Górki Zachodnie - Jacht Klub Morski Neptun

Jacht Klub Morski Neptun
To stowarzyszenie armatorów prywatnych jachtów żaglowych. Przystań żeglarska zlokalizowana jest w basenie położonym pomiędzy południowym krańcem Rozlewiska Wisły Śmiałej a Przesmykiem Pleniewo. Akwatorium portowe szerokie u wejścia do portu, stopniowo zwęża się ku północy. Dwa główne nabrzeża - wschodnie i zachodnie to stanowiska cumownicze z y-bomami. Jedynie krótki południowy i północny fragment nabrzeża zachodniego umożliwia cumowanie burtą do nabrzeża. Oszalowanie z drewnianych, podłużnie mocowanych desek umożliwia bezpieczne cumowanie. Trzecie nabrzeże zamykające przystań - północne jest bardzo krótkie i ma zaledwie około 20 metrów. Przy nabrzeżu zachodnim zlokalizowany jest slipowy wyciąg szynowy a także tajemniczo brzmiąca "estakada obsługi miecza".

Długi, prostokątny budynek klubowy mieści świetlicę z tv, kuchnię i jadalnię, biura bosmana, toalety i prysznice. Jest i oszklona weranda ze stolikami. W części budynku znajdują się także warsztaty szkutnicze oraz jeden z najbardziej znanych w okolicy serwisów naprawy silników jachtowych. To firma Merkado Andrzeja Dziewulskiego [aktualizacja 2021: Andrzej Dziewulski zmarł 7 lutego 2021 i Merkado przestało działać].

Charakterystycznym elementem budynku klubowego jest nadbudówka holownika "Posejdon" stanowiąca "pierwsze piętro" klubowego budynku. Przebiegająca nad klubową przystanią linia energetyczna jest bardzo wysoka i nie stanowi zagrożenia dla jachtów.

Aktualizacja 2015: w latach 2013-2015
nastąpiła przebudowa i regulacja kanału Płonia, w ramach szeroko zakrojonego projektu "Modernizacja wejścia do portu wewnętrznego w Gdańsku - Etap II – przebudowa szlaku wodnego na Martwej Wiśle i Motławie nr 7.2-8.1".

Szerokość Kanału Płonie zwiększono z dotychczasowych  30 metrów do 50 metrów.
Uregulowane (od 2015 roku) brzegi mają nabrzeża umożliwiające cumowanie na całej długości. Nabrzeża te są wysokie, dostosowane do większych statków, jedynie niewielki fragment nabrzeża południowego od strony Rozlewiska Śmiałaj Wisły jest obniżony i ułatwia cumowanie małym jednostkom.

Aktualizacja 2021: w związu ze zwiększonym falowaniem po przebudowie kanału Płonia w wejściu do basenu JKM Neptun został wybudowany falochron.

  • Strona przystani: jkm-neptun.com.pl
  • Rozlewisko Wisły Śmiałej: tutaj
  • Szlak z Górek Zachodnich do Przekopu Wisły i Świbna - tutaj
  • Szlak Martwej Wisły Gdańsk-Sobieszewo-Przegalina-Świbno - tutaj
  • Kanał Płonia - tutaj

Piotr Salecki (luty 2011, aktualizacja 2015, 2021)


JKM Neptun - fot. Piotr Salecki (2011)


JKM Neptun - fot. Piotr Salecki (2011)


JKM Neptun - fot. Piotr Salecki (2011)


JKM Neptun - fot. Piotr Salecki (2011)


JKM Neptun - fot. Piotr Salecki (2011)


JKM Neptun - widok na falochron wybudowany jesienią 2020 - fot. Piotr Salecki (2021)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź