Nowa pława w Nowej Pasłęce

Przez wiele lat sugerowaliśmy ustawienie toru podejściowego do Pasłęki. Urząd Morski wysłuchał uwag wodniaków i ustawia w sezonie 2017 nowe oznakowanie. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia taka niespodzianka! Wpływając przez ujście rzeki Pasłęki docieramy do przystani w Starej Pasłęce a po położeniu masztu - do przystani w Braniewie. Do przystani w Ujściu - w większości przewodników określanej jako przystani w Nowej Pasłęce - wpływamy przez Kanał Pasłęki.

Żeglarz Drzazy pisze:
Nasz UM ustawił pławę nawigacyjną NPA. Gdzie? Teraz tak oznaczone jest wejście do rzeki Pasłęki. Niewątpliwe dla tych, co będą wpływać tam pierwszy raz, to spore ułatwienie. Dzisiaj [25 czerwca 2017] tam wpływałem i wypływałem - ster mam zanurzony na 1,2 m o nic nie zawadziłem. Balast po schowaniu miecza 85 cm. Skoro jest pława, to może UM będzie też tam dbał o odpowiednie głębokości.

Od pławy PAS idziemy kursem 110 do pławy NPA i dalej kursem 120 na środek między tyczkami wystawionymi przez R.Dodę. Wchodząc w rzekę za tyczkami trzymamy się prawej strony, która jest bardziej głęboka. Pozdrawiam Drzazy.

 

Nowa pława NPA: 54° 26,052' N      19° 44,100' E
Oficjalna instrukcja  nawigacyjna Urzędu Morskiego:  Pława  stanowi  punkt  orientacyjny  dla  małych  jednostek  kierujących  się w  ujście  rzeki  Pasłęka.  Do  pławy  zaleca  się  podchodzić z  kierunku  zachodniego.  Po  minięciu  pławy  należy

utrzymywać  kurs 125°,  kierując  się  na  środek  ujścia  rzeki.  Głębokości  w  ujściu  rzeki  są zmienne, ze spłyceniami dochodzącymi do ok. 0,5 m.

 

  • Więcej o Ujściu, Nowej i Starej Pasłęce, rzece Pasłęce i Braniewie na mojej stronie - tutaj

Piotr Salecki


Pława NPA - fot. Drzazy

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź