Pojezierze Iławskie i Kanał Elbląski - jeziora i odcinki kanałowe

Budwity

 Budwity to niewielkie jezioro, na które wpływamy kanałem-przesmykiem przy 32,6 kilometrze Kanału Elbląskiego. Miejsce to wygląda bardziej jak rozlewisko niż ujście bocznego kanału. Budwiuty to niewielkie, rzadko odwiedzane jezioro z kilkoma miejscami do lądowania na brzegu.

Jeziorak

 Jezioro Jeziorak jest największym jeziorem Pojezierza Iławskiego, najdłuższym jeziorem w Polsce - o długości około 27 kilometrów. Ma bardzo urozmaiconą linię brzegową oraz liczne wyspy, do których przeważnie można cumować.

Kanał Dobrzycki

 Kanał Dobrzycki ma długość 2700 m i jest jednym z najstarszych kanałów na ziemiach polskich. Łączy jez. Jeziorak z jez. Ewingi. Kanał jest kręty i miejscami bardzo wąski. Przecinają go linie energetyczne i most. Wodniacy mogą cumować do dwóch pomostów cumowniczych.

Kanał Ducki (Bartnicki)

 Kanał Ducki (nazywany również Bartnickim) ma długość 900 metrów. Łączy jezioro Ruda Woda (Duckie) z jeziorem Bartężek. Na całym odcinku kanał prowadzi przez teren leśny, a wysoko wznoszące się brzegi pogłębiają niesamowite wrażenie płynięcia w "zielonym tunelu".

Krebs, Sopla, Sopelek

 To ciąg jezior nanizanych niczym paciorki na Kanał Elbląski, pomiędzy jeziorem Ruda Woda a jeziorem Ilińsk. Na wielu mapach jeziora te w ogóle nie występują, lub są nienazwane. Mają także alternatywne nazwy - na przykład Krebs - Rakówka, Sopla - Kopki lub Copki,  Sopelek - Sopelka.

Bartężek

 Jezioro ma kształt rynny o długości 7,4 km (są źródła podające "około 8 km" i "6,4 km") ciągnącej się z północnego zachodu na południowy wschód. Niezwykle rozwinięta linia brzegowa, liczne zatoki i wiele wysp sprawiają, że jest to niezwykle atrakcyjny szlak wodny "na uboczu". Warto tu przypłynąć Kanałem Iławskim, burząc standardowy harmonogram czarterowego pływania "tylko po Jezioraku".

Szeląg Mały

 To ostatnie jezioro na wschodnim ramieniu Pojezierza Iławskiego. Jezioro powstało po usypaniu w poprzek jeziora Szeląg grobli-nasypu, który sztucznie podzielił Szeląg na dwa jeziora na którym poprowadzono linię kolejową i drogę. Pod nasypem przekopano tunel, ze ścieżką holowniczą, którym przepływamy z jeziora Szeląg Wielki na jezioro Szeląg Mały. Jezioro jest niewielkie, ma długość około dwóch i pół kilometra, średnią szerokość około czterystu metrów. Praktycznie całe jezioro otaczają z obu stron kompleksy leśne.

Szeląg Wielki

 Jezioro ma długość aż 12,7 kilometra, ale jego szerokość jest niewielka, średnio to kilometr. Połączone jest z systemem Pojezierza Iławskiego i Kanału Elbląskiego przez Kanał Ostródzki (nazwa nieoficjalna), który uchodzi do jeziora mniej więcej w połowie jego długości. Z kolei kolejnym kanałem przepłyniemy na jezioro Szeląg Mały. Kanał ten nie ma oficjalnej nazwy, a wyróżnia się tym, że długi odcinek kanałowy znajduje się w tunelu (w tunelu jest również ścieżka holownicza).

Pauzeńskie

 Jezioro Pauzeńskie (zwane także Puzy), położone jest na północny wschód od Ostródy. Ze szlakiem Pojezierza Iławskiego łączy je Kanał Ostródzki, nazywany także Pauzeńskim (obie nazwy nieoficjalne) - od wschodu z jeziorem Szeląg Wielki (po drodze śluza Ruś Mała), od zachodu z Ostródą i jeziorem Drwęckim (po drodze śluza Ostróda). Długość jeziora wynosi około 3,4 km, z lejkowatą zatoką prowadzącą w kierunku wschodnim, prowadzącą do śluzy Mała Ruś i Kanału Ostródzkiego.

Ilińsk (Jelonek)

 Jezioro ma długość około sześciu kilometrów i szerokość około jednego kilometra. Podzielone jest sztuczną groblą, po której przebiega linia kolejowa. Po wybudowaniu grobli tę część jeziora uznano za odrębny akwen i nazwano Jelonek. Kształtem Ilińsk przypomina nieco literę V albo U. Przez część północną przepływają wodniacy płynący szlakiem Kanału Elbląskiego.

Dauby

 To niewielkie jezioro przylegające do jeziorakowej Zatoki Kraga. położyć maszt. Przeważająca większość wodniaków płynie "tranzytem", nie stawiając tu masztu. Nie ma tu żadnych przystani ani pomostów dostępnych dla żeglarzy. Cumujemy tylko na dziko, najlepiej do zalesionych brzegów w północnej części jeziora.

Ruda Woda (Duckie)

 Ruda Woda to jezioro położone na szlaku Kanału Elbląskiego, pomiędzy Małdytami a Miłomłynem. Jezioro ma długość około 12 kilometrów i szerokość około 0,8 kilometra. Linię brzegową urozmaicają zatoki głęboko wcinające się w ląd.

Drwęckie

 Jezioro Drwęckie to typowe jezioro rynnowe, sztucznie podzielone na dwie części. Podział wymusiła budowa linii kolejowej, pod którą przepływamy wąskim przesmykiem pod mostem. W części wschodniej odbywa się przede wszystkim żegluga "trazytowa" na Kanał Elbląski. Część zachodnia jest atrakcyjniejsza i umożliwia cumowanie w większych przystaniach i wielu miejscach "na dziko" do brzegu.

Ewingi

 To jezioro najbardziej wysunięte na północ w kompleksie Jezioraka. Czasem nazywane Zalewskim. Wpływamy na nie przez jeden z najstarszych kanałów na ziemiach polskich - Kanał Dobrzycki.

Płaskie

 Jezioro ma długość około sześciu kilometrów a szerokość około czterech kilometrów. Im bliżej Jerzwałdu, tym jezioro jest węższe.
Liczne wyspy zlokalizowane są przy południowym brzegu. W niektórych miejscach dno jest muliste a na brzegu stoją tabliczki z ostrzeżeniem i zakazem dotykania dna

Mały Jeziorak

 Mały Jeziorak to zgodnie z nazwą niewielkie jezioro przyległe do Jezioraka. W przesmyku pomiędzy jeziorami usytuowany jest most drogowy. Na jeziorze znajdują się liczne pomosty i przystanie - większość z nich należy do restauracji i barów, ale jest też nabrzeże miejskie.
Subskrybuje zawartość