Izbiska - Żabi Brzeg

Żabi Brzeg to Stanica Wodna, odbudowywana na wzór strażnicy rzecznej z początku XVIII wieku. Zlokalizowana na lewym brzegu rzeki Szkarpawy (dawniej: Wisły Elbląskiej) km 6+360, na wysokości miejscowości Izbiska.

Stanica dostępna będzie dla miłośników żeglugi rzecznej, żuławskiej tradycji i Machandla. Do wzniesienia stanicy wykorzystano tradycyjną drewnianą konstrukcję słupowo-ryglową stężoną kołkami, niegdyś powszechną na Żuławach. Projekt poprzedzono audytem zachowanych żuławskich zabytków budownictwa drewnianego z początku XVIII wieku oraz materiałów źródłowych odnoszących się do inwestycji rzecznych. 

Dwunastoboczna bryła stanicy, zgodnie ze swym przeznaczeniem zorientowana jest na rzekę. Bezpośrednia bliskość brzegu ułatwi powiązanie budynków i pomostów w funkcjonalną całość. Charakterystyczna ośmioboczna laterna (wieża) symbolizująca Różę Wiatrów, otrzyma właściwą malaturę oraz towarzystwo masztów flagowego i sygnałowego.

Obiekt wyposażony będzie w pomosty dla żeglarzy i motorowodniaków i stosowne zaplecze. Będą toalety, prysznice, przyłącze prądu, możliwość nabrania wody.  Kuchnia będzie oferowała miejscową, zdrową żywność nawiązującą do tradycyjnej kuchni żuławskiej. W stanicy będzie można zapoznać się z historią żeglugi rzecznej, wielowątkowymi dziejami Żuław oraz... sztuką współczesną. Na terenie przystani zobaczycie dwa groźnie wyglądające, choć w rzeczywistości miłe i przyjazne pieski.

W chwili obecnej przystań jest w końcowej fazie budowy. Nie ma jeszcze pomostów, dlatego na razie nie ma jeszcze tu opisu dotyczącego cumowania. Przybijanie na dziko jest utrudnione, ze względu na nadbrzeżne chaszcze i umocnienia brzegowe. Wodniacy będą mogli z niej korzystać w sezonie 2014 lub w 2015. W pierwszej kolejności zostaną zbudowane pomosty do cumowania a następnie infrastruktura brzegowa.

Aktualizacja 2020: Przystań nie została jeszcze udostępniona wodniakom, pomosty nie zostały ustawione.

Relację właściciela przystani spisał Piotr Salecki (marzec-maj-wrzesień 2013, aktualizacja 2020)


Schematyczny plan Stanicy Wodnej Żabi Brzeg


Panorama przystani Żabi Brzeg w Izbiskach gdy płyniemy od Wisły - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2013)


Panorama przystani Żabi Brzeg w Izbiskach gdy płyniemy od Wisły - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2013)


Stanica Wodna Izbiska fot. Piotr Salecki (czerwiec 2013)


Charakterystyczny budynek główny powstał według planów istniejącej tu przed wiekami strażnicy rzecznej - fot. Piotr Salecki (czerwiec 2013)


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź