Górki Wschodnie - Przystań Ptasi Raj

Tak to miejsce nazywają żeglarze i rybacy, choć niech słowo przystań Was nie zwiedzie. Ot, jest to niewielki pomost w zatoczce, do Ptasiego Raju stąd spory kawałek spacerem. Lokalsi ostrzegają przed resztkami stalowego kutra zatopionego w bezpośrednim sąsiedztwie, zwłaszcza przy niskim stanie wody.

Skoro to niewielki pomościk, a nie żadna przystań, skąd więc nazwa? Przede wszystkim od pobliskiej restauracji
Przystań Ptasi Raj (ul. Nadwiślańska 139 B), która położona jest kilkaset metrów od pomostu. Po drugie, kilka lat rezydował tu Pan Józef (budowniczy owego pomostu), który jachtem "Bukłaczek" woził z tego miejsca turystów do rezerwatu Ptasi Raj, wysadzając ich przy nabrzeżu Ptasi Raj.

  • Nabrzeże Ptasi Raj na naszej stronie - tutaj

Przewóz turystów wodą był alternatywą dla spaceru wzdłuż kamiennej grobli do rezerwatu Ptasi Raj. Przez wiele lat spacer ten był wielką atrakcją dla turystów, niestety po remoncie grobli w 2016 roku w kilku miejscach zamontowano przegrody z siatki, skutecznie uniemożliwiające przejście. Rejs jachtem umożliwiał zatem ominięcie blokady na grobli i po zacumowaniu przy Nabrzeżu Sobieszewo wyjście na spacer w pobliżu ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. Od sezonu 2010 Pan Józef jednak już nie przewozi turystów, więc miejsce do cumowania pozostaje wolne. W pobliżu jest pętla autobusowa, restauracja Przystań Ptasi Raj i pizzeria Pizza Plus na Wyspie.

Pozycja GPS:
54°21'07.2"N 18°47'21.1"E

Warto przeczytać

  • Rozlewisko Wisły Śmiałej i jego przystanie - tutaj


Piotr Salecki (listopad 2020)


Pomost Przystani Ptasi Raj - fot. Zenon Szulczewski (2020)Pomost Przystani Ptasi Raj - fot. Zenon Szulczewski (2020)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź