Tolkmicko

Nie omijajmy Tolkmicka
Tolkmicko jest największym portem na Zalewie Wiślanym. Wieloletnia przebudowa i modernizacja portu została zakończona w 2013 roku
. Wyremontowano nabrzeża i wybudowano Przystań Żeglarską, poszerzono wejście do portu i zbudowano cąłkowicie nowy falochron wschodni wraz z oznakowaniem. Odbudowano pomost żeglarski przy Nabrzeżu Zachodnim. Miasto nie ma zabytków Fromborka ani plaż Krynicy Morskiej czy Piasków. Ale i Tolkmicko ma coś wyjątkowego. To Święty Kamień, miejsce dawnych obrzędów pogańskich Prusów. Kamień ma obwód około 14 metrów, i leży kilkadziesiąt metrów od brzegu, 4 kilometry na wschód od portu. Tolkmicko jest przystanią wartą odwiedzenia, zwłaszcza dla tych, którzy lubią ciszę i spokój. To również doskonały port do zacumowania w nocy, podczas Waszych pierwszych prób nocnej żeglugi - na przykład z Krynicy do Tolkmicka.

Metryczka przystani 
nazwa:Port Tolkmickoalternatywna:
ulica:ul. Parkowa 1
kod, miasto:82-340 Tolkmicko
telefon55 231 66 14 bosmanat
e-mail 
typ przystaniUrzędu Morskiego, osłoniętaśrednia głębokość2 metry
cumowanieNabrzeże Południowe, do y-bomówLiczba miejsc~15
infrastrukturaWydzielona Przystań Żeglarska na Nabrzeżu Południowym (niski pomost, y-bomy). Pomost Żeglarski na Nabrzeżu Zachodnim (niski). Na Nabrzeżu Wschodnim budynek bosmanatu portu. Na Nabrzeżu Zachodnim budynek bosmanatu przystani żeglarskiej - wc, prysznice, aneks kuchenny.
ostrzeżenia nawigacyjnePrzy obu falochronach wejściowych, będących jednocześnie nabrzeżami, cumują okresowo statki pasażerskie. W awanporcie, przy falochronie wschodnim spłycenia oznakowane żółtymi pławami świetlnymi.
uwagi
Łączność: kanał 10 VHF.
Siedziba SAR Zalewu Wiślanego, SAR nasłuch 11 i 16 VHF. tel. 55 231-61-55, 50-50-50-995, awaryjnie SAR Gdynia: 58 620 55 51. 50-50-50-971.


Ważne informacje 
 Filmy  

Batymetria (2010)
Basen portowyGalerie zdjęć Artykuły  
  • Port i zabytki
  • Zmiany w Tolkmicku - tutaj
 

Piotr Salecki (maj 2016-kwiecień 2017)

Gdzie cumujemy w Tolkmicku?

Przy Nabrzeżu Południowym została w 2012 oddana do użytku Przystań Żeglarska.

Panorama portu w Tolkmicku z lotu ptaka - na tym zdjęciu główki portu są jeszcze przed modernizacją

Port

składa się z długiego, prostokątnego basenu, którego początkową część stanowi około stumetrowy kanał wejściowy z falochronami wschodnim i zachodnim.
Do falochronu zachodniego mogą z obu stron cumować statki białej floty. Kanał wejściowy ma szerokość 40 metrów. Za kanałem wejściowym basen portowy rozszerza się na obie strony i ma długość długość 240 metrów i szerokośc 58 metrów.


Nabrzeże Wschodnie

zarezerwowane jest w części początkowej dla jednostek rybackich, statków typu kontroler i ratowniczych SAR. Część nabrzeża jest drewniany pomost wzdłuż nabrzeża). Na brzegu  - budynek bosmanatu i wieża obserwacyjna. Po wybudowaniu nowego budynku SAR w okolicy narożnika Nabrzeża Wschodniego i Nabrzeża Południowego, jednostki SAR-u przeniosły się wgłąb basenu portowego. Dalszy odcinek Nabrzeża Wschodniego jest betonowy, wyłożony oponami) dla kutrów i łodzi rybackich. Na brzegu budynki rybackie - biały i długi, żółty budynek zaplecza bazy rybackiej. Na końcu znajduje się slip i wyciąg dla łodzi rybackich, a także wydzielony fragment dla jednostek SAR. Tamże nowy budynek SAR-u.


Nabrzeże Zachodnie
dzieli się na dwie części.
Pierwsza, to Nabrzeże Jachtowe. To kilkudziesięciometrowy odcinek niskiego, betonowego nabrzeża przystosowanego do cumowania jachtów i niewielkich jednostek. Odbojnice w formie elastomerowych kantówek to najnowszy krzyk portowej mody. Możemy tu bezpiecznie przycumować burtą do nabrzeża, tyle że fundujemy sobie dodatkowy spacerek przez cały port. No i wieczorami pobliskie krzaki ściągają imprezowe towarzystwo.

Dalej Nabrzeże Zachodnie jest wysokie, przystosowane do postoju statków. To nabrzeże przeładunkowe. Chociaż rzadko - ale jednak pełni swoją funkcję. Wiosną 2017 roku rozładowywano tu ogromne zbiorniki do braniewskiego browaru. W pasie lądowym jest drogę dla samochodów z miejscami postojowymi oraz ciąg spacerowy. Cumują tu statki pasażerskie, a także łodzie rybackie. To typowe nabrzeże portowe, z odbojnicami w formie długich łańcuchów obłożonych gumową rurą. To nie miejsce dla jachtów.

Nabrzeże Południowe - Port Jachtowy
Nabrzeże to zamyka basen portowy i jest na całej długości przystosowane do cumowania jachtów. Pływający pomost z ybomami jest oświetlony i wyposażony w rozdzielnice prądu i wody.
Część lądowa przystani to budynek bosmanatu z prysznicem i sanitariatami na Nabrzeżu Zachodnim. Jest też stanowisko odbioru ścieków a nawet pralnia i aneks kuchenny.
Portem jachtowym zarządza Operator Przedsiębiorstwo Turystyczne Dom Rybaka Ryszard Doda, ul. Nadbrzeżna 3/2, 14-500 Braniewo, tel: 512 071 265, ryszarddoda@op.pl

Cały efekt portowej przemiany psuje nieco zdewastowany budynek dawnej przetwórni ryb za Nabrzeżem Południowym.

Podejście
Dobra widoczność pozwala na wejście przy sprzyjającym kierunku wiatru na żaglach i wykonanie manewru podejścia. Tolkmicko ma, jeden z najbardziej widocznych na Zalewie, brzegowy punkt orientacyjny. Jest to niebiesko-biały budynek przetwórni ryb. Budynek ów znajduje się nieco na wschód od wejścia do portu. Poza tym miasteczko to znajduje się prawie dokładnie na trawersie Krynicy Morskiej. Jachty o niewielkim zanurzeniu (do 80 cm) w zasadzie nie muszą trzymać się toru podejściowego. Podchodząc od strony wschodniej należy jednak pamiętać o Mieliźnie Tolkmickiej i być przygotowanym na podniesienie miecza. Jachty o większym zanurzeniu powinny trzymać się toru podejściowego. Od strony zachodniej głębokości są większe. Port jest dostępny dla wszystkich jachtów żeglujących po Zalewie.

Tor podejściowy
Z głównego toru wodnego Zalewu podejście do Tolkmicka rozpoczyna pława TOL (biało-czerwona pława świetlna z kulą, światło białe o okresie 10 sekund). Przed samym portem wystawione są dwie bramki torowe, z czerwonych i zielonych boi.
Nabieżniki

Pierwsza bramka 1, 2 są to boje drążkowe (czyli podobne do pław, widoczne z dalszej odległości, z ekranami radarowymi).

Nabieżniki

Głowica wschodnia falochronu portu: światło stałe zielone, na zielonej kolumnie z galerią.
Głowica zachodnia falochronu portu: światło stałe czerwone, na czerwonej kolumnie z galerią.
Światło/znak tylny: zlikwidowany.

Niebezpieczeństwa:

Mielizna Tolkmicka, leżąca na zachód od portu stanowi przeszkodę dla jachtów o zanurzeniu powyżej 80 cm. Od północy oznakowana jest pławą kardynalną, czarno-żółto-czarną TOL–N.
W awanporcie, przy falochronie wschodnim spłycenia oznakowane żółtymi pławami świetlnymi. Dodatkowe ostrzeżenia naniesione są na falochronie w formie białych tablic z czerwoną obwódką i ostrzeżeniem o spłyceniach.

Cumujemy
w Przystani Żeglarskiej, przy Nabrzeżu Południowym.

Blisko po paliwo
Postój w Tolkmicku to dobra okazja do uzupełnienia naszych kanistrów lub zbiorników z paliwem. Do stacji benzynowej jest naprawdę blisko – zaledwie około 200 metrów. W rejonie Zalewu Wiślanego stacja benzynowa znajduje się jeszcze w Krynicy (1,5 km od portu) i w Braniewie.

Ratownicy czyli SAR
tel. 55 231-61-55. To jedyna tego rodzaju placówka na Zalewie Wiślanym. Pamiętajmy, że SAR zajmuje się ratowaniem ludzi, za ratowanie jachtu możemy słono zapłacić. Jeżeli życie ludzi nie jest zagrożone, być może warto za pośrednictwem bosmanatu nawiązać kontakt się z rybakami. SAR ma nowy budynek, w narożniku nabrzeża wschodniego i południowego.

Komunikacja
Autobusy to dużo kursów do Fromborka, Braniewa, Elbląga i Gdańska.
Pociągi obecnie (2017) nie kursują, planowane jest uruchomienie jazd turystycznych drezynami.

Piotr Salecki (maj 2016-kwiecień 2017)

Warto zobaczyć
  • Tolkmicko - opis archiwalny, aktualny do 2014 roku - tutaj
  • Tolkmicko - opis archiwalny, aktualny do 2011 roku - tutaj
  • Galeria zdjęć portu w Tolkmicku z lat 2001-2005 - tutaj
  • Tokmicko - nowa marina w zimowej aurze - tutaj
  • Galeria zdjęć Tolkmicka kwiecień 2016 - tutaj


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)


Tolkmicko  - fot. Piotr Salecki (2016)

Odpowiedzi

zmiany dodany przez Anonim

Sposób wyświetlania odpowiedzi

Wybierz preferowany sposób wyświetlania odpowiedzi i kliknij "Zachowaj ustawienia", by wprowadzić zmiany.

Dodaj nową odpowiedź