Łaszka - fiord w trzcinach


Łaszka to naturalny, głęboki port w zatoce Zalewu Wiślanego, do której uchodzi Szkarpawa i Nogat. Zupełne odludzie, cisza i spokój. W odróżnieniu od wielu podobnych "wnęk" w trzcinach, w Łaszce - jak na warunki Zalewu Wiślanego - jest głęboko. Minimalna głębokość, to bowiem dwa metry. Jest to niezaprzeczalnym atutem tego miejsca. Jak na razie jest to miejsce zupełnie niezagospodarowane, co przydaje mu aury tajemniczości, dzikości.

Wejście do "fiordu" Łaszka jest ukryte w trzcinach, wąski początkowo prześwit stopniowo się rozszerza. To dlatego tak trudno to miejsce odnaleźć, nie znając jego dokładnych współrzędnych. Nie jest również zaznaczone na większości map, nie docierają tu "samochodowi" opisywacze szlaków wodnych, którzy niewiele czasu spędzają na wodzie, a tworzą swoje materiały kopiując czyjeś treści.

Podejście do Łaszki
Aby dopłynąć do Łaszki, początkowo trzymamy się osi toru wodnego podejścia do Szkarpawy, który biegnie od Stawy Gdańsk. Na odcinku, który nas interesuje wyznaczają go czerwone pławy z walcem. Nas interesuje pława oznaczona numerem 14. Od niej płyniemy prawie prostopadle w kierunku północnym.

W okolicy są gęsto rozmieszczone sieci, ale bez problemu znajdziecie przejście między nimi. Samo wejście do fiordu ma koordynaty GPS następujące: 54°17'38.0"N 19°15'07.9"E

Fiord Łaszka
Fiord ma długość około 450 metrów. Szerokość, początkowo niewielka, zaledwie prześwit kilkumetrowy,  pomiędzy ścianami trzcin, stopniowo się powiększa, aby w w końcowym odcinku osiągnąć około 50-60 metrów. Głębokość minimalna wynosi na całej długości co najmniej 2 metry. Brzegi wysokie, skarpowe - bo cała Łaszka jest "obwałowana", są porośnięte trzcinami. Dobijamy do jednej z kilku przerw w trzcinach. Za wałem pojedyncze gospodarstwo, pola gdziekolwiek okiem sięgnąć i drogi z płyt.

Wrak w Łaszce
W Łaszce dogorywa wrak jachtu motorowego, który przez lata stał na brzegu na dawnej przystani "Barkas" w Kątach Rybackich, następnie dokonywał żywota w zatoce koło Kątów Rybackich, by ostatecznie trafić do Łaszki.

  • Wrak z Kątów Rybackich - artykuł na naszej stronie tutaj tutaj


GPS

  • Wejście do fiordu: 54°17'38.0"N 19°15'07.9"E
  • Wrak w fiordzie: 54°17'48.5"N 19°14'52.8"E

Piotr Salecki (kwiecień 2021)


Łaszka - fot. Piotr Salecki (jesień 2022)


Łaszka - pomost rybacki - fot. Piotr Salecki (jesień 2022)

Łaszka - jedno z kilku miejsc dostępnych do dobicia do brzegu - fot. Piotr Salecki (jesień 2022)


Wrak w Łaszce - fot. Piotr Salecki (jesień 2022)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź