Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku Marcina Palacza - aktualizacja 2020

Przewodnik Polskie Wybrzeże Bałtyku obejmuje swoim zasięgiem opisywane przez portal Pomorski Szlak Żeglarski akweny: Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany oraz podstawowy śródlądowy szlak wodny z Gdańska na Zalew Wiślany i do Elbląga (Martwą Wisłą, Szkarpawą i Wisłą Królewiecką, Kanałem Jagiellońskim i rzeką Elbląg). Przewodnik bardzo polecamy jako wartościową pomoc nawigacyjną dla wodniaków! Autor, Marcin Palacz od razu po wydaniu przewodnika w 2018 roku stale aktualizował jego treść na swojej stronie internetowej a obecnie zebrał wszystkie informacje w suplemencie dostępnym w formacie pdf.
 

Autor przewodnika Polskie wybrzeże Bałtyku - Marcin Palacz osuplemencie
Gromadzenie materiałów do suplementu przewodnika żeglarskiego  "Polskie wybrzeże Bałtyku",  rozpocząłem ... w lutym 2018 roku, w momencie, gdy książka skierowana została do druku. Od początku przyjąłem założenie, że w internecie publikowane będą korekty i uzupełnienia książki. Pierwsze  informacje tego rodzaju na stronie marcinpalacz.pl/pwb pojawiły się już marcu 2018 r.

Zbieranie informacji to ciągły proces. Przez cały rok  przeglądam cotygodniowe  "Wiadomości Żeglarskie". W sezonie  sprawdzam ostrzeżenia nawigacyjne, a także komunikaty żeglugowe publikowane przez zarządców śródlądowych dróg wodnych opisanych  w przewodniku — RZGW Szczecin i Gdańsk.

Regularnie zaglądam na żeglarskie fora sailforum.pl oraz forum.zegluj.net, śledzę informacje pojawiające się w mediach społecznościowych i rozmaitych innych źródłach w internecie.W sezonach 2018 i 2019  odwiedziłem wiele z przystani opisanych w przewodniku, od Szczecina po Zalew Wiślany. Własne notatki, uporządkowane i zebrane w postaci książki, bardzo przydają się w kolejnych rejsach – korzystałem więc z przewodnika intensywnie, jednocześnie szczegółowo sprawdzając informacje.

Rok 2019  obfitował w żeglarskie inwestycje. Powstały nowe przystanie,  drobnych zmian było wiele. Szczególnie interesujące miejsca, np nowe, odwiedzone przeze mnie przystanie, opisywałem w formie oddzielnych artykułów.  Liczba  aktualizacji na stronie marcinpalacz.pl/pwb stała się na tyle duża, że dodawanie kolejnych, w następnych sezonach,  byłoby problematyczne — przekaz przestawał być czytelny.

Jesienią 2019 uznałem, że warto pokusić się o przygotowanie suplementu. Cały zgromadzony wcześniej materiał  wymagał oczywiście spisania w formie pasującej do książki, a także sprawdzenia i  uzupełnienia. Należało narysować plany, wyszukać zdjęcia.  Postępujące dość leniwie prace przyspieszyły w zimie, gdy kolejny raz skontaktował się ze mną Piotr Salecki aby zachęcić do dokończenia aktualizacji.

Pomysł wydania suplementu podchwycił wydawca, z którym ustaliliśmy, że uzupełnienie będzie miało podobną formę jak sam przewodnik. Wiosną, przed sezonem,  następuje zwykle wysyp nowych informacji o funkcjonowaniu portów, przystani, obiektów hydrotechnicznych oraz o oznakowaniu nawigacyjnym.  Podobnie było i w tym roku, choć  początek sezonu uległ opóźnieniu z powodu epidemii. Niektóre informacje trafiły do suplementu dosłownie w ostatnich dniach przed jego udostępnieniem.

Całość jest do pobrania na stronie

Marcin Palacz


Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź