- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Rudniki - Stewa
Stewa to przystań położona na Rudnikach, na południowym brzegu Martwej Wisły, po wschodniej stronie mostu wantowego im. Sucharskiego. Do przystani możemy dopłynąć od strony Sobieszewa i Górek Zachodnich jachtem z postawionym masztem, od zachodu, z Gdańska - maszt musimy położyć (ze względu na mosty). Część wodna przystani podzielona jest na pomosty na brzegu Martwej Wisły oraz na długie nabrzeże w ujściu Rozwójki, które zostało umocnione i zmodernizowane przez Stewę w latach 2000-2023, powstał tam również drugi przystaniowy slip. Jachty cumujące w ujściu Rozwójki mają bardzo dobrą osłonę przed falowaniem na Martwej Wiśle.
Stewa to przystań Gdańskiego Ośrodka Szkoleń Motorowodnych, stworzona dosłownie "z niczego" przez Jana Marca. Z niczego, dlatego że wcześniej było w tym miejscu dzikie trzęsawisko i całkowicie nieuregulowany brzeg. Ciężka praca, kopanie, sypanie, nawożenie, równanie, pogłębianie - dały efekty.
Przystań jest ogrodzona i pilnowana przez cała dobę. Uczynni bosmani pomogą przygotować naszą jednostkę do slipowania. To przystań mała, ale "z duszą". Jachty slipujemy wózkiem wprost do wody przy użyciu własnego samochodu, ale możemy również poprosić o użycie przystaniowego traktora. Większe jednostki są wodowane przy użyciu zamawianego wcześniej dźwigu samojezdnego. Zgodnie z nazwą, więcej tu motorówek i skuterów, ale jachty również są tu mile widziane.
Właściciel przystani, wspierając promocję dróg wodnych i niniejszą stronę www.pomorskiszlakzeglarski.info.pl udziela gościny naszej locyjnej motorówce, za co bardzo dziękuję! Ostatnio "Stewa" ma kłopoty, przystani bowiem kończy się 5-letni okres dzierżawy. Właściciel czyni jednak usilne starania, aby nadal prowadzić swoją pożyteczną działalność w tym miejscu. Po latach, w 2024 roku można dopisać, że to się udało i Stewa nadal funkcjonuje.
Gościnnych miejsc do cumowania zasadniczo w Stewie nie ma. Wszystkie wolne miejsca natychmiast są zajmowane przez zainteresowanych armatorów. Aby jednak zacumować na chwilę, najlepiej podpłynąć do pomostu ustawionego prostopadle do brzegu, wzdłuż slipu. Dalszych instrukcji udzieli Wam bosman przystani.
W latach 2020-2023 nastąpiła dynamiczna rozbudowa i modernizacja przystani. Znacznie powiększyła się część lądowa, powstało nowe zaplecze biurowe z salą wykładową i sanitarne (wc i prysznice). Powiększyła się również przestrzeń dostępna do cumowania dla wodniaków i to o bardzo cenne - bo osłonięte od falowania miejsca, znajdujące się w ujściu Rozwójki. Niska nieoznakowana linia energetyczna nad ujściem Rozwójki została zlikwidowana.
Ważne informacje
Piotr Salecki (luty 2011, aktualizacja 2015, 2016, 2023)
Przystań Stewa widziana od strony mostu wantowego na Martwej Wiśle - fot. Piotr Salecki (2009)
Przystań Stewa widziana od wschodniej strony - gdy płyniemy z Górek Zachodnich lub Sobieszewa. Fot. Piotr Salecki (2009)
Panorama przystani z daleka. Fot. Piotr Salecki (2009)
Stewa - fot. Piotr Salecki (2009)
Stewa - fot. Piotr Salecki (2014)
Stewa - fot. Piotr Salecki (2014)
Stewa - kanał wewnętrzny - fot. Piotr Salecki (2014)
Stewa - fot. Piotr Salecki (2014)
- 11454 odsłony
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź