Linie wysokiego napięcia

Niskie linie wysokiego napięcia przechodzące w newralgicznych miejscach to skandal! Po wielu latach próśb i monitów jesienią 2019 roku niska linia wysokiego napięcia pomiędzy jeziorem Jeziorak a Płaskim została poprowadzona pod dnem jeziora. Wciąż są jednak niskie linie przecinające jezioro Bartężek oraz jezioro Pauzeńskie - tuż przed ośrodkiem wypoczynkowym, dobrym celem noclegu. Podobnie niska linia przecina jezioro Szeląg Wielki. W praktyce uniemożliwia to w tych rejonach swobodne pływanie pod żaglami tym, ktorzy po wielogodzinnej żegludze silnikowej z położonym masztem w końcu stawiają maszt i chcą popływać pod żaglami.
Pamiętaj! Druty niżej niż myślisz! Dane w tabelce traktuj z rezerwą! Zawsze sprawdzaj aktualną wysokość przewodów a w razie wątpliwości kładź maszt!

jeziora Pojezierza Iławskiego - linie wysokiego napięcia
L.p.LokalizacjaWysokość
nad wodą
2011
Wysokość
nad wodą
2015 / 2016 / 2017/2020
Uwagi
1Jeziorak - Płaskie10 m / 14 m
dawniej 12 m
od jesieni 2019
pod dnem
W przesmyku łączącym oba jeziora. Linia była podwyższona do 14 metrów, jednak część żeglarzy zgłasza zastrzeżenia do tej wysokości! Aktualizacja 2015: linia na wysokości 12 m.
Liczne mapy i przewodniki podają błędną wyższą wysokość.
W sezonie 2017 linia ma zostać poprowadzona pod dnem.
Niestety nie została. Według deklaracji Energi linia ma zostać poprowadzona pod dnem w 2018 roku. Nie została. Kolejna deklaracja Energi że linia zostanie poprowadzona pod dnem wiosną 2019 roku.

Aktualizacja 2019:
Linia została poprowadzona pod dnem jesienią 2019.

2Bartężek11 metrów lub dużo mniej
wg żeglarzy 6-9 m
11 metrów lub dużo mniej
wg żeglarzy 6-9 m
Dwie linie przechodzące w poprzek jeziora, przez wyspę. Zdaniem żeglarzy wadliwie oznakowane (w rzeczywistości są niższe, i wysokość wynosi zaledwie 6 do 9 metrów).
3.Pauzeńskie12,1 m12,1 mLinia w północnej odnodze jeziora, kilkaset metrów przed ośrodkiem wypoczynkowym o. Salezjanów. Znaki brzegowe bardzo słabo widoczne, słupy zaniedbane.
4. Szeląg Wielki11 metrów lub mniej
11 metrów lub mniej
Linia w południowej części jeziora. Część przewodników podaje błędną wysokość 14 m.
5.Kanał Dobrzycki17, 2 m17,2 mWpływając od strony Jezioraka należy uważać i odpowiednio wcześnie położyć maszt! Linie są przed mostem.
6.Kanał Dobrzycki10,5 m10,5 mWpływając od strony Jezioraka należy uważać i odpowiednio wcześnie położyć maszt! Linie są przed mostem.

 

Kanał Elbląski, Iławski i inne
Nad Kanałem Elbląskim, Iławskim i innymi kanałami Pojezierza Iławskiego przechodzą liczne, niskie linie wysokiego napięcia. Ze względu jednak na liczne mosty, śluzy i inne obiekty hydrotechniczne żeglujemy tutaj z położonym masztem. W związku z tym zestawienie linii energetycznych jest na tych odcinkach szlaku niepotrzebne.

Dane w tabelkach mogą ulegać zmianie. Następują ciągłe zmiany, dlatego za każdym razem należy upewnić się, jaka jest aktualna wysokość. Proszę o nadsyłanie informacji o zauważonych zmianach.

opracowanie Piotr Salecki (kwiecień 2012, aktualizacja 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020)

Linia w przesmyku pomiędzy Jeziorakiem a Płaskim
- fot. Radosław Kamrowski. Od jesieni 2019 pod dnem.
Linia na Bartężku - zdaniem żeglarzy jest niższa niż to pokazują znaki - fot. Przemek ModrzyńskiLinia na przesmyku pomiędzy Jeziorakiem a Płaskim - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Jesienią 2019 linia została poprowadzona pod dnem jeziora.

Odpowiedzi

Dziękuję dodany przez admin

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź