Małdyty - nabrzeże - jezioro Sambród)

Nabrzeże cumownicze w Małdytach położone jest tuż przy stacji kolejowej Małdyty. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się pomost przystani wędkarskiej a zdrugiej strony prywatne wodne garaże. Nabrzeże to jest betonowe i dość wysokie, jak dla jachtów, ale da się w miarę wygodnie wchodzić i wychodzić. Część nabrzeża wyposażona jest w barierkę ochronną i opony. Nieliczne polery cumownicze skupione są przy części nabrzeża z barierką. Przybijają tutaj statki białej floty płynące z Elbląga do pochylni Buczyniec (regularne rejsy statków Elbląg-Ostróda i Ostróda-Elbląg zawieszono po remoncie Kanału Elbląskiego w 2015 roku, ale statki pasażerskie do Małdyt przestały dobijać już wcześniej, po raz ostatni nastąpiło to około 2010 roku). Nabrzeże jest w coraz gorszym stanie technicznym. Nie ma tu żadnej infrastruktury dla wodniaków.

Płynąc przez jezioro Sambród nie wszyscy wodniacy orientują się że wpłynęli na... jezioro. A to dlatego, że wiele jezior na kanałowym szlaku podczas budowy kanału miało obniżony poziom lustra wody. Jeziora te zaczęły zarastać, stając się trzcinowiskami, z lustrem wody nieco tylko szerszym od samego kanału. Nabrzeże cumownicze w Małdytach jest zasłonięte przez wysepkę - pas trzcin przegradzający jezioro Sambród. Aby dopłynąć do nabrzeża, należy zwracać uwagę na boje szlakowe, kierujące w stronę  przystani (nie ma znaku rozgałęzienia dróg wodnych). Połączenie głównej drogi wodnej Kanału Elbląskiego jest drożne z obu stron wysepki.

Nowa przystań w Małdytach
Gmina Małdyty planuje budowę nowej przystani od 2018 roku w miejscu dawnego nabrzeża, o czym poinformowało na swojej stronie Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula (https://navicula.org.pl/344-nowa-przystan-w-maldytach).

Projektowane nabrzeże o długości 62 m podzielono na dwie części:

  • wysoką o długości 20 m, dla statków pasażerskich, na wysokości ok. 1,6 ponad poziomem lustra wody
  • niską o długości 35 m, dla jachtów i kajaków, na wysokości ok. 0,4 m nad wodą; platformę niską zaprojektowano na takim poziomie, że nie będzie ona zalewana przy wysokich stanach wody.

Nabrzeże ma zostać oświetlone, będzie wyposażone w szerokie bulwarowe schody oraz platformę dla osób niepełnosprawnych. Wodniacy oczekują na realizację tego potrzebnego projektu

Piotr Salecki (maj 2019, aktualizacja 2022)Projekt rozbiórki i budowy nowego nabrzeża w Małdytach - źródło: Navicula, https://navicula.org.pl/344-nowa-przystan-w-maldytach
Nabrzeże cumownicze w Małdytach - fot. Piotr Salecki (maj 2016)


Nabrzeże cumownicze w Małdytach - fot. Piotr Salecki (maj 2016)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź