- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Wisłoujście - Polski Klub Morski
To miejsce w którym możecie zacumować aby wybrać się na wycieczkę do Twierdzy Wisłoujście, Westerplatte a także na... plażę przy Westerplatte, gdzie prawie nigdy nie ma tłoku.
Twierdzę opływają dwa kanały - zewnętrzny i wewnętrzny. Dopływając do Twierdzy najpierw widzimy ujście kanału zewnętrznego, gdzie czasem cumują jednostki rezydentów PKM. Miejsce to jednak nie jest osłonięte i narażone jest na spore zafalowanie. Przystań PKM-u zlokalizowana jest w kanale wewnętrznym. Wejście do niego jest bardzo wąskie, o minięciu się dwóch jachtów w tym miejscu nie ma mowy. Szerokość ograniczają betonowe opaski, chroniące mury Twierdzy przed falowaniem.
Wpływamy przez kanał. W jego okolicy na wodzie zobaczycie pławę kardynalną świetlną (Q (9) 15s). Oczywiście ostrzeżenie dotyczy dużych statków. Głębokości nie przekraczają dwóch metrów. Miejsca do cumowania szukamy po lewej stronie. Daleko wystają polery cumownicze. Jachty cumują także na bojach po prawej stronie.
Polski Klub Morski ma piękną, przedwojenną historię. Tymczasem jednak przystań jest biedna,a przez to pozbawiona typowej w nowych marinach infrastruktury, niezbyt atrakcyjna dla odwiedzających. Za to ludzie tu życzliwi, w hangarach i na nabrzeżach wre praca - armatorzy naprawiają, budują, przygotowują swoje jachty do rejsów. Klub nie ma pieniędzy na inwestycje i utrzymuje się z pracy społecznej członków. Nie liczcie więc na jakieś wielkie wygody, woda zimna, wokół pustkowie, autobus do miasta kursuje rzadko. Miejsca do cumowania przecina betonowy slip-pochylnia do wodowania jachtów. Po dobiciu poszukajmy bosmana, aby ustalić z nim nasz pobyt.
Wewnątrz basenu, za zakrętem kanału o 90 stopni, mieści się także mała przystań Politechniki Gdańskiej. Są to właściwie dwa pomosty i hangar - użytkowany przez firmę szkutniczą. Przystań wykorzystywana jest przez pracowników Uczelni.
Piotr Salecki
(czerwiec 2011-wrzesień 2012, aktualizacja styczeń 2013)
Wejście do przystani od strony Kanału Portowego - fot. Piotr Salecki (2011)
Wejście do przystani widok z góry w stronę Kanału Portowego - fot. Piotr Salecki (2011)
Przystań PKM widok z góry w stronę Kanału Portowego. na pierwszym planie słynny jacht Korsarz, który wygrał przed wojną słynne regaty w Kilonii, co podobno rozwścieczyło Hitlera. Fot. Piotr Salecki (2011)
Przystań PKM widok z góry od strony Kanału Portowego - fot. Piotr Salecki (2011)
Przystań PKM widok z góry - fot. Piotr Salecki (2011)
Przystań PKM widok od strony Kanału Portowego - fot. Piotr Salecki (2011)
Piotr Salecki (czerwiec 2011-wrzesień 2012, aktualizacja styczeń 2013)
- 8407 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź