- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Iława - Port pasażersko-towarowo-jachtowy
Port towarowo-pasażerski w Iławie powstał w miejscu funkcjonującego wiele lat MOS Iława. W miejscu 120 zawsze obsadzonych miejsc postojowych dla jachtów jest zaledwie... kilkanaście miejsc postojowych. Już po wybudowaniu portu liczbę tych miejsc nieco powiększono. Sama budowa i założenia koncepcyjne wzbudzały kontrowersje. Port miał obsługiwać żeglugę pasażerską i ... towarową. Problem w tym, że ostatnie jednostki tego rodzaju - czyli barki z ładunkiem pływały po Jezioraku w latach pięćdziesiątych. Oczywiście port do chwili obecnej nie obsłużył ani jednego statku towarowego.
W ramach realizacji inwestycji powstały cztery nowe obiekty. W Centrum Obsługi Pasażerów – budynku zlokalizowanym w północnej części portu – znalazły się: poczekalnia z Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej, wyposażonym w infokiosk, punkt gastronomiczny z tarasem widokowym, kiosk oraz toalety i umywalnie. Bosmanat mieści salę konferencyjną, salę odpraw dla załóg, pokoje biurowe i połączony jest z budynkiem techniczno-socjalnym, w którym umiejscowiono między innymi pokoje dla osób poszkodowanych na wodzie, pokój pierwszej pomocy, a także warsztat do bieżących drobnych napraw statków, zewnętrzny punkt zmywania naczyń, pralnię i umywalnie. W części towarowej portu wybudowano hangar z 12 miejscami dla jednostek pływających.
Na umocnionym nabrzeżu, przy falochronie i pomostach, w części pasażerskiej i towarowej portu, udostępnione zostały stanowiska cumownicze dla różnego rodzaju jednostek – od jachtów turystycznych, przez statki żeglugi regularnej, aż po statki towarowe. Jest również dźwig obrotowy do wodowania jachtów oraz slip.
Jachty cumują do y-bomów. Na pomostach są przyłącza prądu i wody. istnieje możliwość opróżnienia toalet chemicznych a także zrzut ścieków. Można skorzystać z pralki.
W hallu budynku Centrum Obsługi Pasażerów znajduje się makieta pochylni Oleśnica. Makieta jest modelem wykonanym w skali 1: 150.
Port Śródlądowy w Iławie, ul. Chodkiewicza 5, 14-200 Iława, e-mail: kontakt@port-ilawa.pl
Bosman: Mariusz Petlik, tel. 602 744 992, e-mail: bosman@port-ilawa.pl www http://port-ilawa.pl/
Piotr Salecki (sierpień 2016)
Port śródlądowy w Iławie - fot. Piotr Salecki (sierpień 2016)
Port śródlądowy w Iławie - fot. Piotr Salecki (sierpień 2016)
Port śródlądowy w Iławie - fot. Piotr Salecki (sierpień 2016)
Port śródlądowy w Iławie - fot. Piotr Salecki (sierpień 2016)
Podziękowania dla przystani Pod Omegą w Iławie, Związku Gmin Jeziorak w Iławie i Andrzeja Różyckiego (Murfela) i Jerzego Makieły (JurMaka) Ten artykuł i zdjęcia powstały dzięki dzięki Waszej pomocy. Przystań Pod Omegą udostępniła bezpłatnie infrastrukturę portową a jej właściciele i pracownicy udzielili wszechstronnej pomocy. Związek Gmin Jeziorak udostępnił możliwość bezpłatnego slipowania sprzętu używanego do rejsów. Andrzej Różycki udzielił ogromnej pomocy podczas przygotowania do rejsów. Jerzy Makieła wspierał mnie podczas przygotowania do locyjnych rejsów po Pojezierzu Iławskim i wielokrotnie brał w nich udział. | ||
- 4365 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź