HOW Bryza - port jachtowy

Port jachtowy HOW Bryza, ul. Portowa 2 (www.bryza.elblag.pl)
HOW to Harcerski Ośrodek Wodny, a więc portem zarządzają harcerze. Sporej wielkości basen portowy, w kształcie prostokąta, na wschodnim brzegu rzeki Elbląg, przystosowany do przyjęcia od kilkunastu do kilkudziesięciu jachtów gościnnych. Sympatycznie, spokojnie, bezpiecznie, miła atmosfera. Głębokości w basenie portowym (średnie) - 1.6 m.  

Ten port polecam nie tylko dlatego, że jest on stałym miejscem postoju w tym rejonie szlaku locyjnych jednostek portalu pomorskiszlakzeglarski, ale po prostu dlatego, że jest on pod wieloma względami najbardziej odpowiedni dla żeglarzy. A więc do miasta - blisko (do przystanku tramwajowego spacerkiem 10 minut). Wolnych miejsc dla Gości - dużo. Miejsca cumownicze -  do wyboru , do koloru: pomosty z y-bomami, w tym jeden nowy, ustawiony przed dwoma laty,  nabrzeże do którego można stanąć burtą - wyższe dla większych jednostek i niższe - dla mniejszych.  Slip tradycyjny (pochylnia, ze sprawną windą-hamulcem) i stacjonarnym dźwigiem-żurawiem (do 3,5 Tony), Na miejscu działają dwie firmy szkutnicze, którym można zlecić różnego rodzaju naprawy na jachcie. Toalety i prysznice - są, ale skromne, o standardzie nieco niższym niż u sąsiadów naprzeciwko. Teren ogrodzony, strzeżony (portiernia przy bramie). Można tu bezpiecznie zostawić samochód, wózek podłodziowy, zimować jacht. Są także hangary dla jachtów i łodzi. Bosmani w razie potrzeby (wahania poziomów wody) regulują cumy na pozostawionych przy stałych kejach jednostkach. Działania pracowników Bryzy dla ochrony cumujących w porcie jachtów podczas słynnego sztormu jesienią 2009 roku (całodobowe, nieprzerwane, przez kilka dni), to wzór do naśladowania dla wszystkich bosmanów...

Nabrzeże południowe - od wejścia do przystani nabrzeże jest wysokie, skarpowe. Jest tam zlokalizowany slip (pochylnia) i stacjonarny żuraw. Wzdłuż slipu w wodę wychodzi pomost cumowniczy. Dalej nabrzeże betonowe, niskie, przystosowane do cumowania jednostek burtą bądź do wystawionych boi. Od nabrzeża odchodzą dłuższe i krótsze prostopadłe pomosty ze y-bomami starszego typu. Jeden z tych pomostów ucierpiał w wyniku sztormu jesienią 2009 i teraz w jego miejscu widać tylko wystające z wody pale. Oczywiście ten fragment basenu portowego omijamy. (W sezonie 2010 pomosty naprawiono!) Ostatni odcinek nabrzeża jest podwyższony i przystosowany do cumowania większych jednostek burtą.
Nabrzeże wschodnie - podobnie jak końcowy odcinek południowego - jest wysokie, betonowe i przystosowane do cumowania jednostek burtą.
Nabrzeże północne - to nowoczesny pomost pływający z y-bomami. Na nabrzeżach jest energia elektryczna i woda (do nowego nabrzeża północnego doprowadzone od 2009 roku).

Cumujemy w Jachtklubie Elbląg czy HOW Bryza? Wybór należy do Was
Ponieważ przystanie JachtKlubu Elbląg i HOW Bryza położone są  naprzeciwko, wielu żeglarzy zastanawia się, i pyta, gdzie zacumować. Oba porty są duże i przygotowane do przyjmowania Gości. Wyraźnie jednak więcej wolnych miejsc postojowych jest zazwyczaj w HOW Bryza. Na terenie JachtKlubu natomiast jest hotel "Wodnik", a co za tym idzie toalety i prysznice o wyższym standardzie, udostępniane dla żeglarzy. Gorzej z dojazdem - do autobusu trzeba przejść się szmat drogi.
Lepsza komunikacja z miastem jest z HOW-u, gdyż blisko stamtąd do tramwaju. W Bryzie jest również  dźwig stacjonarny i slip-pochylnia a także zaplecze remontowe - kilka działających na miejscu firm  szkutniczych.


Harcerski Ośrodek Wodny Bryza - panorama - fot Piotr Salecki (2010)


Harcerski Ośrodek Wodny Bryza - widok na wejście do basenu portowego - fot Piotr Salecki (2010)


Harcerski Ośrodek Wodny Bryza - widok na przystań i nowy pomost - fot Henryk Myśliński (2008)

Piotr Salecki (wrzesień-grudzień 2010)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź