- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Rudniki - Zatoka Kutrowa
Bractwo Kutrowe (Polskie Bractwo Kutrowe) zostało powołane przez 64 miłośników tradycyjnego żeglarstwa w 1984 roku w Jastarni. Pierwszym jachtem Bractwa był przebudowany z drewnianego kutra GDY-28 jacht "Sawatour" (PZ-1488) w czarterze "Almaturu". Członkom Bractwa udało się przebudować jeszcze kilka jednostek. Ponieważ wiązało się to z ogromnymi kosztami, wiele planów przebudowy skończyło się na zakupie kadłuba kutra. Bractwo dawno temu przeszło do historii, ale wraki drewnianych kutrów zalegają w zatoczce nad Martwą Wisłą do dziś. Dlatego właśnie żeglarze nazywają ją Zatoką Bractwa Kutrowego, albo Zatoką Kutrową.
Zatokę zauważymy z daleka, dzięki charakterystycznym punktom - masztowi linii wysokiego napięcia i wrakowi kutra, "wystającemu" na Martwą Wisłę. Na wschodnim brzegu powstało prywatne nabrzeże cumownicze. Wpływając tutaj należy pamiętać, że w zatoce zalegają wraki starych kutrów, zwłaszcza przy zamykającym zatokę brzegu północnym. Przy wiatrach dolądowych w zatoce występuje falowanie.
GPS: 54°21'18.1"N 18°43'04.0"E
Piotr Salecki (2019)
Wrak kutra "wystający" na Martwą Wisłę to charakterystyczny punkt orientacyjny Zatoki Kutrowej. Na brzegu widoczny fragment słupa linii energetycznej - fot. Piotr Salecki (2019)
Pomost cumowniczy na wschodnim brzegu Zatoki Kutrowej - fot. Piotr Salecki (2019)
Wraki kutrów rozpadają się w oczach - fot. Piotr Salecki (2019)
- 3334 odsłony
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź