Dawny Barkas

Przez wiele lat Yacht Club Barkas w Kątach Rybackich, prowadzony przez Tomasza Fica gościł żeglarzy. Porcik się nie rozwijał, gdyż - według  gospodarza - Urząd Gminy nie chciał wydzierżawić terenu dłużej niż na jeden rok. Ale i tak Barkas był miejscem, gdzie żeglarze byli mile widziani, mogli bezpiecznie zostawić jacht podczas postoju, skorzystać z prysznica, uzyskać niezbędną pomoc. Skończyło się, gdy w kolejnym przetargu, zorganizowanym w 2006 roku kwota wywoławcza za dzierżawę, nie dawała możliwości przynajmniej zwrotu czynszu dzierżawnego z prowadzonej działalności.

Miejsce po wydzierżawieniu podlegało bardzo powolnym zmianom. Zmodernizowano nabrzeża, zrekultywowano bagnisty teren po zachodniej stronie portu, który stanowi rezerwę miejsca do przyszłej rozbudowy porciku.

Jesienią 2008 roku
przeprowadzono prace pogłębiarskie i wybagrowano cały, dotychczas zamulony basenik. W międzyczasie przedłużono wał przeciwpowodziowy, a w miejscu wejścia do przystani powstała brama przeciwpowodziowa. Brama ta jest zamykana na okres zimowy za pomocą tzw. szandorów (drewnianych belek). W 2012 roku, po wielu latach od zamknięcia Barkasa otwarto dla żeglarzy przystań Neptun. W 2019 przystań Neptun została sprzedana, nazywa się obecnie Marina Village i jachty nie są tam mile widziane.

Warto zobaczyć:

  • Nowa przystań Neptun - tutaj
  • Dawny Barkas na zdjęciach - tutaj


Piotr Salecki (2011, aktualizacja 2013, 2019)