- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
Wisła Królewiecka - nowe otwarcie
W dziale Pętla Żuław - Rzeki Delty Wisły zamieściłem całkowicie nowy opis szlaku Wisły Królewieckiej
Most zwodzony w Rybinie na Wiśle Królewieckiej
Wisła Królewiecka jest odgałęzieniem Szkarpawy. To droga wodna prowadzącą od miejscowości Rybina przez Grochowo i Sztutowo do Zalewu Wiślanego. Jest dostępna dla wszystkich jachtów, które płyną Szkarpawą, jedynie spłycenia przy ujściu rzeki do Zalewu Wiślanego mogą stanowić przeszkodę dla jachtów balastowych z większym zanurzeniem. Linie energetyczne są tak samo wysokie, jak na Szkarpawie.
Uważam tą rzekę za jedną z trzech najpiękniejszych na szlaku Rzek Delty Wisły-Pętli Żuławskiej. Równie piękne i ciekawe są Tuga-Święta - żeglowna od Nowego Stawu przez Nowy Dwór Gdański i uchodząca do Szkarpawy w okolicach Rybiny, oraz rzeki Dzierzgoń (miejscowi używają często nazwy Zorga) i Balewka - również żeglowne, obecnie zaniedbane i zapomniane, łączące się w okolicy Żółwińca i uchodzące do jeziora Druzno.
Gdy płynę z Gdańska na Zalew Wiślany przeważnie wybieram od Rybiny szlak Wisły Królewieckiej. Statystyki przejść przez mosty Rybiny wykazują, że z roku na rok, płynie tędy coraz więcej żeglarzy.
Klimatyczna nieczynna cegielnia
Ponieważ nadal jest to szlak nie będący oficjalnie drogą wodną, wzdłuż brzegów nie ma słupków kilometrażowych. Dlatego opisy odnoszą się do orientacyjnych odległości w kilometrach oraz do wyglądu brzegów i charakterystycznych miejsc na trasie. Natomiast dodatkowo zamieszczam informacje "odległościowe" w kilometrach szlaku, na podstawie wykonanych przeze mnie pomiarów.
Trochę historii
Przed laty wiódł tędy główny szlak komunikacyjny z Gdańska do Królewca. Potem stopniowo rzeka traciła na znaczeniu. Pod koniec lat siedemdziesiątych została zdegradowana do roli kanału melioracyjnego, co dało pretekst do zaniechania jakichkolwiek robót regulacyjnych i pogłębiarskich. Zaprzestano konserwacji mostów a ostatecznie je na długie lata unieruchomiono, linie wysokiego napięcia przeprowadzano coraz niżej (w okolicy ujścia miały tylko 10-11 metrów).
Nowa marina żeglarska w Sztutowie
Ujście do Zalewu Wiślanego
Czas rewitalizacji
Na szczęście nadeszły dobre czasy dla Wisły Królewieckiej. W latach 2006-2008 przeprowadzono gruntowną odnowę tego szlaku. Naprawiono i uruchomiono oba mosty zwodzone (w Sztutowie i Rybinie), podniesiono linie wysokiego napięcia do wysokości 15-16 metrów, pogłębiono i uregulowano brzegi i wały przeciwpowodziowe. W roku 2009 w Sztutowie powstała prywatna przystań żeglarska "Marina Baltica". W ramach programu "Pętla Żuławska" do 2013 roku ma powstać kolejna przystań żeglarska w Sztutowie.
Cały opis szlaku i zdjęcia - tutaj
Piotr Salecki
- Kategorie stron:
- 2459 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź