Szeląg Mały

 To ostatnie jezioro na wschodnim ramieniu Pojezierza Iławskiego. Jezioro powstało po usypaniu w poprzek jeziora Szeląg grobli-nasypu, który sztucznie podzielił Szeląg na dwa jeziora na którym poprowadzono linię kolejową i drogę. Pod nasypem przekopano tunel, ze ścieżką holowniczą, którym przepływamy z jeziora Szeląg Wielki na jezioro Szeląg Mały. Jezioro jest niewielkie, ma długość około dwóch i pół kilometra, średnią szerokość około czterystu metrów. Praktycznie całe jezioro otaczają z obu stron kompleksy leśne.

To ostatnie jezioro na wschodnim ramieniu Pojezierza Iławskiego. Jezioro powstało po usypaniu w poprzek jeziora Szeląg grobli-nasypu, który sztucznie podzielił Szeląg na dwa jeziora na którym poprowadzono linię kolejową i drogę. Pod nasypem przekopano tunel, ze ścieżką holowniczą, obecnie używaną przede wszystkim do turystycznych spacerów. Tunelem przepływamy z jeziora Szeląg Wielki na jezioro Szeląg Mały. Mijanie w tunelu jacht/statek a nawet jacht/jacht jest w tunelu niemożliwe. Należy wysadzić desant i sprawdzić, czy z przeciwka nie będzie płynąć jakaś jednostka. Warto zorientować się również w bieżącym rozkładzie Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, www.zegluga.com.pl, bo w ostatnich latach (piszę te słowa w 2023 roku) do Starych Jabłonek pływa z Ostródy duża jednostka typu "Bocian" (długość 26 metrów). Według rozkładu z 2024 roku statek kursował w poniedziałki, środy, piątki i niedziele, wypływając z Ostródy o godzinie 10.00 i dobijając do przystani koło Hotelu Anders około 12.30. W drogę powrotną statek wyruszał ze Starych Jabłonek około 12.30 by zacumować w Ostródzie około godziny 15.00. Z tego zestawienia wynika więc, że aby uniknąć spotkania ze statkiem w tunelu, w te dni najlepiej nie płynąć odcinkiem kanałowym w godzinach 11.30-13.30.

Jezioro jest niewielkie, ma długość około dwóch i pół kilometra, średnią szerokość około czterystu metrów. Praktycznie całe jezioro otaczają z obu stron kompleksy leśne. Tuż za kanałem (nie ma oficjalnej nazwy na łamach portalu nazywam go Szeląskim), na lewym brzegu Stanica Wodna Jabłonkowy Las, dostępna dla żeglarzy i wodniaków. Jezioro zakręca w kierunku wschodnim i gwałtownie się zwęża. Przepływamy przez wąską cieśninę. Niektóre przewodniki ostrzegają przed wypłyceniami w tym miejscu i zalegającymi w dnie głazami. Tuż za cieśniną na lewym brzegu w wodzie pale po dawnym pomoście.

Nieco dalej za cieśniną, na wysokiej skarpie lewego brzegu - ośrodki wypoczynkowe Skowronki i Elemis. Ich pomosty nie wyglądają na przystosowane do przyjmowania żeglarzy, ale miła Pani z recepcji ośrodka Elemis zaprasza do cumowania (bez opłat za postój).

Kolejnym ośrodkiem, widocznym na horyzoncie, jest przystań Hotelu Anders. Kilka pomostów, kąpielisko. Po zacumowaniu należy zgłosić się do bosmana, który wskaże miejsce postoju. Na lądzie pełne zaplecze sanitarne.

Za ośrodkiem na brzegu jeszcze jeden prywatny pomost. Dalej jezioro zakręca w kierunku południowym. Na samym końcu na lewym brzegu pole namiotowe.

Miejsca niebezpieczne:

  • Pale po pomostach z lewej strony, tuż za przesmykiem (pozostałości po dawnym ośrodku Arged/SPHW/Polspeed): 53°41'05.8"N 20°05'17.2"E
  • Możliwe miejscowe pozostałości po pomostach na długim odcinku lewego brzegu od ośrodka Skowronki do Hotelu Anders.

Przystanie, pomosty i miejsca z możliwością awaryjnego zacumowania

  • Stanica Wodna Jabłonkowy Las (dawniej PTTK), Stare Jabłonki, GPS: 53°41'17.0"N 20°04'52.6"E
    tel. 601-563-030, strona: jablonkowylas.pl
  • Pomost ośrodka Skowronek, GPS: 53°41'10.6"N 20°05'20.1"E
    Ośrodek miał rozbudowane pomosty, ale od 2023 roku część z nichw została zlikwidowana. Cumowanie należy wcześniej uzgodnić, tel. 519-661-558. Strona: osrodekskowronki.pl
  • Pomost ośrodka Elemis, GPS: 53°41'10.6"N 20°05'28.0"E. Według deklaracji miłej Pani z recepcji ośrodek jest otwarty na cumowanie wodniaków. Samo cumowanie jest bezpłatne. Po dobiciu cumowanie należy zgłosić: tel. 607-107-716. Strona: osrodek.elemis.mazury.pl
  • Przystań Hotelu Anders - pomost kajakowy, GPS: 53°41'09.8"N 20°06'05.1"E
    tel. 89-642-70-00, strona: hotelanders.pl. Po zacumowaniu należy zgłosić do recepcji hotelu.
    Opłata za zacumowanie wynosiła w 2023 - 100 zł (w cenie wc). Po uzgodnieniu w recepcji możliwość skorzystania z pryszniców na hotelowym polu camperowym za dopłatą.
  • Pomost Hotelu Anders, do którego cumują statki żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, GPS: 53°41'07.4"N 20°06'07.1"E. Cumować tu można na chwilę, wyłącznie w sytuacji awaryjnej.
  • Staszkowo - plaża z pomostem cumowniczym, GPS: 53°44'51.9"N 20°00'13.2"E. 

Warto przeczytać

  • Linie wysokiego napięcia na Pojezierzu Iławskim - zestawienie tutaj

Piotr Salecki (kwiecień 2017, aktualizacja 2023)

Szeląg mały w okolicach Staszkowa - fot. Piotr Salecki (2020)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź