- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Płaskie
Jezioro ma długość około sześciu kilometrów a szerokość około czterech kilometrów. Im bliżej Jerzwałdu, tym jezioro jest węższe. Liczne wyspy zlokalizowane są przy południowym brzegu. W niektórych miejscach dno jest muliste a na brzegu stoją tabliczki z ostrzeżeniem i zakazem dotykania dna |
Wpływamy tu z Jezioraka przez cieśninę, zwaną Bramką Płaską. Przechodzi nad nią niska linia wysokiego napięcia. Dużo przewodników podaje błędną, zawyżoną wysokość drutów! Według deklaracji firmy Energa, w sezonie 2017 linia ta ma zostać poprowadzona pod dnem.
[Aktualizacja: linia wysokiego napięcia jest pod dnem jeziora od jesieni 2019 r.]
Zaraz po przejściu cieśniny zakręcamy pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, szlak prowadzi nas w kierunku północnym. Tutaj znajduje się podmokła wysepka, niewystępująca jeszcze na mapach. Po minięciu jej widać już rozległe akwatorium jeziora Płaskiego i na horyzoncie Wyspę Samotną.
Jezioro ma długość około sześciu kilometrów a szerokość około czterech kilometrów. Im bliżej Jerzwałdu, tym jezioro jest węższe.
Wyspy Płaskiego
Liczne wyspy zlokalizowane są przy południowym brzegu (poza wyspą Samotną, która zgodnie z nazwą znajduje się w południowo-wschodniej części jeziora). Są to: Leśny Ostrów, Stodółka, Marki i Jeż oraz jedna wysepka bez nazwy. Chociaż nie widać tego na mapach, jezioro pomiędzy wyspami a południowym brzegiem jest porośnięte trzcinowiskami. W wodzie znajdują się również pale. Dlatego zalecam omijanie wysp lewą burtą - gdy płyniemy w kierunku Jerzwałdu. Wyspa Marki jest bardzo niewielka i położona blisko brzegu. Jest otoczona trzcinami i bardzo trudno ją odnaleźć, dlatego wielu wodniaków po powrocie z Płaskiego oświadcza, iż "Marki już nie istnieją".
Krupówka albo Kropówka
Na południowym brzegu, brzegu, pomiędzy Markami a Jeżem zlokalizowany jest stały pomost Związku Gmin Jeziorak. Jego kraniec ledwo wystaje z trzcin, dlatego z wody trudno go dojrzeć. W pobliżu znajduje się pole namiotowe Krupówka, które było czynne do 2010 roku. [aktualizacja: obecnie na Krupówce od 2011 roku nie ma pola namiotowego, jest tzw. "dzika plaża"]. Miejscowi nazywają to miejsce Kropówką.
Te dwa miejsca rekomenduję do lądowania i biwaku na Płaskim.
Jerzwałd
W samym Jerzwałdzie zlokalizowany jest pływający pomost Związku Gmin Jeziorak [aktualizacja 2021: gmina Zalewo wystąpiła ze Związku Gmin Jeziorak, pływający pomost zdemontowano a w jego miejscu zbudowano zamknięty pomost w kształcie litery U do którego mogą przybijać jachty].
Podobne zmiany nastąpiły w Jerzwałdzie, gdzie przystań z pływającymi pomostami Związku Gmin Jeziorak zamieniono na gminne miejsce rekreacji ze stałym, dużym pomostem w kształcie litery U, przystosowanym częściowo do cumowania jachtów (zewnętrzny, obniżony fragment pomostu bez barierki, z polerami cumowniczymi). Miejsca często są zajęte przez jednostki "rezydenckie".
Na północnym brzegu jeziora w Jerzwałdzie jest przystań gospodarstwa agroturystycznego.
Zatoki na zachodnim krańcu jeziora - Miła i Jerzwałd - lepiej omijać. Dno jest tu bagniste, muliste i płytkie. Ciągniemy za sobą bąbelki i warkocz mułu. Tablice ustawione przy wejściu na Płaskie, informujące o strefie ciszy, nie obowiązują.
[aktualizacja 2023: sytuacja jest zmienna - strefa ciszy raz jest ustanawiana innym razem znoszona].
Pomost widokowy w Zatoce Miłej
W Zatoce Miłej gmina Zalewo wybudowała w 2020 roku pomost widokowy z wiatą biesiadną i miejscem rekreacji na brzegu (GPS: 53°46'12.5"N 19°31'16.4"E). Można do niego cumować, ale należy uważać na wspomniane zamulenie dna (ostrzeżenie napisałem wcześniej). Kąpiel w tym miejscu jest niebezpieczna i wzbroniona!
W połowie czerwca 2023 "nieznani sprawcy" podpalili ten pomost. Chociaż pożar nie zniszczył całkowicie całej konstrukcji, została ona poważnie uszkodzona i zamknięta. Podczas najbliższego rejsu "locyjnego" sprawdzę w jakim jest stanie.
Ważne informacje
Piotr Salecki (kwiecień 2017, aktualizacja maj 2023, maj 2024)
Wejście na jezioro Płaskie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016). Aktualizacja 2019 - jesienią 2019 linia energetyczna została w końcu poprowadzona pod dnem jeziora.
Zaraz za Bramką Płaską - widok na trzciniaka i dalej wyspę Samotną - fot. Piotr Salecki
Jezioro Płaskie od strony Jerzwałdu - fot. Piotr Plewa.
Jezioro Płaskie część wschodnia. Widok na wyspę Samotną i zwężenie (zatokę) prowadzącą do Bramki Płaskiej łączącej to jezioro z Jeziorakiem - fot. Piotr Salecki (2021)
- Kategorie stron:
- 3592 odsłony
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź