- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Kanał Na Stępce
Kanał Na Stępce (zwany dawniej również Ciesielskim) ma długość około sześćset metrów. Łączy Motławę z jej odnogą - Nową Motławą a jednocześnie także dwie przystanie Mariny Gdańsk - przystań Sienną Groblę, (położoną u wylotu Kanału Na Stępce do Motławy) z przystanią Szafarnia, położoną na Nowej Motławie. Budowa kanału Na Stępce przekształciła Ołowiankę w wyspę. Ze względu na dwa niskie mosty (Kamieniarski i Ciesielski) i przepust rurowy, kanałem tym w całości mogą przepłynąć jednostki o niewielkiej wysokości - kajaki, rowery wodne i małe motorówki. Dzięki kanałowi możemy zatoczyć "pętlę" opływając dookoła wyspę Ołowiankę.
Płyniemy Kanałem Na Stępce
Rejs proponuję rozpocząć od strony Przystani Szafarnia (Marina Gdańsk), gdyż most Kamieniarski, zamykający wejście do kanału Na Stępce ma wyższy prześwit, niż most Ciesielski i przepust rurowy z drugiej strony kanału. Jeśli tu się nie zmieścicie, to znaczy, że kanał nie jest dostępny dla Waszej jednostki. Powinny tu wpływać niewielkie jednostki - kajaki, pontony, małe motorówki, motorowery wodne czy - wymysł ostatnich lat - deski sup. Nawet naprawdę mały jacht śródlądowy, którego kadłub z położonym masztem zmieści się w świetle mostu, może mieć potem problem z "obróceniem się" aby zawrócić, bo na pewno nie zmieści się pod niskim mostem Ciesielskim z drugiej strony kanału.
W trakcie rejsu w sezonie 2022 przepływałem kanałem Na Stępce jednostką o zanurzeniu około 80 cm. Należy więc założyć, że jest to szlak dostępny dla jednostek o takim zanurzeniu, ale... Jest właśnie "ale". W jednym miejscu, ok. stu metrów za mostem Kamieniarskim przytarłem śrubą silnika o dno, lub o coś leżącego na dnie. W związku z tym wszystkim, którzy płyną tędy jednostką z silnikiem przyczepnym, zalecam ostrożność i podniesienie silnika do góry trymem.
Brzegi kanału są skarpowe, ziemne, miejscami z rumoszem kamienno-betonowym, czasem zaś umocnione i obetonowane. W kilku miejscach do kanału uchodzą ciągi kanalizacyjne. Zdarzają się dziwaczne konstrukcje, jakieś schodki prowadzące od domów do wody, pozostałości jakiejś zabudowy sprzed lat. Przeważają jednak odcinki z brzegiem zarośniętym trzcinami. Są miejsca z piaszczystym brzegiem, ale przed dobiciem zawsze badajcie dno - czy nie ma tu kawałków betonu czy kamieni. Z kolei fragment betonowego, typowego nabrzeża o długości około dwudziestu metrów, znajdziemy jedynie na północnym brzegu, tuż przy przepuście rurowym.
W ujściowym odcinku Kanału, nieograniczonym niskimi mostami, już od strony przystani Na Stępce, jest długi odcinek skarpowego brzegu od strony wyspy Ołowianka, gdzie możemy dobić "na dziko". Będzie tu cisza i spokój. Dopiero sam cypel Ołowianki jest obudowany solidnym nabrzeżem portowym. Tu też możemy zacumować i to bezpłatnie, co jakiś czas nasz spokój zburzy jednak niewielkie falowanie, powodowane przez przepływające Motławą statki i motorówki. Czy można tu zostawić bezpiecznie naszą jednostkę i udać się na spacer po Gdańsku? Tego nikt Wam nie zagwarantuje.
Cumując do brzegu na całym odcinku kanału Na Stępce (z wyłączeniem przystani Na Stępce) należy sondować dno i uważać.
Kraina ciszy i zieloności wśród gwarnych wód portowych
Kanał Na Stępce to oaza ciszy i spokoju, kraina zieloności wśród biegnących wokół portowych wód otoczonych betonowymi nabrzeżami, z tłumami turystów i wielkim ruchem na wodzie - statków pasażerskich i wszelkiej maści małych pływadełek. Na Kanał Na Stępce prawie nikt nie wpływa. To miejsce ukryte przed niedzielnymi turystami, odwiedzane przez nielicznych. Ot, czasem przepłynie tu jakiś zbłąkany kajak czy ponton. Wpływając tu zanurzamy się w klimat dzikiej rzeki, otaczają nas przybrzeżne zarośla, panuje tu cisza i spokój. Znajdziemy tu miejsca gdzie możemy zacumować "na dziko" wprost do brzegu, czy dryfując mamy okazję spożywać małe "co nieco". Powstające na północnym brzegu budynki mieszkalne, póki co harmonizują z kanałem, wtapiają się w otoczenie. I niech tak zostanie. Dopiero po dłuższej chwili widok ogromnego koła widokowego Amber Sky przywraca nas do rzeczywistości.
Plany Miasta Gdańsk zagospodarowania kanału poprzez stworzenie przystani dla "pływających domów", mariny jachtowej i przebudowy Mostu Kamieniarskiego na zwodzony nie będą na razie realizowane.
aktualizacja 2022
W trakcie rejsu w sezonie 2022 przepływałem kanałem Na Stępce jednostką o zanurzeniu około 80 cm. i w jednym miejscu przytarliśmy o dno, lub o coś leżącego na dnie. W związku z tym wszystkim którzy płyną tędy jednostką z silnikiem przyczepnym, zalecam ostrożność i podniesienie silnika do góry trymem.
- Galeria zdjęć Kanału Na Stępce - tutaj
Piotr Salecki (2019, wiosna 2022)
Wejście do Kanału Na Stępce od strony przystani Szafarnia na Motławie - Most Kamieniarski. Fot. Piotr Salecki (2022)
Kanału Na Stępce od strony przystani Szafarnia na Motławie - fot. Piotr Salecki (2022)
Most Ciesielski - widok od strony Przystani Na Stępce - fot. Piotr Salecki (2022)
Kanał Na Stępce - brzeg Wyspy Ołowianka od strony przystani Na Stępce. Tutaj możecie zacumować wprost do brzegu "na dziko" - fot. Piotr Salecki (2022).
- 3015 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź