"N 18°53'28.6"E (ujście Starego Nogatu do Nogatu)
  • Galeria zdjęć Stary Nogat - tutaj


Piotr Salecki (2022)


Panorama Starego Nogatu od strony Nogatu - fot. Piotr Salecki (2020)


...i widok w przeciwnym kierunku, ujście Starego Nogatu do Nogatu - fot. Piotr Salecki (2020)


Jedno z miejsc do lądowania na brzegu północnym - fot. Piotr Salecki (2020)


Kolejne miejsce do lądowania na brzegu północnym - fot. Piotr Salecki (2020)


Kolejne miejsce do lądowania na brzegu północnym - widok z brzegu - fot. Piotr Salecki (2020)


Miejsce do lądowania na brzegu północnym z panoramą Starego Nogatu - fot. Piotr Salecki (2020)


Jedno z miejsc do lądowania na brzegu północnym - fot. Piotr Salecki (2020)


Kraniec Starego Nogatu - Piekło. Uwaga na kamienie i przeszkody przy brzegu - fot. Piotr Salecki (2020)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź