Górki Zachodnie - Port jachtowy imienia Krystyny CHojnowskiej-Liskiewicz (dawny Jacht Klub Stoczni Gdańskiej)

Jacht Klub Stoczni Gdańskiej to marina położona na zachodnim brzegu, w południowej części Rozlewiska Wisły Śmiałej. Akwatorium przystani to duży, prostokątny basen. Jego północna część przeznaczona jest dla większych jachtów, natomiast południowa - dla mniejszych. W części południowej basen portowy przedzielony jest kilkoma drewnianymi pomostami. Większość stanowisk postojowych wyposażona jest w solidne dalby. Cumujemy rufą lub dziobem do kei.  Nabrzeża obłożonymi są drewnianym oszalowaniem lub odbojnicą, z wyjątkiem nabrzeża południowego, gdzie jest dźwig stacjonarny (wisi tam kilka opon) i narożnika nabrzeża południowego i zachodniego, gdzie jest slip dla mniejszych jednostek bezkabinowych.

Na nabrzeżu południowym zlokalizowany jest stacjonarny żuraw o udźwigu 12 Ton, którym można podnosić sporej wielkości jachty morskie. Tam też nabieramy wodę do jachtowych zbiorników. W narożniku hangaru swoją dyżurkę mają bosmani. Nabrzeża wyposażone są w rozdzielnice energii elektrycznej, ale są miejsca, gdzie potrzebny nam będzie długi przedłużacz. Klub dysponuje hangarami, dużą salą klubowo-konferencyjną, przy której okresowo funkcjonuje bar. Są toalety i prysznice, możliwość nabrania wody pitnej. Klimatycznym miejscem jest sala kominkowa, gdzie załogi często spotykają się rozpoczynając lub kończąc rejs. Są także trzy damki campingowe, które można wynająć. W klubie funkcjonuje znana firma szkutnicza TM Spider prowadzona przez Tomasza Malinowskiego - strona internetowa firmy - tutaj. W bezpośrednim sąsiedztwie JKSG zlokalizowana jest przystań JK im. Conrada. Obie przystanie są "zrośnięte" wspólnym pomostem, dlatego żeglarze nazywają je "syjamskimi".

Miasto kupuje przystań
Teren klubowy stanowił własność Stoczni Gdańskiej a po jej upadłości był zarządzany przez jej syndyka. To powodowało rozliczne problemy i brak możliwości inwestowania - w związku z ciągle niejasną sytuacją właśnościową. W rezultacie przystań wystawiono na sprzedaż a kupiło ją... Miasto Gdańsk. Obecnie przystań jest formalnie administrowana przez MOSiR Gdańsk, który na razie przekazał prawa do administrowania przystanią dotychczasowemu jej gospodarzowi.

  • Strona przystani: jachtklub.nsm.pl
  • Opis szlaku Rozlewiska Wisły Śmiałej - tutaj
  • Szlak z Górek Zachodnich do Przekopu Wisły i Świbna - tutaj
  • Szlak Martwej Wisły Gdańsk-Sobieszewo-Przegalina-Świbno - tutaj

Piotr Salecki (luty 2011)


Przystań widziana z południowej części Rozlewiska Wisły Śmiałej - fot. Piotr Salecki (2009)
Obiecuję wymienić to zdjęcie na ładne przy pierwszej słonecznej okazji.


Nabrzeże Południowe. Służy do wodowania jachtów, stawiania masztów i można tu tankować wodę. Fot. Łukasz Bellwon (2006)


Główny budynek klubowy nieco zasłonięty przez "Rzeszowiaka" podczas remontu. Fot. Piotr Salecki (2006)


Widok na nabrzeże południowe i wschodnie. W narożniku charakterystyczna wieża obserwacyjna. Fot. Piotr Salecki (2006)


Pomosty w północnej części basenu portowego - fot. Piotr Salecki (2009)


Pomosty w północnej części basenu portowego - fot. Piotr Salecki (2009)


Pomosty w północnej części basenu portowego - fot. Piotr Salecki (2009)


Nabrzeże Zachodnie, z tyłu hangar - fot. Piotr Salecki (2009)
Piotr Salecki (luty 2011)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź