Awaria pochylni Kąty - prace na pochylni 3 maja, aktualizacja 4 maja, 5 maja, 6 maja, 7 maja

Wypadnięcie z szyn wózka przy dolnym stanowisku pochylni Kąty 02 maja w godzinach rannych wstrzymało ruch na odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego. Na wykolejonym wózku pochylni pozostał statek żeglugi Ostródzko-Elbląskiej "Ostróda", natomiast na drugim wózku barka motorowa "Ania" Żeglugi Wiślanej. Pracownicy RZGW natychmiast przystąpili do działań. Najpierw rozpoczęto wypompowywanie wody z odcinka kanału pomiędzy pochylnią Kąty a pochylnią Oleśnica. Wznowienie ruchu pochylni od 08 maja.Aktualizacja z 07 maja:
Wznowienie ruchu na pochylniach nastąpi od 08 maja 2021. Komunikat RZGW 14/2021 tutaj


Aktualizacje z 4, 5, 6 i 7  maja na dole artykułu.

Jak informowaliśmy 2 maja tutaj doszło do wykolejenia wózka na pochylni Kąty. Teraz więcej szczegółów.

Co się stało na pochylni Kąty 2 maja?
Wypadnięcie z szyn wózka przy dolnym stanowisku pochylni Kąty 02 maja w godzinach rannych wstrzymało ruch na odcinku pochylniowym Kanału Elbląskiego. Na wykolejonym wózku pochylni pozostał statek żeglugi Ostródzko-Elbląskiej "Ostróda", natomiast na drugim wózku barka motorowa "Ania" Żeglugi Wiślanej. Ze statku ewakuowano pasażerów a załoga hausboota dostała drabinę i podłączenie do prądu. Pracownicy RZGW natychmiast
przystąpili do działań. Najpierw rozpoczęto wypompowywanie wody z odcinka kanału pomiędzy pochylnią Kąty a pochylnią Oleśnica.


Ciekawe i aktywne obozy dla dzieci i młodzieży - wandrus.com.pl


    

  
Obóz Sportów Wodnych
rejsy żeglarskie i motorówką, windsurfing, narty
wodne, wakeboard, holowanie banan, oponka
 Windsurfingowy
codzienne zajęcia windsurfingowe, rejsy żeglarskie, kajaki, rowery, sporty wodne
 Pierwszy Obóz Żeglarski
zarażamy pasją do żeglowania, codzienne
rejsy, kajaki, sporty wodne
Obozy przygody dla dzieci i młodzieży. Quadowe, paintballowe, gokartowe, żeglarskie, windsurfingowe, sportów wodnych, sun&fun, sportowe, taneczne, tenisowe, piłkarskie, wakeboardowe  - wandrus.com.pl.
Zadzwoń, zapytaj o ofertę: 501 647 139, 504 460 166


Panorama pochylni Kąty - w dole widoczny wykolejony wózek ze statkiem - fot. Piotr Salecki


Załoga hausboota Ania spędzi unieruchomiona na pochylniowym wózku dwa dni - fot. Piotr Salecki

[niestety mija już czwarty dzień a hausbot Ania nadal stoi na pochylni]

Ale na szczęście dobry humor załodze "Ani" dopisuje - fot. Piotr Salecki

Benedykt Jankowski - kapitan statku "Ostróda" - fot. Piotr Salecki

Mówi kapitan statku "Ostróda" Benedykt Jankowski:
- To był pierwszy rejs rozkładowy statku w dniu 02 maja. Wyruszyliśmy z Buczyńca o 10.00 i dopłynęliśmy do pochylni Kąty. Na pokładzie było około 20 pasażerów. Na dolnym stanowisku, podczas wjazdu wózka do wody odczułem mocny wstrząs, statek z wózkiem podskoczyły na tyle mocno, że w sterówce wywrócił się kubek z kawą. Wózek zatrzymał się. Pasażerowie w zasadzie nie zorientowali się że coś się stało, dopiero po chwili usłyszeli ode mnie, że wózek pochylniowy wykoleił się. Od razu pojawili się również panowie z obsługi pochylni. Z załogą wystawiliśmy trap, dzięki któremu mogliśmy bezpiecznie ewakuować pasażerów bezpośrednio na umocniony fragment brzegu. Wśród pasażerów nie było żadnej paniki, spokojnie zeszli na ląd, robili zdjęcia i filmy i oczekiwali na autobus, który po nich przyjechał. Jak niektórzy mówili, była to dla nich dodatkowa atrakcja. Dla mnie, jako kapitana, najważniejsze jest to, że nikomu nic się nie stało.


Statek "Ostróda" na wykolejonym wózku pochylni Kąty - fot. Piotr Salecki


Podnoszenie za pomocą sześciu podnośników trwało cały dzień - fot. Piotr Salecki

Działania naprawcze 03 maja
Pracownicy RZGW natychmiast
przystąpili do działań. Wózek ze statkiem zabezpieczono stalowymi odciągami i rozpoczęto wypompowywanie wody z odcinka kanału pomiędzy pochylnią Kąty a pochylnią Oleśnica, aby jak najbardziej odsłonić dno kanału i ułatwić tym samym wstawienie kół wózka na tory pochylni. Jeszcze w dniu 02 maja udało się za pomocą maszynowni wciągnąć wózek kilka
metrów do góry. Dzięki temu koła znalazły się relatywnie blisko torów.

Od samego rana 03 maja rozpoczęto wstawianie wózka na tory. Aby było to możliwe, przy pomocy podnośników sukcesywnie podnoszono wózek do góry, podpierając go tzw. szandorami - ogromnymi belkami które służą do wstawiania w specjalne pionowe szyny i zabezpieczają śluzy lub odcinki kanału przed napływem wody w trakcie prac remontowych. Tym razem szandory posłużyły jako podpory wózka który waży razem ze stojącym na nim statkiem około 72 ton. Warto dodać, że dodatkowe podnośniki dostarczył do użytkowania armator statku "Bursztyn" (https://statkiempotrawie.com/).

Prace trwały bez żadnej przerwy od rana do wieczora i zakończyły się powodzeniem. Brało w nich udział kilkunastu pracowników RZGW Gdańsk, w tym wszyscy pracownicy z pozostałych pochylni. Na miejscu pojawili się również dyrektor RZGW Gdańsk jak i emerytowany i obecny kierownik obiektu hydrotechnicznego Pochylnie Kanału Elbląskiego. Podczas podnoszenia wózka konieczne było usunięcie obręczy hamulcowych z niektórych kół.  Około godziny 19.00 wózek pochylniowy ze statkiem został ustawiony na szynach.


Odpompowywanie wody z odcinka kanałowego pomiędzy Kątami a Oleśnicą - fot. Piotr Salecki


Ciekawe i aktywne obozy dla dzieci i młodzieży - wandrus.com.pl

  
Quadowo-Paintballowy
quady dla początkujących i j
uż jeżdżących
przeprawy i rajdy quadowe, paintball 2000 kulek
bitwy w opuszczonych budynkach, + żeglarstwo
windsurfing, kajaki, rowery
 Quadowo-Gokartowy
quady dla początkujących i już jeżdżących,
gokarty - zajęcia na krytym, profesjonalnym torze
+ żeglarstwo, windsurfing, kajaki, rowery
 Quadowo-Paintballowo-Gokartowy
quady dla początkujących
i już jeżdżących
gokarty zajęcia na krytym profesjonalnym torze
paintball 2000 kulek, bitwy w opuszczonych
budynkach
Obozy przygody dla dzieci i młodzieży. Quadowe, paintballowe, gokartowe, żeglarskie, windsurfingowe, sportów wodnych, sun&fun, sportowe, taneczne, tenisowe, piłkarskie, wakeboardowe  - wandrus.com.pl.
Zadzwoń, zapytaj o ofertę: 501 647 139, 504 460 166

Co dalej?
W dniu 04 maja będzie kontynuowane wypompowywanie wody z odcinka kanału pomiędzy Kątami a Oleśnicą. Zostaną dokonane szczegółowe oględziny wózka. W poprzek Kanału tuż przy dolnym stanowisku pochylni zostanie postawiona tama z worków z piaskiem i po dokładnym wypompowaniu wody zostanie dokonany szczegółowy przegląd wózka, torowiska jak i całej pochylni. Zostaną założone nowe obręcze hamulcowe na koła i wykonana naprawa elementów układu kołowego. Podjęte zostaną również próby ustalenia przyczyn wykolejenia.

Według wstępnych planów w dniu jutrzejszym, tj. 4 maja jednostki "uwięzione" na wózkach pochylni Kąty zjadą na górną część kanału i popłyną do pochylni Buczyniec, która zostanie uruchomiona specjalnie dla nich. Hausboot "Ania" będzie kontynuował żeglugę na Jeziorak, a statek "Ostróda" popłynie do Buczyńca, przy czym drogę do pochylni Buczyniec będzie musiał pokonać płynąc wstecz, ponieważ przy dolnym stanowisku pochylni Kąty nie ma już prawie wody i statek nie ma miejsca aby się obrócić.


Podkładanie szandorów między wózek a szyny - fot. Piotr SaleckiOdcięta obręcz hamulcowa zdemontowana z jednego z kół wózka - fot. Piotr Salecki


Wieczorem 3 maja koła wózka były już na torach
- fot. Piotr Salecki

Kiedy uruchomienie pochylni?
Uruchomienie pochylni Kąty, a tym samym całego odcinka pochylniowego Kanału Elbląskiego, według nieoficjalnej opinii może nastąpić najwcześniej 06 maja. Jest to jednak optymistyczny termin. Równie dobrze może to być jednak później - wszystko zależy od zakresu koniecznych napraw. Jak pokazały działania w dniu 03 maja, pracownicy RZGW nie szczędzą sił i pracują od rana do wieczora. Samo napełnienie odcinka kanału wodą potrwa co najmniej jeden dzień i noc. Do tego czasu cały odcinek pochylniowy jest nieczynny. O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Awarie na pochylniach miały już miejsce w poprzednich latach z powodu:
- wykolejenia na przeszkodzie podwodnej leżącej na szynach
- awarii elementów torowiska
- pęknięcia betonu podłoża
Dwukrotnie - po remoncie pochylni - doszło również do zsunięcia jednostek turystycznych z wózków - jachtu żaglowego Antila 27 i dużej motorówki.

Komunikaty

  • Komunikat RZGW nr 13/2021 - awaria pochylni Kąty - tutaj

Piotr Salecki

Warto przeczytać także

Wypadek jachtu na pochylni Kąty w 2016 roku

Jak informuje Elbląska Gazeta Internetowa Portel, do groźnego wypadku doszło dziś (9 września) na Kanale Elbląskim, na pochylni Kąty. Jacht zsunął się z wózka. Więcej tutaj
Reminiscencje z pochylni Andrzeja Różyckiego (2020)

Andrzej Różycki jest bardzo doświadczonym żeglarzem. Pływa od kilkudziesięciu sezonów, po wodach śródlądowych i morskich. Ma za sobą wiele rejsów jachtami żaglowymi przez pochylnie Kanału Elbląskiego. Jego spostrzeżenia i uwagi, to cenna i wartościowa lektura dla wszystkich, którzy planują rejs przez pochylnie. Zapraszamy do lektury artykułu. Czekamy również na opinie innych wodniaków. Więcej tutaj


Awaria pochylni Jelenie 2017
Dramatu na pochylniach ciąg dalszy. Wydawało się, że sezon 2017 wyczerpał już limit awarii i związanych z tym zamknięć pochylni na okres najbliższych dziesięciu lat. Podczas prób technicznych uległa awarii Pochylni Jelenie. W związku z tym pochylnia ta będzie nieczynna przez weekend majowy i na pewno cały maj, a więc nie będzie możliwości przepłynięcia Kanałem Elbląskim z Elbląga do Iławy czy Ostródy.  Więcej tutaj
foto: S. Dylewski Navicula

Aktualizacja z 04 maja:
Wózek ze statkiem "Ostróda" przetoczono z dolnego stanowiska na górne stanowisko pochylni i tam "Ostróda" spłynęła na wodę Kanału Elbląskiego i popłynęła do Buczyńca - tyłem. Statek nie miał gdzie się obrócić, ponieważ przy dolnym stanowisku, gdzie jest na to nieoficjalne miejsce na kanale, z kanału spuszczono wodę. Ponieważ wózki pochylni są sprzężone ze sobą i poruszają się równocześnie - tym samym załoga hausboota "Ania" na drugim wózku zjechała z górnego stanowiska na dolne. Po uwolnieniu statku wózek z "Anią" podciągnięto z powrotem na górę, na tyle, aby uwolniony drugi wózek zjechał w pobliże dolnego stanowiska. "Ania" nie mogła jednak spłynąć do wody, ponieważ wtedy konieczne byłoby wjechanie drugiego, wolnego wózka na odcinek torowiska, na którym doszło do wykolejenia. Aby to torowisko sprawdzić, konieczne jest dokładne wypompowanie wody. W tym celu układana jest tama z worków z piaskiem. Niestety, dla załogi "Ani"oznacza to trzecią noc na wózku pochylni a jutro - 5 maja - czwarty dzień spędzony zamiast na rejsie na pochylniowym wózku.

Aktualizacja z 05 maja:
Hausboot Ania nadal stoi na wózku pochylni. Trwają prace przy naprawie jednej z szyn torowiska uszkodzonej podczas wypadku. Naprawiane są pachołki podtrzymujące torowisko. O godzinie 15.30 uruchomiono pochylnię, i załoga "Ani" już miała przed sobą wizję kontynuowania rejsu. Niestety, tuż przed spłynięciem z wózka do wody, dokładnie w tym samym miejscu, doszło do wykolejenia wózka na dolnej pochylni, co spowodowało również zatrzymanie wózka z "Anią". Tym razem jednak wstawienie wózka na tory, przez ciężko pracującą cały dzień bez chwili przerwy ekipę z RZGW, trwało zaledwie godzinę, gdyż wózek nie był obciążony statkiem, a i cały ruch wózków przebiegał celowo z minimalną prędkością, "z ręką na hamulcu". Dokładnie o 16.12 Ani udało się w końcu uwolnić z pochylniowego wózka i hausboot popłynął w dalszy rejs na Jeziorak, tworząc swoisty rekord przebywania na pochylni - trzy noce i cztery dni. Panowie z RZGW kontynuowali dalsze próby, ponieważ dolne koła wózka nie najeżdżały prawidłowo (w osi) na tory co groziło kolejnymi wykolejeniami. Praca bez chwili przerwy (korekta układu torów, wstawianie klinów, spawanie, regulacja układu jezdnego wózka) pracowników obsługi pochylni przyniosła zadowalające efekty i około godziny 19 kolejno następujące po sobie przejazdy wózka przebiegały już prawidłowo.
Na jutro (6 maja) przewidziane są próby wózków z obciążeniem statku "Ostróda", pod nadzorem Transportowego Dozoru Technicznego a następnie, jesli wszystko pójdzie dobrze, kanał będzie napełniany wodą. Optymistyczny wariant zakłada uruchomienie pochylni w weekend 8-9 maja.

Pochylnia Kąty 5 maja 2021 - naprawa uszkodzonej szyny - fot. Bronisław z załogi hausboota "Ania"

Pochylnia Kąty 5 maja 2021 około 12.00 - zapora z worków z piaskiem - fot. Bronisław z załogi hausboota "Ania"


Pochylnia Kąty 5 maja godzina 15.00 po odpompowaniu wody - fot. Piotr Salecki


Hausboot "Ania" unieruchomiony na pochylni. Trzy noce i cztery dni
- fot. Bronisław z załogi hausboota "Ania" (5 maja 2021)

5 maja, godzina 16.12 - hausboot "Ania" uwolniony z wózka pochylni Kąty odpływa w kierunku Jezioraka - fot. Piotr Salecki (5 maja 2021)


5 maja, godzina 16.30-19.00 - naprawa torowiska, próbne jazdy wózka po torowisku - fot. Piotr Salecki

5 maja, godzina 18.30 - próby z wózkiem aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu, tj. prawidłowej jazdy wózka po torowisku - fot. Piotr Salecki

Aktualizacja z 06 maja:
Na pochylni Kąty odbyły się próby z udziałem Transportowego Dozoru Technicznego. Pochylnia została dopuszczona do ruchu. Obecnie trwa napełnianie wodą kanału. Planowane uruchomienie wszystkich pochylni ma nastąpić w sobotę 8 maja 2021 od rana.

Aktualizacja z 07 maja:
Wznowienie ruchu na pochylniach nastąpi od 08 maja 2021. Komunikat RZGW 14/2021 wkrótce w pdf.

Odpowiedzi

Dobry artykul

Fachowo napisany.wspolczuje osobom ktore w majowke chcialy przeplynac pochylnie

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź