Elbląg - porty i przystanie

Elbląskie porty i przystanie oraz miejsca do cumowania dla żeglarzy i wodniaków
Przystanie jachtowe w Elblągu rozciągnięte są w osi rzeki Elblążki, będącej w obrębie miasta prawie całkowicie skanalizowaną drogą wodną. Nabrzeża i baseny portowe Portu Morskiego Elbląg ciągną się długimi odcinkami. Zlokalizowane są tutaj przystanie żeglarskie, motorowodne i kajakowe.
Żeglarze w Elblągu mają do wyboru profesjonalne porty jachtowe oferujące możliwość bezpiecznego postoju (z ograniczonym do minimum falowaniem), slipowania, prac szkutniczych czy zimowania jachtu, mniejsze przystanie jak również nabrzeża, przy których można zatrzymać się na krótki postój.

Elbląg od strony Zalewu Wiślanego i Kanału Jagiellońskiego - fot. Henryk Myśliński. Pierwsze przystanie  - HOW Bryza i Jachtklubu Elbląg szczególnie polecam na postój - zwłaszcza dłuższy.

Gdzie cumujemy? To zależy na jak długo i po co...
Jeśli tylko przepływamy przez Elbląg i chcemy się zatrzymać na zakupy, krótki spacer, ewentualnie w celu wymiany kogoś z załogi, najlepszym miejscem będzie zatrzymanie się przy nabrzeżu Bulwar Zygmunta Augusta (na wschodnim brzegu rzeki).  To nabrzeże położone jest  najbliżej centrum miasta, przy elbląskiej starówce. Trzeba pamiętać o tym, że jest to miejsce gdzie spacerują turyści  i niczym nieosłonięte od falowania. Najlepiej nie pozostawiać jachtu całkowicie bez nadzoru, a już na pewno nie na dłuższy czas.

Drugim takim miejscem jest położona nieco dalej na północ i po przeciwnym (zachodnim) brzegu rzeki przystań Fala. Po uzgodnieniu, możemy tu spokojnie zostawić nasz jacht na nieco dłużej (np. na dzień czy dwa). Część miejsc postojowych, za Wyspą Spichrzów, jest całkowicie osłonięta od falowania. Aby jednak dotrzeć do centrum miasta, musimy najpierw przeprawić się na drugą stronę przechodząc po jednym z mostów zwodzonych.


Cumujemy w Elblągu
Jeżeli chcemy zacumować jachtem w profesjonalnej marinie-porcie jachtowym, chcemy zostawić jacht na długi postój lub zimowanie, mamy do wyboru dwa takie miejsca. To porty HOW Bryza  (wschodni brzeg) i Jachtklub Elbląg (zachodni brzeg), położone na północnym skraju Elbląga. Tu możemy dopłynąć z Zalewu Wiślanego nie kładąc masztów. Bliżej do miasta będzie z Bryzy, do tramwaju mamy około 10 minut spaceru. Dalej do miasta będzie z Jachtklubu Elbląg - spory spacer zarówno do autobusu, jak i do tramwaju (tu jeszcze trzeba przejść przez most).
Za dojazd taksówką do obu portów nie zapłacimy jednak wielkich kwot - z centrum dojedziemy do obu przystani za około 20 złotych (ceny z 2018 roku). Lepsze warunki sanitarne (toalety i prysznice) znajdziecie w Jachtklubie, bo żeglarze korzystają tu z zaplecza hotelu "Wodnik". Natomiast  działające warsztaty szkutnicze, serwis silników - w Bryzie. 
Slip tradycyjny (pochylnia) dość stroma, znajduje się w Bryzie. W obu portach są też dźwigi stacjonarne (w JachtKlubie wygodniejszy dla wodniaków i o większym udźwigu).

Płyniemy od strony Zalewu Wiślanego

Jeśli płyniemy od strony Zalewu Wiślanego, pamiętajmy iż z postawionym masztem  dotrzemy tylko do   JK Elbląg i Bryzy. Jeśli chcemy płynąć dalej do Elbląga, trzeba położyć maszt, ze względu na mosty. Jeśli nie chcemy lub nie możemy tego zrobić (mając np. jacht zatokowy lub przybrzeżnomorski), mamy zasadniczo do wyboru tylko te dwie przystanie.

Płyniemy od strony jeziora Druzno
Jeśli płyniemy od strony Zalewu Wiślanego, zapewne mamy położony maszt, a więc możemy wybrać dowolne miejsce na postój w Elblągu
. Możemy być jednak zmuszeni do oczekiwania na otwarcie mostu zwodzonego Górnego. W takim przypadku rekomendowane miejsce do oczekiwania na otwarcie mostu to nabrzeże oznaczone na mapce nr 3. Nabrzeże to jest skośne w stosunku do lustra wody, w związku z tym cumując musimy uważać na religi i inne wystające elementy naszej jednostki.


Aby powiększyć mapkę kliknij na mapkę lub tutaj

Wykaz elbląskich portów jachtowych, przystani i miejsc dogodnych do cumowania wraz z krótką charakterystyką. Polecane miejsca na postój wyróżnione kolorem czerwonym.

 • Klub Sportów Wodnych Elbląg - klikamy tutaj
  Mała przystań na peryferiach Elbląga, raczej tylko dla członków klubu, od Zalewu Wiślanego dopłyniemy bez kładzenia masztów.
 • Jachtklub Elbląg - klikamy tutaj
  Duży port jachtowy na peryferiach Elbląga, daleko do autobusu, dobre miejsca postojowe, doskonałe zaplecze sanitarne i prysznice - w hotelu. Dźwig stacjonarny. Dobre miejsce na dłuższy postój, czy zimowanie.
  Od Zalewu Wiślanego dopłyniemy bez kładzenia masztów.
 • Harcerski Ośrodek Wodny Bryza - klikamy tutaj
  Duży port jachtowy na peryferiach Elbląga, blisko do tramwaju, bardzo dużo miejsc postojowych, serwisy szkutnicze, slip - pochylnia i dźwig stacjonarny. Średnie zaplecze sanitarne i prysznice. Dobre miejsce na dłuższy postój czy zimowanie. O
  d Zalewu Wiślanego dopłyniemy bez kładzenia masztów.
 • Przystań kajakowa MOSiR (d. klub kajakowy Energetyk-Polonia) - klikamy tutaj
  Duża przystań z zapleczem brzegowym, położona na zachodnim brzegu rzeki, 
  na skraju obrotnicy portowej. Do centrum miasta docieramy przez jeden z mostów (daleko). Slip dla kajaków i małych jednostek (łodzi wiosłowych czy motorówek). Przystań raczej klubowa, dla zawodników, ale otwarta na gości, choć mało tu miejsc do wygodnego zacumowania.
 • Przystań Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej (WIZUS) Serwis Suzuki - klikamy tutaj
  Pomosty cumownicze, przede wszystkim dla jednostek które chcą skorzystań z usług serwisowych. Serwis deklaruje dopłynięcie z pomocą w przypadku uszkodzenia jednostki na szlaku.
 • Przystań kajakowa PTTK - klikamy tutaj
  Mała przystań klubowa położona na zachodnim brzegu rzeki, obok przystani Straży Granicznej. Do centrum miasta docieramy przez jeden z mostów (daleko). Z wody trudno ją nawet zauważyć (budynek nie ma napisów). Przystań
  otwierana doraźnie dla potrzeb zawodników-członków klubu.
 • Przystań Fala - klikamy tutaj
  Średniej wielkości przystań jachtowo-motorowodno-kajakowa, położona na zachodnim brzegu rzeki, w północnym ujściu Kanału Miejskiego (okalającego Wyspę Spichrzów). Naprzeciwko jest centrum miasta, do którego dojdziemy jednym z mostów zwodzonych. Można tu wypożyczyć kajak (duża reklama-graffiti na zielonym hangarze).
 • Nabrzeże jachtowe - Bulwar Zygmunta Augusta - klikamy tutaj
  Nabrzeże w samym centrum i przy Starym Mieście, przy wschodniej stronie rzeki, dobre raczej na niedługi postój, zrobienie zakupów. Wychodząc najlepiej zostawić dyżunego załoganta na jachcie.
 • Przystań WOPR / Klub Motorowodny Szuwarek - klikamy tutaj
  Mała przystań na skraju Elbląga, w południowym ujściu Kanału Miejskiego, do centrum miasta dotrzemy pobliskim mostem. Przystań otwarta tylko doraźnie dla potrzeb WOPR i członków Klubu.
 • Nabrzeże Pasażerskie Wyspa Spichrzów (na mapce nr 1) - klikamy tutaj
  Nabrzeże pasażerskie, cumowanie po uzyskaniu zgody Portu Elbląg. Jedyne sensowne miejsce na zacumowanie dla jachtów oczekujących na otwarcie mostu zwodzonego Dolnego.
 • Nabrzeże ul. Wybrzeże Gdańskie (na mapce nr 2) - klikamy tutaj
  Nabrzeże niskie, w złym stanie technicznym
  .
 • Nabrzeże ul. Warszawska (na mapce nr. 3) - klikamy tutaj
  Nabrzeże betonowe. Mogą tu cumować jednostki oczekujące na otwarcie mostu zwodzonego Górnego.

Czekam na informacje i relacje Czytelników o Waszych wrażeniach z pobytu w Elblągu a także o informacje o zmianach i nowościach, na całym szlaku!
Piotr Salecki (listopad 2018)

 • Wersja archiwalna artykułu aktualna do 2017 roku jest tutaj
Artykuł powstał dzięki pomocy i współpracy
 • Good Time Czarter - firmy czarterującej barki motorowe na Pętli Żuławskiej, Zalewie Wiślanym i Kanale Elbląskim - więcej tutaj
 • JachtKlubu Elbląg w Elblągu, operatora portu Pętli Żuławskiej w Elblągu - więcej tutaj