Rybina - przystań, pomosty cumownicze, miejsca postoju

Rybina to ważny węzeł szlaków wodnych na Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Rozpoczyna tu swój bieg Wisła Królewiecka, kończy zaś Linawa (odcięta stacją pomp) i Tuga. Rybina położona jest mniej więcej w połowie szlaku Szkarpawy (15 km na 25 km rzeki). Do 2014 roku w Rybinie funkcjonował tylko pomost cumowniczy przed mostem zwodzonym na Szkarpawie. Wiosną 2014 roku oddano do użytku przystań pasażersko-żeglarską, oraz trzy pomosty cumownicze przy mostach zwodzonych. Ale to niejedyne miejsca, które można wybrać w Rybinie na postój.Miejsca możliwego cumowania lub postoju w Rybinie z opisem na zdjęciu

 • (2) - Nowa przystań pasażersko-żeglarska (Szkarpawa, brzeg północny) - tutaj
 • (2) - Pas brzegu przed przystanią pasażersko-żeglarską (szkarpawa, brzeg północny
 • (4) - Przystań hausbootów (Wisła Królewiecka, brzeg południowy)
 • (3), (7) - Pomosty cumownicze przed i za mostem zwodzonym na Wiśle Królewieckiej (brzeg południowy)
 • (11), (8) - Pomosty cumownicze przed i za mostem zwodzonym na Szkarpawie (brzeg północny)
  Aktualizacja 2018: pomost (11) w coraz gorszym stanie technicznym, spróchniałe deski, ubytki. Chodząc po pomoście należy bardzo uważać!
 • (6) - Gospodarstwo Agroturystyczne Pokoje Nad Rzeką (Wisła Królewiecka, brzeg północny)
 • (9) - Zatoka Tratw (Szkarpawa brzeg południowy)
 • (12) - Zatoka Linawy

Inne miejsca w Rybinie z opisem na zdjęciu

 • (1) - Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej - więcej tutaj
 • (5) - Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej (niebieski) - więcej tutaj
 • (10) - Most zwodzony na Szkarpawie (żółty) - więcej tutaj
 • Opis całego Węzła Wodnego Rybina - tutaj


(2) Rybina - nowa przystań pasażersko-żeglarska

Przystań zlokalizowana na lewym brzegu Szkarpawy. Długie, wysokie nabrzeże, przystosowane do cumowania raczej statków niż jachtów. Możliwość podłączenia się do prądu, zatankowania wody, opróżnienia jachtowego zbiornika fekaliów. Teren nieogrodzony i w nocy niepilnowany. Brak pryszniców! Toalety czynne do godziny 16 - to stan na sezon 2014. W pobliżu przystani piaszczysty odcinek brzegu nadający się do postoju "na dziko".
Od maja 2016 przystań w Rybinie ma operatora, jest nim firma Obróbka Bursztynu Ewa Zielińska, tel. 500 831 365, mail: email: jacek_zielinski1@o2.pl. Budynek z wc jest czynny do godziny 20.00.

(4) Rybina - przystań Hausbootów
Umocnione nabrzeże tuż przed mostem zwodzonym na Wiśle Królewieckiej. Przystań prywatna, przystosowana do obsługi hausbootów firm czarterowych. Cumowanie po uzgodnieniu z właścicielem - jeśli będzie wolne miejsce.

Rybina - cztery pomosty cumownicze przy mostach zwodzonych
(11) - pomost przed mostem zwodzonym na lewym brzegu Szkarpawy
(8) - pomost za mostem zwodzonym na lewym brzegu Szkarpawy
(bez zejścia na ląd)
(3) - pomost przed mostem zwodzonym na prawym brzegu Wisły Królewieckiej
(7) - pomost za mostem zwodzonym na prawym brzegu Wisły Królewieckiej (bez zejścia na ląd)

Pomost (11) jest pomostem ustawionym w tym miejscu od wielu lat. Pomosty (8, 3, 7) zostały oddane do eksploatacji w 2014 roku w ramach programu "Pętla Żuławska". Każdy pomost umożliwia cumowanie burtą od trzech do czterech jachtów, zaleznie od ich długości. Pomosty są wyposażone w polery cumownicze, nowe pomosty dodatkowo mają także drabinki wyłazowe.
Aktualizacja 2018: pomost (11) w coraz gorszym stanie technicznym, spróchniałe deski, ubytki. Chodząc po pomoście należy bardzo uważać!

(6) Rybina - Gospodarstwo Agroturystyczne Pokoje Nad Rzeką
To częściowo umocnione nabrzeże za mostem zwodzonym na Wiśle Królewieckiej. Miejsca do postoju tutaj za bardzo niem ma. Są natomiast toalety i prysznice, dostępne dla żeglarzy i życzliwie nastawiona do wodniaków obsługa. A więc możemy zacumować w innym miejscu w Rybinie i dojść tu pieszo. Zostawmy po sobie dobre wrażenie!

(12) Rybina - ujście Linawy przy Stacji Pomp

Zatoka przed mostem na Szkarpawie umożliwia cumowanie "na dziko", lub po uzgodnieniu - przy prywatnych pomostach. Jednak w Rybinie jest teraz tyle dogodnych miejsc do cumowania, że możemy znaleźć inne, lepsze miejsce do cumowania. W zatoce dużo wodnej roślinności.

(9) Rybina - Przystań Tratw

Zatoka za mostem zwodzonym na Szkarpawie. Nie ma tam żadnej infrastruktury, teren został wydzierżawiony przez firmę zajmującą się czarterem tych jednostek.

Piotr Salecki (październik 2014, aktualizacja czerwiec 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź