Archiwum newsów

Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni, ważne informacje i zmiany na szlaku

Od 29 kwietnia rozpoczyna się sezon na Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Mamy dla Was informacje o godzinach otwarć śluz i pochylni a także mostów zwodzonych, obrotowych i pontonowych. Już wkrótce wydamy nasz informator "Godziny otwarć obiektów hydrotechnicznych na Pomorskim Szlaku Żeglarskim".



Awaria mostu zwodzonego w Rybinie na Szkarpawie

Most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie nie będzie otwierany dla ruchu wodnego od 20 do 29 kwietnia 2022 ze względu na awarię. 29 kwietnia jest planowanym - ale niegwarantowanym dniem przywrócenia funkcji zwodzenia.
Most naprawiony i czynny od 27 kwietnia.



Bezpieczne Żuławy – rozbudowa Systemu Monitoringu Przeciwpowodziowego

Żuławy to region wymagający wielu działań w kontekście ochrony przeciwpowodziowej. Zmniejszenie ryzyka powodzi w obszarze Żuław wpływa bezpośrednio na wzrost potencjału dla zrównoważonego rozwoju  tego rejonu. W związku z tym PGW Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w  Gdańsku realizuje projekt „Kompleksowe Zabezpieczenie Przeciwpowodziowe Żuław – Etap II – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku”.

Przystań w Białej Górze ma nowego operatora

Przystań w Białej Górze nie miała ostatnio szczęścia do operatorów. Zwycięzcy przetargów rezygnowali z podejmowania działalności. Ostatni sezon marinę prowadził  Daniel Domagalski z firmy Iczarter, oferującej czartery na Pętli Żuławskiej i Kanale Elbląskim. I to właśnie ta firma została zwycięzcą przetargu ogłoszonego pod koniec 2021 roku i przez najbliższe piętnaście lat będzie operatorem przystani w Białej Górze.
fot. Marina Biała Góra

Informator godziny otwarć mostów, śluz, pochylni 2021

Informator godziny otwarć mostów, śluz pochylni na Pomorskim Szlaku Żeglarskim 2021 już niedługo do Was dotrze. Będzie go można dostać w portach, przystaniach, obiektach hydrotechnicznych i innych punktach. Będzie także dostępny w formacie pdf do wydruku.

Jacht motorowy utknął na falochronie w Białej Górze

Falochron osłaniający podejście do śluzy Biała Góra jest niewidoczny przy wysokim stanie wody na Wiśle, podobnie jak ostrogi regulacyjne. Na tę przeszkodę wpłynął  5 maja jacht motorowy i tkwi tam już kilka dni. Załoga została ewakuowana przy pomocy strażaków a jacht utknął na falochronie. Właściciel podejmuje próby ściągnięcia jachtu, ale nie jest to proste.
fot. Paweł Zdziennicki

Awaria pochylni Kąty - prace na pochylni 3 maja, aktualizacja 4 maja, 5 maja, 6 maja, 7 maja

Wypadnięcie z szyn wózka przy dolnym stanowisku pochylni Kąty 02 maja w godzinach rannych wstrzymało ruch na odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego. Na wykolejonym wózku pochylni pozostał statek żeglugi Ostródzko-Elbląskiej "Ostróda", natomiast na drugim wózku barka motorowa "Ania" Żeglugi Wiślanej. Pracownicy RZGW natychmiast przystąpili do działań. Najpierw rozpoczęto wypompowywanie wody z odcinka kanału pomiędzy pochylnią Kąty a pochylnią Oleśnica. Wznowienie ruchu pochylni od 08 maja.

Nowe godziny otwarć śluz, pochylni i mostów zwodzonych, obrotowych, pontonowych

Nowe godziny otwarć śluz i pochylni zostały ogłoszone komunikatem nr. 8/2021 wydanym przez RZGW Gdańsk 29 kwietnia 2021. Kolejny komunikat informuje o czasie zamknięć obrotowego mostu kolejowego w Rybinie. Szczegółowe informacje w artykule.


Budowa wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze

Wrota przeciwsztormowe na Tudze mają powstrzymywać wody powodziowe wdzierające się do rzek  z Zalewu Wiślanego podczas zjawiska cofki, wywołanego wiatrami sztormowymi. Wodniacy wyrażają obawy, że wrota będą zamykać się automatycznie przy wzroście poziomu wody który nie zagraża powodzią, tak jak to się dzieje przy Wrotach Żuławskich i Kamienna Grodza w Gdańsku. Byliśmy na miejscu i zarejestrowaliśmy materiał filmowy. Zapraszamy do oglądania.

Jak się zachować na lodzie? Tabela grubości lodu

Wchodząc na lód pamiętajcie, że zawsze ryzykujecie! Lód nie wszędzie ma taką samą grubość! Warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na lód. Przeczytajcie kompendium wiedzy o zachowaniu na lodzie i postępowaniu w razie wypadku a także zobaczcie tabelkę z graficznym wykresem wytrzymałości lodu.

Reminiscencje z pochylni Kanału Elbląskiego 2020

Andrzej Różycki jest bardzo doświadczonym żeglarzem. Pływa od kilkudziesięciu sezonów, po wodach śródlądowych i morskich. Ma za sobą wiele rejsów jachtami żaglowymi przez pochylnie Kanału Elbląskiego. Jego spostrzeżenia i uwagi, to cenna i wartościowa lektura dla wszystkich, którzy planują rejs przez pochylnie. Zapraszamy do lektury artykułu. Czekamy również na opinie innych wodniaków.



Tragedia na Cieplicówce

W niedzielę, 13 kwietnia 2014 r. w godzinach popołudniowych, jacht „Atlanta” z Elbląga, dowodzony przez kapitana Adama R. dotknął masztem przewodów elektrycznych nad rzeką Cieplicówka. Cała czteroosobowa załoga zginęła w wyniku porażenia prądem lub/i wywołanego tym pożaru. Jak mogło do tego dojść? Analiza wypadku i konsekwencje, które spowodowały ustawienie tablic wprowadzających wodniaków w błąd.

Zdążyć przed tragedią - śmierć czai się na nieznanej wysokości

Nieoznakowane lub nieodpowiednio oznakowane linie energetyczne wciąż stanowią zagrożenie dla wodniaków na całym Pomorskim Szlaku Żeglarskim. Linie takie są w Gdańsku, na Nogacie, Elblągu czy w okolicach Ostródy. Tymczasem odpowiednie oznakowanie wszelkich linii energetycznych przechodzących nad wodami, do których dopłynąć mogą wodni turyści, to podstawa bezpiecznego żeglowania!

Niebezpieczna niewidoczna i nieoznakowana linia energetyczna na Szelągu Wielkim

Południowy kraniec jeziora Szeląg Wielki to miniprzystań przy parkingu samochodowym imienia Zielaka. Pomost przystani jest zrujnowany ale można dobić wprost do brzegu. Tu czai się śmiertelne niebezpieczeństwo - niewidoczna z wody, nieoznakowana linia wysokiego napięcia biegnąca równolegle do brzegu, ale nad wodą.



Warszawski Salon Jachtowy 22-25 października 2020

Impreza odwołana. Warszawski Salon Jachtowy to targi jachtów oraz sportów wodnych. Podczas trzech dni swoją ofertę prezentują producenci i dystrybutorzy jachtów żaglowych i motorowych, łodzi sportowych, kajaków, rowerów i skuterów wodnych, łodzi wędkarskich, house-boatów, pontonów, sprzętu asekuracyjnego i ratowniczego, przyczep podłodziowych i lawet, a także odzieży żeglarskiej, elektroniki i nawigacji. Prezentują się również firmy oferujące czartery jachtów i łodzi, a także dostawcy usług, ubezpieczeń i leasingu. Wszystkich miłośników nurkowania serdecznie zapraszamy do strefy przygotowanej specjalnie dla nich, gdzie czeka sprzęt nurkowy, wyprawy nurkowe, szkoły nurkowania.

Kanał Bartnicki zyskał oficjalną nazwę - teraz to kanał Ducki

Kanał łączący jezioro Ruda Woda (nazywane dawniej Duckim) z jeziorem Bartężek zwyczajowo nazywano Kanałem Bartnickim. Nazwa nieoficjalna funkcjonowała wiele lat, do czasu kiedy radni miejscy z Morąga wystąpili o nadanie kanałowi oficjalnej nazwy Ducki. Nazwa ta oficjalnie obowiązuje od 01 stycznia 2019 roku.




Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku Marcina Palacza - aktualizacja 2020

Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku obejmuje swoim zasięgiem opisywane przez portal Pomorski Szlak Żeglarski akweny: Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz podstawowy śródlądowy szlak wodny z Gdańska na Zalew Wiślany i do Elbląga (Martwą Wisłą, Szkarpawą i Wisłą Królewiecką, Kanałem Jagiellońskim i rzeką Elbląg). Przewodnik bardzo polecamy jako wartościową pomoc nawigacyjną dla wodniaków! Autor, Marcin Palacz od razu po wydaniu przewodnika w 2018 roku stale aktualizował jego treść na swojej stronie internetowej a obecnie zebrał wszystkie informacje w suplemencie dostępnym w formacie pdf.


Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną - możliwość rozwoju dla portów Pętli Żuławskiej i Zalewu Wiślanego

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, nazywany również Kanałem Zatoka-Zalew wzbudza kontrowersje wśród polityków, miejscowych mieszkańców, w mediach oraz oczywiście w środowisku wodniackim. Jedni pomysł budowy popierają, inni krytykują. Walka na nie zawsze merytoryczne argumenty czy memy przesłania często racjonalne spojrzenie na rzeczywistość i możliwości, jakie może dać wybudowanie Kanału.

Informator Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni w sezonie 2020

Kolejny raz oddaję do rąk wodniaków aktualny informator dotyczący funkcjonowania obiektów hydrotechnicznych. Możecie w nim sprawdzić kiedy są czynne śluzy i pochylnie, o których godzinach otwierane są mosty pontonowe, obrotowe i zwodzone. W informatorze są również telefony kontaktowe do tych obiektów oraz do nadzorów wodnych. Informatory będą wkrótce dostępne  na przystaniach na szlaku i w wybranych obiektach hydrotechnicznych.

Most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie w dniach 8-9 czerwca nie będzie zwodzony

Ze względu na konieczność wymiany elementów amortyzatorów most zwodzony w Rybinie na Szkarpawie nie będzie zwodzony w dniach 8-9 czerwca 2020.





Subskrybuje zawartość