Górki Zachodnie - Narodowe Centrum Żeglarstwa

[uwaga sierpień 2014 ! Przy przystani narodowego Centrum Żeglarstwa trwają od sierpnia 2014 prace przy rozbudowie przystani. Miejsce prac nie ma oświetlenia nocnego i jest oznakowane pomarańczowymi kulistymi bojami. Prace potrwają do 2016 wroku. Artykuł na ten temat - tutaj]

Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich

NCŻ to przystań, która w obecnej formie funkcjonuje stosunkowo niedawno. W 2011 roku obchodzić będzie bowiem dopiero swoje... pięciolecie. Przystań oddano do użytku 24 czerwca 2006 roku. Wcześniej była w tym samym miejscu przystań AWFiS, mająca o wiele mniejsze zaplecze sprzętowe i żadnej bazy gastronomiczno-hotelowo-wypoczynkowej. Pozyskanie funduszy unijnych pozwoliło na zrealizowanie tej potrzebnej żeglarzom inwestycji.

Przedmiotem inwestycji było przede wszystkim wybudowanie, na bazie wcześniejszego hangaru, kilkupiętrowego budynku pełniącego funkcje hotelowe, gastronomiczne i seminaryjne. Są tu sale wykładowe i centrum odnowy biologicznej sala gimnastyczna z ruchomą bieżnią, gabinet nawigacyjno-meteorologiczny z zestawem urządzeń nawigacyjnych, pracownia komputerowa na 10 stanowisk Parter budynku pełni jak dawniej funkcje wasztatoweo-magazynowe. Na parterze jest również bosmanat, punkt naprawy żagli, toalety i prysznice.

Przystań zlokalizowana jest w północnej części Rozlewiska Wisły Śmiałej, tuż przy Przełomie Wisły Śmiałej - czyli przesmyku na morze. Jachty cumują do pływającego pomostu i stanowisk cumowniczych w formie y-bomów schowanych w narożniku za pomostem Straży Granicznej. Dostępny jest prąd, woda, toalety i prysznice. Jest również stacjonarny dźwig o nośności 6,3 Tony. DO częśći miejsc postojowych dociera falowanie powodowane przez przepływające torem wodnym z/na Zatokę Gdańską statki i kutry. Przystań służy przede wszystkim jako miejsce szkoleń studentów AWFiS, baza dla zgrupowań dziecięco-młodzieżowych szkółek regatowych. Stacjonują tu także jachty prywatnych armatorów i są miejsca gościnne.

NCŻ ma własny jacht morski klasy J-80 "Śniadecki", na którym organizowane są ogólnodostępne rejsy bałtyckie oraz całą flotyllę mniejszych jachtów żaglowych - kabinowych i bezkabinowych, dostępnych do czarteru.

Ostrzeżenie nawigacyjne
W okolicy NCŻ jest spłycenie, oznakowane dwiema pławami kardynalnymi. Znaki te są istotne jedynie dla jachtów morskich.

Z dniem 1 sierpnia 2014 r. rozpoczęły się prace hydrotechniczne mające na celu modernizację i rozbudowę przystani żeglarskiej Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Zakres prac ilustruje załączona grafika. W związku z rozbudową, na Rozlewisku w rejonie NCŻ należy zachować szczególną ostrożność. W dno wbijane są pale, pracują kafary i pogłębiarka. Rejon Rozlewiska objęty pracami hydrotechnicznymi oznakowany jest pomarańczowymi bojami. W nocy miejsce to nie jest w żaden sposób oznakowane. Dlatego wchodząc i wychodząc z Górek Zachodnich, należy ściśle trzymać się osi toru wodnego - najlepiej jego wschodniej strony.

Jeśli wpływamy od strony Zatoki, chcąc zacumować w przystaniach AKM, AZS - Hotel Galion lub NCŻ - płyńmy torem wodnym wgłąb Rozlewiska, tak, aby ominąć rejon robót szerokim łukiem.
Schemat rozbudowy przystani NCŻ - materiały Narodowego Centrum Żeglarstwa (wrzesień 2014) 

Prace przy rozbudowie przystani NCŻ - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2014)

  • Strona przystani: ncz.awf.gda.pl
  • Rozlewisko Wisły Śmiałej: tutaj
  • Szlak z Górek Zachodnich do Przekopu Wisły i Świbna - tutaj
  • Szlak Martwej Wisły Gdańsk-Sobieszewo-Przegalina-Świbno - tutaj

Piotr Salecki (luty 2011, aktualizacja wrzesień2014)

Panorama przystani NCŻ (z prawej) i AKM oraz Galion AZS po lewej  z Rozlewiska Wisły Śmiałej. Fot. Piotr Salecki (2009)


Panorama przystani NCŻ (z prawej) i Galion AZS (od żółtego hangaru). Fot. Piotr Salecki (2009)


Budynek NCŻ  i stacjonarny dźwig (6,3T). Fot. Piotr Salecki (2009)


Budynek przystani i pływający pomost ze stanowiskami long-side i y-bomami. Fot. Piotr Salecki (2008)


Panorama NCŻ z widocznym wyjściem na Zatokę Gdańską - Przełomem Wisły Śmiałej. Fot. Piotr Salecki (2005)

Piotr Salecki (luty 2011, aktualizacja wrzesień 2014)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź