- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Przystań Związku Gmin Jeziorak
Przystań położona jest na skraju Iławy, przy ul. Sienkiewicza 32. Akwatorium przystani osłonięte jest od
falowania, ze względu na osłonę jaką daje wyspa Wielka Żuława i naturalna, wcinająca się w ląd zatoka.
Wpływając do przystani należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na drewniane pale. Wolna droga pomiędzy nimi oznakowana jest czerwoną i zieloną boją. Na niektórych palach umieszczono tablicę w poziome czerwono-białe pasy, co oznacza zakaz przepływania w tym miejscu. Pale posłużyły też za podstawy do znaków nawigacyjnych - na przykład z zakazem wytwarzania fal.
Obsługa portu obecna jest w sezonie letnim od godziny 7.15 do 17.00 (poniedziałek - piątek) oraz od 10.00 do 17.00 (sobota - niedziela). Istnieje również możliwość umówienia się w innych godzinach, dzwoniąc pod numer 607-129-219 - do Bosmana Zbigniewa Potorskiego.
Na terenie portu znajduje się dźwig stacjonarny (żuraw) do wodowania jachtów o udźwigu do 3,2 tony, a także bezpieczny i wygodny slip z łagodną pochylnią do wodowania jachtów.
Cumować możemy do długiego pomostu pływającego. Zlokalizowany jest po wschodniej stronie przystani i jest wyposażony w y-bomy. Cumujemy z obu stron pomostu, od strony zewnętrznej do cumowania dostępny jest krótszy odcinek, częściowo bez y-bomów. Oprócz tego możemy na krótką chwilę zacumować do betonowego nabrzeża przy samym slipie, lub nabrzeża pomiędzy dźwigiem a wodną stacją paliw. Cumując tam należy liczyć się z tym, że w razie operacji dźwigiem czy wodowania na przyczepie zostaniemy poproszeni o pilne przecumowanie. Nabrzeże betonowe jest osłonięte oponami. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się przystań firmy Yamaha (Bis Iława).
Piotr Salecki (grudzień 2016)
Nabrzeże betonowe osłonięte oponami, widoczny dźwig obrotowy - fot. P. Salecki (wrzesień 2016)
Slip. Tu możemy na chwilę zacumować - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Nadwodna stacja paliw - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Nadwodna stacja paliw - bieżące informacje - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Pomost z y-bomami - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Pomost z y-bomami - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Przy wchodzeniu i wychodzeniu uważamy na szereg drewnianych pali - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Aktualizacja - od 2021 roku są do nich przycumowane dodatkowe (zapasowe) pomosty Związku Gmin Jeziorak ustawiane na Jezioraku.
Przy wchodzeniu i wychodzeniu uważamy na szereg drewnianych pali - fot. Piotr Salecki (wrzesień 2016)
Aktualizacja - od 2021 roku są do nich przycumowane dodatkowe (zapasowe) pomosty Związku Gmin Jeziorak ustawiane na Jezioraku.
Podziękowania dla przystani Pod Omegą w Iławie, Związku Gmin Jeziorak w Iławie i Andrzeja Różyckiego (Murfela) i Jerzego Makieły (JurMaka) Ten artykuł i zdjęcia powstały dzięki dzięki Waszej pomocy. Przystań Pod Omegą udostępniła bezpłatnie infrastrukturę portową a jej właściciele i pracownicy udzielili wszechstronnej pomocy. Związek Gmin Jeziorak udostępnił możliwość bezpłatnego slipowania sprzętu używanego do rejsów. Andrzej Różycki udzielił ogromnej pomocy podczas przygotowania do rejsów. Jerzy Makieła wspierał mnie podczas przygotowania do locyjnych rejsów po Pojezierzu Iławskim i wielokrotnie brał w nich udział. | ||
- 4783 odsłony
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź