Rybina - pomost cumowniczy wschodni

Pomost dla jednostek oczekujących na otwarcie mostu zwodzonego usytuowany po wschodniej stronie mostu. Został oddany do eksploatacji w 2014 roku w ramach programu "Pętla Żuławska". Pomost umożliwia cumowanie burtą od trzech do czterech jachtów, zależnie od ich długości. Pomost jest wyposażony w polery cumownicze oraz drabinki wyłazowe. Poważnym mankamentem jest brak możliwości wyjścia na ląd - nie wykupiono bowiem prywatnego terenu umożliwiającego dojście z pomostu do drogi w Rybinie (patrz aktualizacja niżej).

Od 2022 w bezpośrednim sąsiedztwie pomostu powstał kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy "Między Mostami". Dzięki temu p
omost, oznaczony w wielu przewodnikach jako „bez zejścia na ląd” obecnie daje taką możliwość, możemy bowiem przejść do Rybiny przez teren "Między Mostami". Oczywiście należy się przywitać i poprosić o zgodę na przejście przez prywatny teren.

Do pomostu cumujecie bezpłatnie, bo jest on gminny i bezpłatny. Równocześnie jest on również często zajęty przez łodzie do wynajęcia z "Między Mostami" i stanowi jej tymczasowe zaplecze. Jeśli chcemy skorzystać z infrastruktury "Między mostami" - wc, prysznica, kuchni turystycznej, podłączyć się do prądu czy nabrać wody - mamy taką możliwość za opłatą, po uzgodnieniu z gospodarzami tego miejsca. Uwaga! Na drodze z Nowego Dworu Gdańskiego na Mierzeję Wiślaną panuje intensywny ruch samochodowy.

Piotr Salecki (2016, aktualizacja 2020, 2022, 2024)


Wschodni pomost cumowniczy w Rybinie na Wiśle Królewieckiej - fot. Piotr Salecki (maj 2018)

Wschodni pomost cumowniczy w Rybinie na Wiśle Królewieckiej - fot. Piotr Salecki (maj 2018)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź