- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Górki Zachodnie - dawna Stocznia Wisła
Baseny portowe dawnej Stoczni Wisła zlokalizowane są na Martwej Wiśle, w Górkach Zachodnich. Przy basenach stoczniowych rzeka zwęża się znacznie. Żeglarze nazywają to miejsce Przesmyk Pleniewo. W owym przewężeniu Martwej Wisły była kiedyś, do lat sześćdziesiątych, Śluza Pleniewo. Obecnie ten fragment Martwej Wisły będzie poszerzany i regulowany, ze względu na transport paliw większymi jednostkami do bazy Lotosu na Martwej Wiśle. Przepływając tędy trzeba uważać, gdyż rzeka na tym odcinku łukuje, jest naprawdę bardzo wąska. Widoczność na tym odcinku jest ograniczona.
Baseny otwarte są w kierunku zachodnim. Na terenie dawnej Stoczni Wisła działa obecnie kilka firm zajmujących się produkcją stoczniową. Efekty pracy jednej z nich - nadbudówki statków - są transportowane na barkach przez Wisłę Śmiałą i Zatokę Gdańską do stoczni na terenie Gdańska. Miejsce to nadal określane jest przez żeglarzy i wodniaków jako Stocznia Wisła.
Charakterystyczne, niebieskie stoczniowe dźwigi, suwnicę i budynki w basenach Stoczni widać już z daleka gdy płyniemy Martwą Wisłą od strony Gdańska - fot. Piotr Salecki (2009)
Baseny portowe są dobrze osłonięte od falowania. Fot. Piotr Salecki (2009)
Baseny portowe d. Stoczni Wisła - fot. Piotr Salecki (2009)
Sporych rozmiarów dźwigi stoczniowe widzimy także z Zatoki Gdańskiej. To taki dodatkowy drogowskaz do Górek Zachodnich - fot. Piotr Salecki (2009)
Baseny portowe d. Stoczni Wisła - fot. Piotr Salecki (2009)
Stoczniowe baseny portowe to oczywiście miejsce nie dla jachtów! Ale w przypadku nagłej potrzeby czy awarii z pewnością znajdziecie tu miejsce do zacumowania swojego jachtu. Cały teren jest ogrodzony i strzeżony. Zapewne po dobiciu ktoś się Wami zainteresuje, a jeśli nie, to należy jak najszybciej poszukać pana z ochrony i uzyskać zgodę na cumowanie. Jako ciekawostkę warto dodać, że cumują tu często jednostki wystawione do sprzedaży w portalu www.ships.pl
Locja całego szlaku Martwej Wisły jest tutaj
Piotr Salecki (luty 2011)
- 9635 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź