- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Wisła Królewiecka
Aktualizacja 2023:
Jak informuje internauta Vikingsailor: Wisła Królewiecka na 8 i 9,5 km rzeki są spłycenia do 1 metra.
Aktualizacja 2018:
Marina Baltica w Sztutowie działa wyłacznie jako przystań rezydencka. Istnieje możliwość cumowania, ale nalezy liczyć się z tym że działa tam pizzeria a wieczorami organizowane są głośne imprezy taneczne.
Most zwodzony w Sztutowie na Wiśle Królewieckiej od lipca 2018 nie jest otwierany dla ruchu wodnego. Ruch drogowy odbywa się normalnie.
Aktualizacja 2019:
Wisła Królewiecka otrzymała w 2019 status żeglownej drogi wodnej.
Wisła Królewiecka
Wisła Królewiecka jest odgałęzieniem Szkarpawy. To droga wodna prowadzącą od miejscowości Rybina przez Grochowo, Sztutowo i Kobyla Kępa do Zalewu Wiślanego. Jest dostępna dla wszystkich jachtów, które płyną Szkarpawą, jedynie spłycenia przy ujściu rzeki do Zalewu Wiślanego mogą stanowić przeszkodę dla jachtów balastowych z większym zanurzeniem. Wszystkie linie energetyczne są dobrze oznakowane.
- Wysokość linii energetycznych jest tutaj
Uważam tą rzekę za jedną z trzech najpiękniejszych na szlaku Rzek Delty Wisły-Pętli Żuławskiej. Równie piękne i ciekawe są Tuga-Święta - żeglowna od Nowego Stawu przez Nowy Dwór Gdański i uchodząca do Szkarpawy w okolicach Rybiny, oraz rzeki Dzierzgoń (miejscowi używają często nazwy Zorga) i Balewka - również żeglowne, obecnie zaniedbane i zapomniane, łączące się w okolicy Żółwińca i uchodzące do jeziora Druzno.
Mimo iż oficjalne "parametry" Wisły Królewieckiej są zbliżone do Szkarpawy, mamy wrażenie, iż ta pierwsza jest nieco węższa a już na pewno bardziej zarośnięta. Pomiędzy zielonościami jest jednak przeważnie żeglowny prześwit. Wrażenie dzikości tego szlaku mimo wszystko pozostaje, co moim zdaniem dodaje rzece uroku. Wodna roślinność zajmuje momentami nawet połowę koryta. Najgorzej jest jednak na początku, w okolicach Rybiny, potem będzie lepiej, a rzeka będzie stopniowo poszerzać swoje koryto. Brak ruchu statków towarowych powoduje, iż rzeka okresami jest bardzo mocno zarośnięta. Ale przecież dotyczy to także innych dróg wodnych w okolicy.
Panorama początku Wisły Królewieckiej w Rybinie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)
Panorama początku Wisły Królewieckiej w Rybinie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)
Droga wodna czy nie?
Wisły Królewieckiej nie było od wielu lat w żadnym zestawieniu "dróg żeglownych". A jednak na brzegu rzeki w Rybinie stała, do maja 2014 roku, drewniana tablica z napisem Wisła Królewiecka - żeglowna droga wodna, klasa III. Wiosną 2014 na Cieplicówce doszło do tragicznego wypadku. Jacht klasy venus dotknął masztem linii wysokiego napięcia i zginęli żeglarze. Nagle u wejść na Wisłę Królewiecką postawiono ogromne tablice "koniec szlaku żeglownego" i "nieoznakowane linie energetyczne". Tablice dotyczące nieoznakowanych linii energetycznych są nieprawdziwe, gdyż wszystkie linie na Wiśle Królewieckiej są dobrze oznakowane. Pod koniec sezonu jedną z nich (w Rybinie) dotyczącą linii energetycznych zdemontowano, ale druga, od strony Zalewu Wiślanego - pozostała. Nagłe ustawienie tych tablic spowodowało, iż wielu żeglarzy obawia się wpłynąć na tę rzekę. Ja zdecydowanie do tego zachęcam! Więcej nt tablic dalej.
Ponieważ nadal jest to szlak nie będący oficjalnie drogą wodną, wzdłuż brzegów nie ma słupków kilometrażowych. Dlatego mój opis, oprócz orientacyjnych odległości w kilometrach odnosi się do wyglądu brzegów i charakterystycznych miejsc na trasie.
Aktualizacja 2019: Od 01 lipca 2019 zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 2019 w sprawie śródlądowych dróg wodnych Wisła Królewiecka odzyskała status żeglownej drogi wodnej. W tym samym rozporządzeniu także Tuga od Nowego Dworu Gdańskiego i Motława w granicach miasta Gdańsk.
Skrócony kilometraż Wisły Królewieckiej
- 00,00 km Przystań "U Michała" (lewy brzeg) rezydencka przystań hausbootów
- 00,20 km Pomost cumowniczy (prawy brzeg)
- 00,35 km Prywatna Przystań Hausbootów (prawy brzeg) - obecnie nieużytkowana
- 00,40 km Rybina - most zwodzony
- 00,50 km Pomost cumowniczy (prawy brzeg)
- 00,50 km Gospodarstwo Agroturystyczne "Pokoje nad rzeką" (lewy brzeg)
- 00,50 km aktualizacja: Przystań żeglarska "Między mostami" (prawy brzeg) od 2022 roku
przy pomoście cumowniczym mostu zwodzonego. W budowie pomosty przystani. - 00,60 km aktualizacja: Przystań żeglarska " (lewy brzeg) od 2023 roku
- 01,80 km Rezydencja z wewnętrznym portem (prawy brzeg)
- 02,40 km Grochowo Pierwsze pomost (prawy brzeg)
- 05,20 km Cegielnia (lewy brzeg)
- 05,80 km rozwidlenie szlaków
- 06,00-06,80 km Sztutowo (lewy brzeg)
- 06,05 km Przystań wędkarska (lewy brzeg)
- 06,35 km Zrujnowane nabrzeża (lewy brzeg)
- 06,45 km Marina Baltica (lewy brzeg) - obecnie cumowanie po uzgodnieniu
- 06,58 km Sztutowo, most zwodzony
- 06,65 km Sztutowo, przystań żeglarska (lewy brzeg)
- ok. 08,00 km maszt przekaźnikowy (lewy brzeg)
- 10,20 km rozwidlenie szlaku wodnego (prawy brzeg)
- 10,20 km osłonięte trzcinami miejsce do cumowania w zakolu rzeki 54°19'11.3"N 19°13'50.1"E
- Kobyla Kępa pomost cumowniczy od 2020 roku (więcej tutaj)
- 11,45 km nabrzeże kończące wał (lewy brzeg)
- 11,50 km ujście rzeki do Zalewu Wiślanego
00,00 km
Start w Rybinie
Nasz rejs Wisłą Królewiecką rozpoczynamy od wpłynięcia na rzekę od strony Szkarpawy w miejscowości Rybina. Mijamy przystań pasażersko-żeglarską, wybudowaną w latach 2013-2014, która zlokalizowana jest jeszcze na Szkarpawie. Tuż za nią pojedynczy prywatny pomost.
Tablice kłamstwa
I przy nim, na brzegu tablica-skandal. Tablica kłamliwie zniechęcająca żeglarzy do wpłynięcia na Wisłę Królewiecką. Tablica z napisem "koniec szlaku żeglownego" a pod spodem "nieoznakowane linie energetyczne". Tablice te ustawiono błyskawicznie po tragicznej śmierci żeglarzy na rzece Cieplicówce, gdy jacht klasy "venus" dotknął masztem nieoznakowanej linii wysokiego napięcia. To typowy "dupochron" dla urzędników i działanie na skutek, a nie prewencyjne. Dlaczego przez lata stała w tym samym miejscu tablica z napisem "Wisła Królewiecka, szlak żeglowny, km 0,0, kl III"??? Podczas gdy wiadomo było, że rzeka nie jest oficjalnie "drogą żeglowną" od wielu lat? I nikt się tym specjalnie nie przejmował!
Aktualizacja: Tablicę zdjęto dopiero przed latem 2014 roku.
Tymczasem większość dróg wodnych w Polsce stanowią "nieżeglowne drogi wodne". To mylne pojęcie, a już na pewno tablica z wielkim napisem "koniec szlaku żeglownego" w wielu wodniakach wzbudza przekonanie, że są to szlaki na których obowiązuje zakaz żeglugi. Tymczasem są to po prostu rzeki lub jeziora, na których nie ma oznakowania nawigacyjnego, na których mogą znajdować się nieoznakowane, niskie linie energetyczne lub jakieś przeszkody podwodne - ale można po nich żeglować!!! Z reguły po takich wodach nie pływają statki pasażerskie czy pchacze z barkami - ale jachty, motorówki, kajaki - jak najbardziej. Nic nie zwalnia z żeglarzy i wodniaków z odpowiedzialności za samych siebie, z obserwacji akwenu, wcześniejszego zasięgnięcia informacji o tym, jakie "niespodzianki" czyhają na nas przed dziobem. Bez względu na to, czy jest to droga żeglowna, oznakowana czy też szlak turystyczny. A wiedzę możemy uzyskać nawet podczas rejsu - choćby od żeglarzy cumujących po sąsiedzku. Niestety, wielkie tablice z napisami "koniec szlaku żeglownego" tego wszystkiego przecież nie tłumaczą i nie zachęcają do dalszego płynięcia taką trasą. Dlatego ja jestem zwolennikiem ostrzeżeń innego rodzaju. Zamiast "tablic strachu" - tablic informacyjnych typu "Droga wodny, nieoznakowana, turystyczna". Prawda, że inaczej to brzmi?
Pomijając powyższe dygresje, czy tablice straszą wodniaków czy nie, część tablic ustawionych na Wiśle Królewieckiej po prostu mija się z prawdą! I to jest największy skandal! Otóż wszystkie linie energetyczne są na tej rzece dokładnie i odpowiednio oznakowane. Jeszcze nie tak dawno temu, w latach 2008-2010 osobiście wytykałem błędy w tym zakresie odpowiednim służbom. Ale linie zostały odpowiednio oznakowane i od 2013 roku nie ma się do czego przyczepić. Po licznych pisemnych monitach tablicę o "nieoznakowanych liniach energetycznych" w Rybinie zdemontowano - pod koniec sezonu 2014 (a może zrobił to ktoś z miejscowych żeglarzy?) i na jej miejscu postawiono tablicę z napisem "Droga wodna sport i rekreacja"... Ale "żeby było weselej" tablice z "końcem szlaku żeglownego" pozostawiono... od strony Zalewu Wiślanego (stan październik 2014).
Aktualizacja 2017: tablicę koniec szlaku żeglownego od strony Zalewu Wiślanego zlikwidowano w kwietniu 2017 i na jej miejscu stoi tablica z napisem "Droga wodna sport i rekreacja".
Tablica informująca o tym, że Wisła Królewiecka to żeglowna droga wodna kl III, stojąca do lata 2014 (rzeka nie jest drogą żeglowną od lat siedemdziesiątych) - fot. P. Salecki (maj 2014)
Tablica informująca o tym, że Wisła Królewiecka to żeglowna droga wodna kl III, i zaznaczenie kilometra "0", stojąca w 2012 roku (rzeka nie jest drogą żeglowną od lat siedemdziesiątych) - fot. P. Salecki (maj 2012)
Stare tablice zlikwidowane i nowa tablica od czerwca 2014, ustawiona pospiesznie po tragedii na Cieplicówce - fot. P. Salecki (czerwiec 2014)
Tablica już bez kłamliwej informacji o nieoznakowanych liniach energetycznych - fot. P. Salecki (wrzesień 2014)
00,10-00,40 km
Przystań "U Marcina"
Za przystanią żeglarską (jeszcze na Szkarpawie) na lewym brzegu Wisły Królewieckiej prywatny pomost. Przy nim "tablice wstydu". Przed nami na prawym brzegu most zwodzony (niebieski).
Aktualizacja 2019: obecnie jest to przystań "U Marcina", dedykowana rezydentom przystań, z terenem rekreacyjnym na którym jest kilka domków letniskowych do wynajęcia wraz z miejscem do rekreacji.
Cypel
Przed mostem na prawym brzegu pomost cumowniczy. Możemy z niego zejść na ląd, na cypel rozgraniczający Wisłę Królewiecką i Szkarpawę. Cypel uporządkowano, jest tu miejsce na ognisko. Rozbudowano także dom kultury. Możemy stąd podejść do sklepu i do obsługi obu mostów, która mieści się w niewielkim budynku przy moście na Szkarpawie. Most na Wiśle Królewieckiej otwiera się w godzinach parzystych, od maja do 15 października. Warto wiedzieć, że pomimo monitów Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego, kolejny most na Wiśle Królewieckiej - w Sztutowie - otwierany jest także do... 15, ale września.
Przystań Hausbootów
Przed mostem, na prawym brzegu, jest jeszcze umocnione nabrzeże, gdzie znajduje się Przystań Hausbootów. Zazwyczaj większość miejsc jest zajęta przez stacjonujące tu jednostki, cumujące często w parach, burta w burtę, dla których jest to port macierzysty.
Aktualizacja 2022: obecnie przystań hausbootów jest wykorzystywana wyłącznie dla potrzeb właściciela, hausbooty przeniesiono do nowej przystani prawie naprzeciwko, na lewym brzegu.
Prywatny pomost na lewym brzegu Wisły Królewieckiej w Rybinie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)
obecnie (od 2019 roku) jest to rozbudowana przystań "U Marcina" - rezydencka dla hausbootów oraz domki letniskowe do wynajęcia.
Pomost cumowniczy, Przystań Hausbootów, most zwodzony w Rybinie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Pomost cumowniczy na prawym brzegu Wisły Królewieckiej w Rybinie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Pomost cumowniczy na prawym brzegu Wisły Królewieckiej w Rybinie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Przystań Hausbootów i most zwodzony - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Obecnie (od 2019 roku) pomost wykorzystywany jest wyłącznie przez właściciela nieruchomości.
Przystań Hausbootów i most zwodzony - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Obecnie (od 2019 roku) pomost wykorzystywany jest wyłącznie przez właściciela nieruchomości.
00,40 km
Most zwodzony w Rybinie
Drogowy, niebieski na Wiśle Królewieckiej, w ciągu drogi wojewódzkiej nr 505 Nowy Dwór Gdański - Stegna, został zbudowany w latach 1934-1936. Jest to most klapowy, z przeciwwagą. W latach 70. most został zamknięty dla ruchu wodnego i ponownie otwarty po remoncie w 2008 roku. Most jest konstrukcją żelbetonową, 4 przęsłową o przęśle podnoszonym mechanicznie za pomocą silników elektrycznych. Fundamenty mostu stanowią drewniane pale wbite w dno rzeki, które są przedłużeniem żelbetonowych filarów (podpór). Na moście umieszczona jest tablica informująca o godzinach otwarć oraz znaki żeglugowe. Obsługa mostu ma swój budynek przy sąsiednim moście zwodzonym na Szkarpawie (żółtym).
Most jest nieotwierany dla ruchu wodnego od lipca 2018 roku. Przyczyną jest zapadnięcie się przyczółków z powodu ruchu zbyt ciężkich pojazdów. W konsekwencji prawie każde otwarcie mostu powodowało problem z jego przywróceniem do poziomej pozycji (zakleszczanie) i uniemożliwiało ruch drogowy. W związku z tym zaprzestano podnoszenia mostu.
Odpowiedzialny za most Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku nie doprowadził do chwili obecnej do przeprowadzenia remontu mostu. Warto podkreślić, że Wisła Królewiecka jest żeglowną drogą wodną i tego typu obiekty zgodnie z prawem muszą być czynne i umożliwiać żeglugę.
Prześwit mostu przy średnim stanie wody wynosi 2,2 m i jest większy niż sąsiedniego mostu na Szkarpawie (żółtego) co umożliwia przepływanie pod zamkniętym mostem także nieco większym jednostkom. Zalecamy ostrożność!
- Zestawienie godzin otwarć mostów, śluz, pochylni na całym szlaku od Gdańska do Iławy - tutaj.
Most zwodzony - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Most zwodzony - widok od strony Zalewu Wiślanego - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Tablica z godzinami otwarć mostu - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)
00,50
Tuż za mostem w Rybinie na prawym brzegu znajduje się pomost cumowniczy, dla jednostek oczekujących na otwarcie mostu. Z pomostu tego nie można zejść na ląd (akutualizacja 2022: od 2022 można zejść na teren przystani Między Mostami).
Między Mostami
to przystań i kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy z noclegami, polem camperowym i wypożyczalnią łodzi bez uprawnień. Przystań położona jest na cyplu rozdzielającym wody Szkarpawy i Wisły Królewieckiej, nad wodami tej drugiej.
Przystań korzysta z wyżej opisanego pomostu pływającego. W planach przystań ma budowę drugiego pomostu. Dostępne jest przyłącze do prądu, woda, toalety i prysznice, oraz punkt zrzutu „szarej wody”. Altana grillowa, wiata biesiadna, krąg ogniskowy. Przed przypłynięciem należy zadzwonić, aby upewnić się czy jest wolne miejsce. Wypożyczalnia dużych łodzi motorowych z kabinami bez uprawnień. Telefon 602-783-678.
Pokoje Nad Rzeką
Naprzeciwko, na lewym brzegu, znajduje się nabrzeże gospodarstwa agroturystycznego "Pokoje nad rzeką". To miejsce zwrócone jest "frontem do wody". Brzeg nie jest zbyt sprzyjający do cumowania tutaj, ale to nie szkodzi. Cumują tu jakieś małe pływadełka, motorówka, kajaki. "Pokoje nad rzeką" to miejsce bardzo ważne dla żeglarzy. Jak dotąd, jest to jedyne miejsce w Rybinie, gdzie żeglarze mogą skorzystać z prysznica (oczywiście również z toalet). Pozdrówcie ode mnie Panią Komorowską i zostawcie po sobie dobre wrażenie!
Pomost cumowniczy za mostem zwodzonym w Rybinie - bez zejścia na ląd - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Aktualizacja 2022: na terenie za pomostem jest przystań żeglarska "Między Mostami" i można z niego zejść na ląd. Pomost jest często zajęty przez łodzie należące do przystani. W budowie (na wysokości czerwonej boi) nowy pomost przystani.
Pomost cumowniczy za mostem zwodzonym w Rybinie - bez zejścia na ląd - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014). Obecnie, po wybudowaniu przystani "Między Mostami", można przejść przez jej teren do Rybiny (należy zgłosić swoje przybycie i poprosić o zgodę na przejście). Pomost jest wykorzystywany przez jednostki czarterowe przystani "Między Mostami".
Nabrzeże gospodarstwa agroturystycznego "Pokoje nad rzeką" w Rybinie - fot. P. Salecki (wrzesień 2014)
Nabrzeże gospodarstwa agroturystycznego "Pokoje nad rzeką" w Rybinie - fot. P. Salecki (wrzesień 2009)
Nabrzeże gospodarstwa agroturystycznego "Pokoje nad rzeką" w Rybinie - fot. P. Salecki (wrzesień 2014)
00,80
Przystań na Żuławach
Tuż za przystanią gospodarstwa agroturystycznego "Pokoje nad rzeką", na lewym brzegu jest wykopany niewielki basen portowy. To "Przystań na Żuławach", która funkcjonuje od sezonu 2023. Można tu zacumować do pływających pomostów z y-bomami. Na kei mamy prąd i wodę. Zaplecze lądowe przystani jest dopiero w budowie.
Aktualizacja 2024: Przystań ma już kompletne zaplecze lądowe, w tym toalety i prysznice dla wodniaków.
- Przystań na Żuławach, tel. 504 745 316, biuro@przystannazulawach.pl, przystannazulawach.pl.
00,50-01,80 km
Do Grochowa
Po dwóch zakrętach, po przepłynięciu około jednego kilometra na prawym brzegu widzimy okazałą rezydencję z własnym portem. Teren jest ogrodzony, nie widać żadnego ruchu, a miejsca strzeże kilka brytanów, wykazujących dużą aktywność bojową. Tuż przed ową rezydencją przez rzekę przechodzi pierwsza linia wysokiego napięcia. Jest odpowiednio oznakowana.
Wisła Królewiecka tuż za mostem zwodzonym w Rybinie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Wisła Królewiecka między Rybiną a Grochowem - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Rezydencja z własnym portem - fot. P. Salecki (czerwiec 2011)
Rezydencja z własnym portem i czworonożnymi ochroniarzami. - fot. P. Salecki (czerwiec 2011)
01,80-02,40 km
Cumujemy w Grochowie I
Kolejny zakręt i na prawym brzegu widać zabudowania wsi Grochowo Pierwsze. To ok. 2,2 km szlaku. Przed nią kolejna, druga linia wysokiego napięcia. Wysokość 16 metrów. Uwaga! Linia ta "wzrokowo" wygląda na niższą niż jest w rzeczywistości i w ogóle na najniższą na Wiśle Królewieckiej. Za linią, na prawym brzegu wylot kanału odprowadzającego z polderu Grochowo. W głębi widoczna jest stacja pomp. Według niektórych map to rzeczka Łaszka. Według innych kanał bez nazwy. Płynie ona aż do Zalewu Wiślanego. a w miejscu gdzie się z nim łączy znajduje się przecudnej urody stara przystań rybacka Łaszka, dostępna nawet dla jachtów o dużym zanurzeniu.
Po minięciu ujścia owego kanału, widać na brzegu wiatę przystanku autobusowego i pawilonik sklepu. Jedno miejsce do lądowania na brzegu jest tuż przed wiatą przystankową. Dalej, po minięciu wiaty odnajdziemy kolejne odcinki brzegu pozbawione trzcin. Tam właśnie polecam lądowanie "na dziko". W Grochowie znajduje się przystanek autobusowy i niewielki sklep spożywczy, otwarty dwa razy dziennie przez kilka godzin. Aktualiyacja 2023: sklep nie funkcjonuje.
Grochowo - fot. Piotr Salecki
Grochowo pomost cumowniczy. Uwaga na wystające belki - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Postój w miejscowości Grochowo - fot. P. Salecki (maj 2009)
Między Grochowem a Cegielnią - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Między Grochowem a Cegielnią - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
02,40-05,20 km
Z Grochowa do cegielni
Za Grochowem rzeka wyraźnie się poszerza. Brzegi są nadal przeważnie trudno dostępne. Kolejna, trzecia linia energetyczna. Znaki wskazują na 20 metrów wysokości. Po lewej stronie widać drogę i pojawiają się zbudowania gospodarstwa agroturystycznego. To miejscowości Grochowo II i III na prawym brzegu. Po prawej stronie niski brzeg i rozległa łąka. Za znakiem ostrzegawczym kolejnej linii wysokiego napięcia na prawym brzegu kawałek łąki nadający się do lądowania "na dziko".
Stara cegielnia
Po minięciu linii wn droga pojawia się także na prawym brzegu. Rzeka zakręca w lewo. W oddali widać już klimatyczne zabudowania nieczynnej cegielni na lewym brzegu. To charakterystyczny budynek, stojący prostopadle do rzeki, która zakręca przy nim niemal pod kątem prostym w prawo. To ok. 5 kilometr szlaku Wisły Królewieckiej.
Przy cegielni są dwa zakola wcinające się w ląd. To pozostałości dawnego portu ekspedycji produkowanych tu wyrobów. Można próbować tam wpłynąć, ale są mocno zarośnięte przez roślinność wodną. Jedno z tych zakoli przechodzi dalej w kanał odpływowy z polderu, a przy nim znajduje się Stacja Pomp. Wzdłuż brzegu rzeki resztki drewnianych pali, będących zapewne miejscem cumowania barek i pozostałościami dawnego pomostu.
Cegielnia - panorama od strony Rybiny - fot. P. Salecki (2009)
05,20-05,80 km rozwidlenie szlaków
Cegielnia to także dla nas "znak drogowy" - do Sztutowa blisko! Po minięciu cegielni na prawym brzegu prywatna przystań. Stoją rowery wodne, kajaki i wielka motorówka. Podczas naszego rejsu nikogo jednak nie zastaliśmy.
Między Cegielnią a Sztutowem - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Prywatna przystań pomiędzy cegielnią a Sztutowem na lewym brzegu - fot. P. Salecki (2014)
Prywatna przystań pomiędzy cegielnią a Sztutowem na lewym brzegu - fot. P. Salecki (2009)
Pomiędzy Cegielnią a Sztutowem - zieloności cały czas toczą walkę o przykrycie całej rzeki zielonym dywanem - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Od cegielni do Sztutowa
Po chwili, po przepłynięciu około pół kilometra od cegielni na rzeka rozlewa się. Charakterystyczne rozlewisko na (5,5 km szlaku) to miejsce rozgałęzienia szlaków w kształcie Y. My skręcamy w lewo. Ślepy kanał, ale prowadzący daleko wgłąb polderu, prowadzi w prawo. Na niektórych mapach występuje pod nazwą Łaszka. To może być ciekawe miejsce na nocleg na dziko. Z tego miejsca widać już w oddali na lewym brzegu zabudowania Sztutowa (od 6 do 7 km szlaku).
Rozlewisko przy ujściu kanału odpływowego (wg niektórych źródeł to kanał Łaszka) między cegielnią a Sztutowem, którego zabudowania widać po lewej stronie... - fot. P. Salecki (2008)
... i to samo miejsce w 2011 roku - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
05,80-06,80 km
Sztutowo
Miasteczko zlokalizowane jest na lewym brzegu rzeki. Pierwsze mijamy "industria" w postaci "tyłów" jakiegoś zakładu.
Sztutowo - panorama Wisły Królewieckiej i możliwych miejsc do zacumowania - fot. P. Salecki
- Przystań Polskiego Związku Wędkarskiego
- Betonowe nabrzeże, zdewastowane ale można cumować.
- Betonowa nabrzeże, , zdewastowane ale można cumować.
- Marina "Baltica" - keje, prąd, woda, wc, prysznic, czartery jachtów i motorówek.
- Most zwodzony i linia wysokiego napięcia.
06,05 km
Następnie na lewym brzegu prywatną "kejkę" wędkarską z wygodną ławeczką i zaraz za nią przystań wędkarska. Stąd też otwiera nam się widok na cały odcinek rzeki, z zamykającym go mostem zwodzonym.
Przystań wędkarska PZW
Pierwszym miejscem naszego postoju w Sztutowie może być właśnie "keja" (cudzysłów nie bez powodu) przystani wędkarskiej Koła PZW Sztutowo na lewym brzegu. Stoi tam charakterystyczny pomalowany na czarno baraczek (za nim w tle biały budynek mieszkalny). Żeby nie było tak całkiem ponuro drzwi i część ścian owej budki są za to jaskrawe - zielone (seledynowe) i niebieskie. Stąd do miejscowości i sklepu spacerkiem 15 minut. Z wc można skorzystać w urzędzie gminy. Najlepiej jednak o nic nie pytać, gdyż wc przeznaczone jest przede wszystkim dla interesantów urzędu i pracowników.
Za przystanią PZW znak ostrzegawczy czwartej linii wysokiego napięcia na lewym brzegu (wys. 16 metrów). Linia przechodzi nad rzeką przy moście zwodzonym.
Po minięciu przystani wędkarskiej na lewym brzegu początkwo mało dostępnie. Prawie do brzegu dochodzą ogrodzone place budowlane, składowe, hale, baraki, wyglądające na zaplecza jakichś przedsiębiorstw.
Przystań wędkarska, na dalszym planie dwa betonowe nabrzeża - fot. P. Salecki (2009)
Z bliska siedziba wydaje się bardziej kolorowa - fot. P. Salecki (2009)
06,35 km
Resztki dawnych nabrzeży portowych
Z kolei widać już dwa, umocnione betonem fragmenty nabrzeża, z resztkami barierek i urządzeń cumowniczych. Kiedyś przybijały tu statki profesjonalnej żeglugi, w tym "białej floty", z czarterowymi rejsami wycieczkowymi Gdańsk-Sztutowo. Jeśli chcemy tu zacumować, wybieramy ten fragment bliżej mostu zwodzonego. Jeszcze niedawno to miejsce obrośnięte było gęstwą krzaków, kłaniających się rzece. Teraz można już tutaj swobodnie cumować. Chociaż nabrzeże wygląda na rozpadające się, nie ma pod ani nad wodą żadnych elementów które mogą uszkodzić kadłub. Przynajmniej na razie. Na brzegu jednak sporo wędkarzy, wertepy i dziury.
Dwa umocnione fragmenty nabrzeża - fot. P. Salecki (2009)
Sami decydujecie, czy tu cumować - nabrzeże betonowe bliżej mostu - fot. P. Salecki (2009)
Sami decydujecie, czy tu cumować - nabrzeże betonowe bliżej mostu - fot. P. Salecki (czerwiec 2014)
06,45 km
Marina Baltica w Sztutowie
Najlepszym bez wątpienia miejscem na postój jest pierwsza w Sztutowie profesjonalna przystań dla żeglarzy "Marina Baltica". Powstała wiosną 2009 roku. Zlokalizowana jest w zatoce, przed samym mostem. To w zasadzie w ogóle pierwsza działająca prywatna przystań na szlaku Wisły Królewieckiej. Przedsięwzięcie warte reklamy i godne pochwały. Są tu solidne keje, jest zaplecze dla żeglarzy - prąd, woda, toalety i prysznic. Można wypożyczyć kajaki, łodzie i motorówki. Telefon kontaktowy: 502 11 11 88. Bliskość Zalewu Wiślanego powoduje, iż możemy tu przypływać w trakcie zalewowych rejsów. To miejsce, gdzie możemy pozostawić jacht na dłużej.
Aktualizacja: obecnie przystań nazywa się "Marina Sztutowo", tel. 570-506-506.
- Więcej informacji o Marinie i zdjęć w naszym portalu znajdziecie tutaj
Podczas postoju w Sztutowie możemy dokonać większych zakupów. Jest tu również bank, poczta, ośrodek zdrowia, apteka, stacja beznzynowa. A także końcowa stacja Żuławskiej Kolei Wąskotorowej, którą możecie pojechać w romantyczną wycieczkę po Żuławach, do Stegny Gdańskiej i Prawego Brzegu Wisły, lub przez Rybinę (gdzie bierze początek Wisła Królewiecka) do Nowego Dworu Gdańskiego.
Tuż przed mostem zwodzonym w Sztutowie przez rzekę przechodzi czwarta linia wysokiego napięcia (~ 6,50 km szlaku).
Panorama przystani po przebudowie wiosną 2010 - fot. Sławomir Jędrzejewski
Marina Baltica - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Panorama przystani Baltica - widok z mostu zwodzonego. Fot. Sławomir Jędrzejewski
06,58 km
Most zwodzony w Sztutowie
Przez wiele lat nieczynny, rdzewiejący, przedstawiał obraz nędzy i rozpaczy. Podczas pierwszych rejsów Wisłą Królewiecką zastanawiałem się, czy kiedykolwiek jeszcze będzie uruchomiony. Tak się jednak stało! Dzięki rewitalizacji szlaku, w latach 2005-2006 naprawiono i uruchomiono most. Przez dwa lata jednak otwierany był sporadycznie i nie miał stałych godzin otwarć. Przyczyną był znikomy ruch wodny, wynikający ze zbyt niskich linii wysokiego napięcia. Jednak gdy późną jesienią 2007 podniesiono "druty". W 2008 roku most miał stałą obsadę i wyznaczone godziny otwierania - w dwugodzinnym "takcie" od 10 do 18. Ciekawostką jest stanowisko obsługi mostu. Znajduje się ono wewnątrz betonowego cokołu, schodzi się tam po ciasnych schodkach. Z zewnątrz widoczne jest charakterystyczne, przypominające "bunkrowe" okno. Most położony jest na 6,58 km szlaku.
Pan z obsługi jest bardzo sympatyczny i jeśli go poprosić, w razie pilnej potrzeby otworzy most także poza wyznaczonymi godzinamii. Niestety, mimo monitów Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego, "sezon" otwarć kończy się zbyt wcześnie, bo 15 września, podczas gdy kolejny most na tej samej rzece, w Rybinie, otwierany jest do... 15 października.
Aktualizacja 2017: Od sezonu 2017 most otwierany jest w okresie ~28 kwietnia-~30 września (początek i koniec sezonu obejmuje zawsze weekend, dlatego terminy mogą się nieznacznie różnić i most będzie otwarty np. do 01 października).
Most zwodzony w Sztutowie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Most zwodzony w Sztutowie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Most zwodzony w Sztutowie - świeżo po remoncie wykonanym w latach 2006-2007. Fot. P. Salecki (maj 2008)
06,65 km
Przystań żeglarska w Sztutowie
Nowa przystań na Wiśle Królewieckiej stanowi kolejną w ciągu przystani dla żeglarzy i wodniaków w ramach projektu Pętla Żuławska. Przystań powstała w ramach tzw. "II etapu" tego projektu realizowanego w latach 2013-2014. Oprócz przystani w Sztutowie, zbudowano przystań w Rybinie i Kątach Rybackich. Przystań zbudowano tuż za mostem zwodzonym, po lewej stronie w miejscu dwóch nabrzeży.
Przystań czy keja?
Niestety, należy od razu zauważyć, iż (poza nazwą) przystań wcale przystanią nie jest. Poza pomostem pływającym, nabrzeżem stałym i slipem (zasadniczo dotychczas niesprawdzonym przez wodowanie "poważnych" jachtów) przystań nie ma żadnej infrastruktury dla żeglarzy. A więc nie ma toalet, nie ma prysznica, nie ma możliwości podłączenia prądu czy nabrania wody. Co prawda na terenie przystani znajduje się toaleta typu "toi-toi", ale nie jest to już chyba standard, oczekiwany po modernizacji przystani. Teren nie jest dozorowany, nie ma żadnej obsługi. A więc jest to po prostu keja, do której możemy przycumować.
Przystań została zlokalizowana w miejscu, gdzie przez lata stały dwa drewniane pomosty. Jeden został rozebrany całkowicie. Drugi został zbudowany całkowicie od nowa
Wodniacy przypływający do Sztutowa nie muszą się jednak stresować - wszystkie usługi których brak na terenie Przystani Żeglarskiej w Sztutowie, otrzymamy w najbliższym sąsiedztwie - w położonej tuż za mostem zwodzonym przystani Marina Baltica.
W ramach budowy przystani w Sztutowie wykonano:
- Slip umożliwiający samodzielne wodowanie jachtów [nie sprawdzony przez wodowanie dużych jednostek].
- Umocnienia antyerozyjne brzegu rzeki (wykonanie od strony rzeki palisady i okładziny z materaców gabionowych).
- Pontony pływające o wymiarach 40m długości i 4 m szerokości, umożliwiające czasowe cumowanie jachtów oczekających na opuszczenie zwodzonego mostu na Wiśle Królewieckiej.
- Pomost stały (w miejscu rozebranego zniszczonego pomostu).
- Parking na 5 miejsc postojowych
- Drogę gruntową umocnioną
- Estradę o średnicy 10m oraz drogi i ciągi piesze.
Za przystanią fragment piaszczystego brzegu zachęca do lądowania jachty mieczowe.
Panorama Przystani żeglarskiej w Sztutowie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)
Slip Przystani żeglarskiej w Sztutowie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Stały pomost Przystani żeglarskiej w Sztutowie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)
Pomost pływający Przystani żeglarskiej w Sztutowie - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2014)
Pomnik-Muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego
Na skraju Sztutowa znajduje się Pomnik-Muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Małe dzieci nie są tam na szczęście wpuszczane - i słusznie. Dla młodzieży może to być jednak pouczająca lekcja historii. Zdjęcia, eksponaty - niemi świadkowie martyrologii, kilometry drutów kolczastych i baraki robią niezwykle przygnębiające wrażenie i przypominają tragiczne czasy II wojny światowej, pozostając na długo w pamięci.
06,65-11,50 km
Od Sztutowa do Zalewu Wiślanego
Po minięciu nowej przystani, na lewym brzegu możemy zaobserwować jachty i motorówki cumujące wprost do brzegu lub zaimprowizowanych pomostów. To najczęściej jednostki należące do mieszkańców. Rzeka znacznie poszerza swoje koryto. Po obu stronach obwałowania.
Następna za Sztutowem miejscowość to Kobyla Kępa - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Kobyla Kępa - charakterystyczny maszt kratownicowy na lewym brzegu - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Wisła Królewiecka pomiędzy Kobylą Kępą a ujściem do Zalewu - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
07,00-08,50 km
Po przepłynięciu około kilometra (7,5 km szlaku) na lewym brzegu Stacja Pomp. Pojawiają się zabudowania wsi Kobyla Kępa i droga prowadząca od Sztutowa do tej miejscowości. Szereg prywatnych pomostów wędkarskich. To charakterystyczny element tego odcinka rzeki, od Sztutowa aż do ujścia do Zalewu Wiślanego. W Kobylej Kępie kolejna, piąta już linia wysokiego napięcia - wysokość 15 metrów (~ 8,5 km szlaku). Na lewym brzegu wysoki maszt stacji przekaźnikowej. Na długich odcinkach rzeka jest tu umocniona betonowymi płytami, aczkolwiek są oczywiście miejsca, gdzie możemy zacumować "na dziko". Oprócz betonowych płyt role umocnień pełnią całe ciągi drewnianych palików, szczególnie wzdłuż lewego brzegu.
08,50-11,50 km
Po minięciu zabudowań Kobylej Kępy rzeka skręca mocno w lewo, a w prawo odchodzi kanał odpływowy z polderu. Lewy brzeg (od 10 km szlaku) zaczynają porastać krzaki. Na zakolach trzcinowiska.
Końcowy odcinek Wisły Królewieckiej - fot. Marek Opitz
Końcowy odcinek
rzeki to kilka dość ostrych zakrętów i ostatnia, wyjściowa "prosta", po minięciu linii wysokiego napięcia. Charakterystycznym miejscem tutaj są dalby, będące resztką światła "Wisła Królewiecka".
Ponieważ podejście od strony Zalewu jest mało widoczne wśród zieleni, dzienny znak podejściowy i dwie pławy torowe to absolutne minimum. Od wielu lat portal Pomorski Szlak Żeglarski zwraca się do odpowiednich służb nawigacyjnych o oznakowanie podejścia na Wisłę Królewiecką. Miejscowi żeglarze, zirytowani brakiem reakcji odpowiednich służb, samodzielnie wystawiają oznakowanie - w sezonie 2014-2016 była to pława z czarną kulą, ustawiona nieco na północ od wejścia na rzekę.
Aktualizacja 2017: Urząd Morski oznakował tor podejściowy na Wisłę Królewiecką od pławy K-2 do ujścia Wisły Królewieckiej prowadzą pławy 1-WK i 2-WK.
Instrukcja nawigacyjna: przy pławie K-2 wykonać zwrot na kurs 2700 mi poruszac się torem wyznaczonym przez pławy 1-WK i 2-WK. Po minięciu pławy 2-WK sterować na środek ujścia rzeki. Głębokości w ujściu zmienne.
Końcowy odcinek Wisły Królewieckiej - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2011)
Resztki podstawy znaku nawigacyjnego i światła "Wisła Królewiecka" - fot. P. Salecki (2008)
11,45 km
Kończą się wały - na prawym brzegu wcześniej. Na lewym brzegu wał kończy fragment betonowego nabrzeża (11,5 km szlaku). To charakterystyczne miejsce, nadające się na biwak "na dziko". Za owym betonowym fragmentem jest "wnęka". Dokładnie w tym miejscu kończy się wał przeciwpowodziowy i skręca pod kątem prostym prostopadle do rzeki. Jest tam odcinek ok. 3-5 metrów piaszczystego, wolnego od trzcin brzegu, choć mogą tam pływać różne śmieci. Stamtąd możemy odbyć sympatyczny spacer koroną wału do Kątów Rybackich - około 40 minut. Czasem sporo wędkarzy. Stąd już widać rozległe trzcinowiska wzdłuż brzegów Zalewu Wiślanego i oczywiście samo ujście Wisły Królewieckiej do Zalewu. To dobre miejsce na krótki postój a także w celu orientacji, jakie warunki panują na Zalewie.
Inne ciekawe miejsce na postój znajduje się prawie dokładnie naprzeciwko, na prawym brzegu. To ładna piaszczysta plaża, na zmianę z kamieniami. Jeżeli rzucicie kotwicę, to przygotujcie się na wyciągnięcie wielkiej błotnistej kuli.
Koniec wału po lewej stronie to wnęka do zacumowania... - w 2009 roku - fot. P. Salecki (maj 2009)
...i w 2014 to samo miejsce. Nabrzeże prawie całkowicie zarośnięte przez trzciny i możliwość zacumowania mocno utrudniona. na brzegu tablice - jedna z nich zaprasza do Sztutowa, druga straszy, że na szlaku są nieoznakowane linie energetyczne (co jest nieprawdą) - fot. P. Salecki (wrzesień 2014)
Po wielu interwencjach portalu tablice zmieniono... w 2017 roku - fot. Piotr Salecki (maj 2017)
...możliwość sprawdzenia co na Zalewie, wędkarze i 40 min spaceru do Kątów - fot. P. Salecki
Prawie naprzeciwko piaszczysty fragment przetykany kamieniami - fot. P. Salecki
Prawie naprzeciwko piaszczysty fragment przetykany kamieniami - fot. Marek Majewski
11,50 km
Wyjście na Zalew Wiślany
Wypływając na wody Zalewu trzymamy się lewej strony! Po prawej spłycenia i mielizna! Jest trochę sieci, ale raczej wyraźnie widać, którędy płynąć. Mogą zdarzyć się samotne kijki od sieci.
Aktualizacja 2017: od maja 2017 poruszamy się torem wodnym wyznaczonym od ujścia Wisły Królewieckiej przez pławy 2-WK i 1-WK do pławy K-2. Od pławy K-2 tor wodny prowadzi do Kątów Rybackich lub do stawy Gdańsk.
Wejście na Wisłę Królewiecką od strony Zalewu ginie wśród trzcin. Dlatego naturalnym drogowskazem będą dla was słupy napowietrznej linii energetycznej. Fot. P. Salecki
Parę metrów dalej i wejścia na rzekę już nie widać a jeden ze słupów zakryły drzewa... Fot. P. Salecki
Pława podejściowa na Wisłę Królewiecką, ustawiana przez miejscowych żeglarzy. Nie ma gwarancji, że pława będzie ustawiona co roku. Fot. P. Salecki (wrzesień 2014)
Pława podejściowa na Wisłę Królewiecką. Widać jak bardzo jest potrzebna, gdyż wejście na rzekę zlewa się z brzegiem i jest praktycznie niewidoczne. Fot. P. Salecki (wrzesień 2014)
I wreszcie oznakowanie wystawione przez Urząd Morski w maju 2017 roku. Tor podejściowy na Wisłę Królewiecką Pława K-2 - pława 1-WK - pława 2-WK. Do pełni szczęścia brakuje jeszcze nabieżnika. Fot. Piotr Salecki (maj 2017)
Wejście od strony Zalewu Wiślanego
Aktualizacja 2017: Urząd Morski oznakował tor podejściowy na Wisłę Królewiecką od pławy K-2 do ujścia Wisły Królewieckiej prowadzą pławy 1-WK i 2-WK.
Instrukcja nawigacyjna: przy pławie K-2 wykonać zwrot na kurs 2700 i poruszać się torem wyznaczonym przez pławy 1-WK i 2-WK. Po minięciu pławy 2-WK sterować na środek ujścia rzeki. Głębokości w ujściu zmienne.
Pozycja pław:
- K-2: 540 19,525`N, 190 16,732`E
- 1-WK: 540 19,525`N, 190 16,153`E
- 2-WK: 540 19,525`N, 190 15,600`E
opis archiwalny aktualny do 2016 roku
Od strony Zalewu wejście na Wisłę Królewiecką dość trudno jest zauważyć. Już z daleka należy się kierować na dwa maszty linii wysokiego napięcia. Płynąc Zalewem wzdłuż brzegu, od strony stawy "Gdańsk" (uważając na przybrzeżne płycizny i mnóstwo sieci), mijamy najpierw zatoczkę, do złudzenia przypominającą ujście rzeki. Właściwe wejście znajdujemy za wysuniętym na Zalew cyplem. Płynąc od strony Kątów Rybackich czy Krynicy szukajmy wejścia na trawersie linii pława KĄT-Pława K-2. Mam nadzieję, iż rewitalizacja szlaku i prace regulacyjne prowadzone na rzece spowodują wkrótce reakcję służb odpowiedzialnych za oznakowanie nawigacyjne i wystawienie choćby jednej pławy wskazującej podejście od strony Zalewu (to ostatnie zdanie napisałem 5 lat temu...).
Piotr Salecki (opracowanie maj-październik 2014, aktualizacja maj 2017, maj 2019, marzec 2021, marzec 2022, maj 2023)
Ważne informacje dotyczące Wisły Królewieckiej
- Węzeł Wodny Rybina - tutaj
- Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Rybinie - tutaj
- Most zwodzony na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie - tutaj
- Przystań marina Baltica w Sztutowie - tutaj
- Przystań żeglarska w Sztutowie - tutaj
- Godziny otwarć mostów i śluz - tutaj
- Jak bezpiecznie żeglować po rzekach Pętli Żuławskiej - tutaj
- Linie wysokiego napięcia - tutaj
Warto przeczytać także
- Opis szlaku Wisły Królewieckiej archiwalny, aktualny do 2008 roku - tutaj
- Opis szlaku Wisły Królewieckiej archiwalny, aktualny do 2014 roku - tutaj
Podziękowania dla przystani Marina Baltica w Sztutowie Nowe zdjęcia w tym artykule zostały wykonane dzięki udostępnieniu przez przystań Marina Baltica motorówki Galia 440 z silnikiem 40 KM. Motorówkę tę można wypożyczyć na krótsze lub dłuższe rejsy po Pętli Żuławskiej. Więcej informacji - marinabaltica.pl | ||
- 186835 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź