Płaskie

Wpływamy tu z Jezioraka przez cieśninę, zwaną Bramką Płaską. Przechodzi nad nią niska linia wysokiego napięcia. Dużo przewodników podaje błędną, zawyżoną wysokość drutów! Według deklaracji firmy Energa, w sezonie 2017 linia ta ma zostać poprowadzona pod dnem.
[Aktualizacja: linia wysokiego napięcia jest pod dnem jeziora od jesieni 2019 r.]
Zaraz po przejściu cieśniny zakręcamy pod kątem dziewięćdziesięciu stopni, szlak prowadzi nas w kierunku północnym. Tutaj znajduje się podmokła wysepka, niewystępująca jeszcze na mapach. Po minięciu jej widać już rozległe akwatorium jeziora Płaskiego i na horyzoncie Wyspę Samotną.

Jezioro ma długość około sześciu kilometrów a szerokość około czterech kilometrów. Im bliżej Jerzwałdu, tym jezioro jest węższe.

Liczne wyspy zlokalizowane są przy południowym brzegu (poza wyspą Samotną, która zgodnie z nazwą znajduje się w południowo-wschodniej części jeziora). Są to: Leśny Ostrów, Stodółka, Marki i Jeż. oraz jedna wysepka bez nazwy. Chociaż nie widać tego na mapach, jezioro pomiędzy wyspami a południowym brzegiem jest porośnięte trzcinowiskami. W wodzie znajdują się również pale. Dlatego zalecam omijanie wysp lewą burtą - gdy płyniemy w kierunku Jerzwałdu. Wyspa Marki jest bardzo niewielka i położona blisko brzegu. Jest otoczona trzcinami i bardzo trudno ją odnaleźć, dlatego wielu wodniaków po powrocie z Płaskiego oświadcza, iż "Marki już nie istnieją".

Na brzegu, pomiędzy Markami a Jeżem zlokalizowany jest stały pomost Związku Gmin Jeziorak. Jego kraniec ledwo wystaje z trzcin, dlatego z wody trudno go dojrzeć. W pobliżu znajduje się pole namiotowe Krupówka. W samym Jerzwałdzie zlokalizowany jest pływający pomost Związku Gmin Jeziorak [aktualizacja 2021: gmina Zalewo wystąpiła ze Związku Gmin Jeziorak, pływający pomost zdemontowano a w jego miejscu zbudowano zamknięty pomost w kształcie litery U do którego mogą przybijać jachty] ,
Na na północnym brzegu jeziora w Jerzwałdzie jest przystań gospodarstwa agroturystycznego.
Zatoki na zachodnim krańcu jeziora - Miła i Jerzwałd - lepiej omijać. Dno jest tu bagniste, muliste i płytkie. Ciągniemy za sobą bąbelki i warkocz mułu. Tablice ustawione przy wejściu na Płaskie, informujące o strefie ciszy, nie obowiązują [aktualizacja 2023: sytuacja jest zmienna - strefa ciszy raz jest ustanawiana innym razem znoszona].

Piotr Salecki (kwiecień 2017, aktualizacja maj 2023)

Wejście na jezioro Płaskie - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016). Aktualizacja 2019 - jesienią 2019 linia energetyczna została w końcu poprowadzona pod dnem jeziora.

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź