Ząbrowo - przystań kajakowo-wodna

Przystań kajakowo-wodna w Ząbrowie położona jest na 34,7 kilometrze Nogatu, tuż przy imponujących obiektach Centralnego Wodociągu Żuławskiego, górujących nad całą okolicą i widocznych z daleka. Stara stacja uzdatniania wody, przypominająca opuszczone zabudowania wojskowe, z charakterystyczną wieżą została jesienią 2020 roku zburzona - choć możemy ją jeszcze zobaczyć na moich zdjęciach wykonanych wiosną tego roku w sąsiedztwie nowego, białego budynku.

W zasadzie miejscowość Ząbrowo jest nieco oddalona od Nogatu i przystani, miejsce które opisujemy znajdziemy na mapach pod nazwą Letniki.

Przystań zlokalizowana jest na prawym brzegu rzeki, tuż przy wspomnianych budynkach Centralnego Wodociągu Żuławskiego. Nie do końca jest to szczęśliwe położenie, gdyż dociera tu hałas z budynków a i zakłóca to klimat jakiemu oddajemy się płynąć Nogatem, zwłaszcza biwakując poza miastem - oddalenia od hałasu, skupisk ludzkich i bytowania blisko przyrody. 

Przystań została zbudowana w 2020 roku w ramach programu Pomorskie Szlaki Kajakowe i składa się z pływającego pomostu, wyposażonego w polery cumownicze, slipu z płyt betonowych oraz infrastruktury brzegowej - zadaszonych wiat, kręgu ogniskowego czy stelaży na kajaki. W sąsiedztwie powstał fragment piaszczystego brzegu używany jako zaimprowizowana plaża. Uwaga! Nie są mi znane parametry slipu!

Ogromnym minusem tej przystani jest brak wc toi-toi, chociaż na przystani jest drewniana wiata osłonowa na takie właśnie wc. Warto dodać, że w takie wc wyposażono np. przystanie kajakowe na Motławie.  Oprócz kajakarzy z przystani korzystają przepływające jednostki turystyczne - motorówki, jachty czy hausbooty. W okolicy nie ma żadnego sklepu ani gastronomii.

  • Kordynaty GPS: 54°5'25.3"N 19°11'25.3"E

Piotr Salecki (grudzień 2020)

Przystań kajakowa w Ząbrowie -
budynek z wieżą został rozebrany - fot. Piotr Salecki (maj 2020)

Przystań kajakowa w Ząbrowie - budynek z wieżą został rozebrany - fot. Piotr Salecki (maj 2020)

Przystań kajakowa w Ząbrowie - fot. Piotr Salecki (maj 2020)


Przystań kajakowa w Ząbrowie - fot. Piotr Salecki (maj 2020)

Przystań kajakowa w Ząbrowie - fot. Piotr Salecki (maj 2020)

Przystań kajakowa w Ząbrowie - fot. Piotr Salecki (maj 2020)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź