Kanał Śledziowy

Kanał Śledziowy uchodzi do Martwej Wisły w okolicy przystani kajakowo-wodnej w Trzcinisku. Przechodzi pod mostkiem który łączy drogę biegnącą wał przeciwpowodziowy. Mostek ten ma niewielki prześwit, przez co wejście na kanał dostępne jest dla niewielkich jednostek - kajaków, pontonów, niewielkich motorówek. Zaraz za mostem po prawej stronie niewielka zatoczka. Kanał ma długość około 13 kilometrów. Do Cedrów kanał prowadzi łagodnymi zakrętami, dalej są to przeważnie długie, proste odcinki.

Pod mostkiem w ujściu do Martwej Wisły są zabudowane samoczynne wrota przeciwpowodziowe. Uwaga! wrota te mogą się zamknąć nawet wtedy, kiedy nie ma powodzi a poziom wody jest niski i może to nastąpić już po Waszym wpłynięciu na kanał. Tuż za wrotami i mostkiem na lewym brzegu możemy zacumować do betonowego nabrzeża (nie ma żadnych polerów cumowniczych).

Wspomnianymi pontonami i małymi motorówkami możemy nim płynąć około 4 kilometrów (o ile nie zatrzyma nas roślinność wodna) i  dotrzeć do skraju miejscowości Cedry Wielkie, do ulicy Wiślanej (most), chociaż już 200 metrów wcześniej jest jeszcze jeden mostek.

Dalej to już szlak dla kajaków, choć i dla nich może być trudny do przebycia. Kanał biegnie prostymi odcinkami, za ulicą Wiślaną w Cedrach do drogi ekspresowej S7 i dalej aż do Długiego Pola i Giemlic. Od Cedrów kanał gwałtownie się zwęża i staje się wąskim, zarośniętym rowem. 

Ważne informacje:

  • Ujście Kanału Śledziowego do Martwej Wisły: 54°18'39.0"N 18°52'01.5"E
  • Galeria zdjęć Kanału Śledziowego - tutaj
  • Przystań kajakowo-wodna Trzcinisko obok ujścia Kanału Śledziowego - tutaj

Piotr Salecki (2024)


Ujście Kanału Śledziowego - widoczne samoczynne wrota "przeciwpowodziowe" fot. Piotr Salecki (2021)


Za wrotami przeciwpowodziowymi możemy zacumować do betonowej opaski brzegowej - fot. Piotr Salecki (2021)

Kanał Śledziowy - fot. Piotr Salecki (2021)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź