Niebezpieczna niewidoczna i nieoznakowana linia energetyczna na Szelągu Wielkim

Południowy kraniec jeziora Szeląg Wielki to miniprzystań przy parkingu samochodowym imienia Zielaka. Pomost przystani jest zrujnowany ale można dobić wprost do brzegu. Tu czai się śmiertelne niebezpieczeństwo - niewidoczna z wody, nieoznakowana linia wysokiego napięcia biegnąca równolegle do brzegu, ale nad wodą.
Południowy kraniec jeziora Szeląg Wielki to miniprzystań przy parkingu samochodowym imienia Zielaka. Pomost przystani jest zrujnowany ale można dobić wprost do brzegu. Tu czai się śmiertelne niebezpieczeństwo - niewidoczna z wody, nieoznakowana linia wysokiego napięcia biegnąca równolegle do brzegu, ale nad wodą. Wiedząc o tym, że ta linia tamtędy przebiega wypatrywałem jej z wody i jej nie dostrzegłem!

Przy parkingu którym zlokalizowany jest niewielki pomost (obecnie zrujnowany), są toi-toie i możliwość zacumowania wprost przy brzegu. Tymczasem równolegle do brzegu nad wodą przechodzi linia wysokiego napięcia i próba takiego cumowania może skończyć się dotknięciem przez maszt jachtu przewodów energetycznych i wypadkiem! Usytuowanie wielu linii energetycznych nad jeziorami Pojezierza Iławskiego w praktyce uniemożliwia swobodne pływanie pod żaglami tym, którzy po wielogodzinnej żegludze silnikowej z położonym masztem w końcu stawiają maszt i chcą popływać pod żaglami.

Piotr Salecki (październik 2020)

Zobacz także

  • Pojezierze Iławskie - linie wysokiego napięcia tutaj
  • Jezioro Szeląg Wielki - tutaj
Materiał powstał dzięki pomocy i współpracy
GoodTimeCzarter, Przystań na Wyspie Miłomłyn, Przystań LOK Ostróda, RZGW Gdańsk.
Specjalne podziękowania dla pracowników śluz Ostróda i Mała Ruś.Nieoznakowana i niewidoczna z wody linia energetyczna nad wodą, równolegle do brzegu na jeziorze Szeląg Wielki przy parkingu im. Zielaka - fot. Piotr Salecki (październik 2020)


To samo zdjęcie z zaznaczoną linią energetyczną nad wodą, równolegle do brzegu na jeziorze Szeląg Wielki przy parkingu im. Zielaka - fot. Piotr Salecki (październik 2020)


Jeszcze jedno zdjęcie linii przy parkingu im. Zielaka - z innej perspektywy - fot. Piotr Salecki
(październik 2020)


I jeszcze jedno zdjęcie linii przy parkingu im. Zielaka - z innej perspektywy - fot. Piotr Salecki
(październik 2020)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź