Stare Miasto - MRKS Gdańsk

Najpierw rozszyfrujmy tajemniczy skrót. MRKS to Międzyzakładowy Robotniczy Klub Sportowy. Przystań zlokalizowana jest w centrum wodnego Gdańska, nad Motławą. Tworzy ją prostokątny basen wcinający się w ląd. Basen ma nabrzeża o zróżnicowanej wysokości - nabrzeże wschodnie jest "klasyczne" portowe, wysokie, nabrzeże południowe i zachodnie jest obniżone. Przy nabrzeżu zachodnim są również boje do cumowania klubowych motorówek i pomost pływający. Okresowo ustawiany jest dodatkowy, niski pomost pływający  do wodowania smoczych łodzi i kajaków oraz y-bomy. Nabrzeże wschodnie i południowe wyposażone jest w klasyczne duże portowe polery cumownicze, natomiast nabrzeże wschodnie ma tylko dwa polery, a cumy obkładane są o różne elementy konstrukcyjne na podwyższeniu terenu.
Zasadniczo przystań przeznaczona jest do wyłącznego użytku członków MRKS. Zapewne uzyskamy zezwolenie na cumowanie przy nabrzeżu wschodnim, jeśli będziemy chcieli skorzystać z miejscowej restauracji.

Charakterystyczny budynek z muru pruskiego powstał w 1925 roku jako siedziba klubu wioślarskiego Victoria. Obecnie, oprócz zaplecza dla wioślarzy, kajakarzy i sekcji "smoczych łodzi" mieści się w nim pensjonat Ołowianka i restauracja.

Ważne informacje:

  • GPS: 54°21'13.4"N 18°39'42.1"E
  • Galeria zdjęć - tutaj

Piotr Salecki (2024)


MRKS Gdańsk - fot. Piotr Salecki (2022)

MRKS Gdańsk - fot. Piotr Salecki (2022)


MRKS Gdańsk - fot. Piotr Salecki (2022)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź