Krynica Morska - port rybacki

W Krynicy u rybaków
Port rybacki położony jest około 600 metrów na wschód od portu pasażersko-jachtowego. Rozdziela je Mielizna Krynicka - która jednak stanowi przeszkodę tylko dla jachtów balastowych.

Według nomenklatury Urzędu Morskiego Port Rybacki to po prostu basen zachodni portu Krynica Morska, podczas gdy basen wschodni - to Port jachtowo-pasażerski (ten do którego zawijamy podczas zalewowych rejsów) i położony tuż przy nim basen starego portu.


Panorama portu rybackiego w Krynicy MorskiejPanorama basenu portu rybackiego w Krynicy Morskiej


Nabrzeże Południowe i Nabrzeże Wschodnie jest wyraźnie niższe...


Charakterystyczna bryła Hotelu Kahlberg. Uwaga na druty blisko narożnika!

Czy żeglarzom wolno wpływać do portu rybackiego?
Niegdyś cumowanie tutaj było - choć nie zabronione, to jednak niewskazane. No, bo przecież to było miejsce tylko dla rybaków, a żeglarze mieli swój krynicki port jachtowy nieopodal, tylko dla siebie.

Jeszcze kilka lat temu do portu prowadziły od toru głównego Zalewu pławy. Pławy zdjęto, ze względu na mały ruch kutrów i łodzi rybackich. Podejście do portu wyznaczają teraz trzy pary boi.

Dziś, gdy rybactwo na Zalewie zanika a więc kutrów i łodzi rybackich coraz mniej, dla żeglarzy w portach miejsca coraz więcej. Nie ma więc żadnych przeszkód, abyście odwiedzili jachtem Port Rybacki w Krynicy Morskiej. Wypada oczywiście przywitać się i zapytać obecnych w porcie rybaków, czy nie mają nic przeciwko waszej wizycie.

Teren na wschód od portu znakomicie nadaje się na zaplecze przystani żeglarskiej.


Panorama basenu portu rybackiego w Krynicy Morskiej od strony Zalewu


Teren na zachód od portu to wspaniałe miejsce na rozbudowę żeglarskiej przystani

Basen portowy
ma 90 metrów długości i 20 szerokości. Możemy cumować przy nabrzeżu zachodnim, w praktyce na całej długości wolnym dla odwiedzających. Łodzie rybackie cumują przy nabrzeżu wschodnim. Nie ma tu żadnych udogodnień dla żeglarzy, ale przecież z założenia ten port nie jest dla nich. Może to się jednak zmieni, wraz z ciągłym rozwojem i wzorostem liczby pływających tu jachtów.

Dobrym pretekstem do odwiedzin może być również obiad w dobrej restauracji Hotelu Kahlberg, który położony jest tuż przy porcie.

Mapa batymetryczna podejścia do portu (dodano w listopadzie 2010)

Sondaż z maja 2010 publikujemy dzięki uprzejmości Urzędu Morskiego w Gdyni. Klikamy na obrazek aby go powiększyć.

Piotr Salecki

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź