Port Kąty Rybackie - opis archiwalny (aktualny do 2014 roku)

Stoimy w Kątach!
To najbliższa miejscowość, do której możemy dopłynąć, wychodząc na Zalew Wiślany ze Szkarpawy i Wisły Królewieckiej. Tu zatrzymujemy się przed dalszą drogą ku wschodnim przystaniom tego ciekawego akwenu. Ale takie stanie w Kątach to na pewno nie jest żadna kara!

Kąty Rybackie to typowa miejscowość letniskowa. Są tu pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne, bary, restauracje, punkty sprzedaży pamiątek. Do plaży nad morzem spacerem przez mierzeję około 20 minut. Latem - tłumy wczasowiczów. Poza sezonem - cisza i spokój.

Panorama portu Kąty Rybackie (wiosna 2007). Po lewej stronie nowy basen portowy - jego istnienie sygnalizuje rufa statku pasażerskiego "Krystyna" z lewej strony zdjęcia. Na główkach nabrzeży (2009) są już nowe światła nawigacyjne.

Panorama portu z nieco innej perspektywy. Teraz Basen Zachodni już widać. Od falowania dobrze osłania go cypel porośnięty trzcinami, widoczny z lewej strony zdjęcia -
(fot. Piotr Salecki 2007)

foto: Marek Opitz

  1. Stary Port Rybacki - zaciszna zatoczka z pomostami i możliwością zacumowania wprost na brzegu - szczegółowy opis - klikamy
  2. Przystań "Neptun" (dawny "Barkas"). Po sześciu latach przerwy przystań rozpoczęła funkcjonowanie w 2012 roku  - szczegółowy opis - klikamy
    Dawna przystań "Barkas" - opis aktualny do 2006 roku - tutaj
  3. Port Kąty Rybackie (pasażersko-rybacko-jachtowy) - szczegółowy opis - klikamy


Trzy porty do wyboru
Przybijając do Kątów, każdy żeglarz może jednak wybrać coś dla siebie - gwarny port rybacko-pasażersko-jachtowy (na zdjęciu oznaczony cyfrą 3 przy czerwonym kółku), z letnikami zaglądającymi ciekawie do wnętrza jachtu oraz grupkami popijającymi wieczorem alkohol na gęsto rozstawionych ławkach (aczkolwiek bez większych incydentów), żeglarską przystań "Neptun" (na zdjęciu cyfra 2), gdzie wstęp mamy tyllko my i zaproszeni przez właściciela goście. Uwaga - "Barkas" już nie funkcjonuje, od 2007 zmiana dzierżawcy, nowy właściciel zapowiada otwarcie przystani Neptun w sezonie 2009 [zapowiedź nie została zrealizowana - dop. red jesień 2009]. Przystań "Neptun" funkcjonuje od sezonu 2012 [dopisek redkacji 2012]
Trzecia możliwość, to Stary Port Rybacki (na fot pod cyfrą 1), gdzie nikt niczego nie pilnuje i cumujemy zupełnie na dziko.

Port rybacko-pasażersko-jachtowy
Tor podejściowy do portu rozpoczyna biało-czerwona pława świetlna z kulą KĄT. Dalej do portu prowadzą pławy nieświecące K-3, K-2, K-1. Zatoka w pobliżu przystani poprzecinana dziesiątkami rybackich sieci i żaków jest płytka. Płynąc jachtem o zanurzeniu 50 - 80 cm, nie musimy się oczywiście trzymać toru, możemy halsować bez problemów.

Akwatorium basenu portowego pozwala na swobodne manewry pod żaglami praktycznie przy każdym kierunku wiatru. Wejście do portu jest bardzo szerokie, od wschodniej strony zakończone nabrzeżem z nabieżnikiem, od zachodniej zaś ograniczają nas trzciny.


Widok na  basen portowy - rozgrzebane nabrzeże zachodnie - kwiecień 2009...


... i widok  przed remontem - fot. Piotr Salecki sierpień 2007.

W sezonie 1999/2000 przeprowadzono modernizację i rozbudowę nabrzeży, co znacznie powiększyło liczbę stanowisk dogodnych dla żeglarzy (obecnie - w kwietniu 2009 trwa nadal modernizacja nabrzeża zachodniego). Część z nich wydzielona jest na przystań statku pasażerskiego "Krystyna", o czym informują stosowne napisy. Przy pozostałej miejsca na cumowanie jest dość. Bosman, Klemens Grucza, urzęduje w budynku położonym przy maszcie radiostacji od 7.00 do 15.00, tel.: 55 247-87-19. Tutaj także możemy podłączyć się do prądu. Przystaniowa toaleta Toi-Toi jest bezpłatna, ale za to bywa, niestety, często przepełniona.

Po solidnych chodnikach spaacerują wczasowicze. Alejki są oświetlone latarniami, stoją ławki. Przystań jest dostępna dla jachtów o zanurzeniu do 1,5 metra. Na terenie przyległym do portu otwarto Muzeum Zalewu Wiślanego. I choć ekspozycja jest na razie skromna, na pewno warto je oddwiedzić. W dawnych warsztatach Intersteru rozpoczęła z kolei działalność tawerna. Jest szansa, że jej dzierżawca uruchomi już wkrótce toalety i prysznice (2008 - tawerna nie fukcjonuje).

Wiosną 2008 rozpoczęto remont nabrzeży przez co port był w sezonie 2008 częściowo lub całkowicie wyłączony z użytkowania. Obecnie remont nabrzeża zachodniego trwa nadal (kwiecień 2009).


Nowe światła w główkach - jeszcze nie działające. Na pierwszym planie remontowane nabrzeże zachodnie (fot. Piotr Salecki 2009).


Tak od 2009 wygląda głowica wchodniego nabrzeża... (fot. Piotr Salecki 2009)


... a tak wyglądała wcześniej... (fot. Piotr Salecki 2007)


Nabieżniki.
Uwaga! Zmiana oznakowania od 2009 roku!
W porcie zostały ustawione nowe nabieżniki:
Na głowicy wschodniej: zielony słup (poprzednio zielona kratownicowa wieżyczka).
Na narożniku nabrzeża wschodniego: czerwony słup. To całkowicie nowe światło nawigacyjne.
Charakterystyka świateł jest obecnie ustalana.

Nabieżniki
Przedni: biało-czerwony słup ze znakiem szczytowym w kształcie litery U. Tylny: biało-czerwony słup ze znakiem szczytoowym w kształcie trójkąta.



Nabieżnik przedni i tylny. Od lewej budynek WOPR-u (spadzisty dach) i bosmanatu portu

(fot. Piotr Salecki 2009)


Basen Wschodni. Na pierwszym planie porzucona motorówka, która wiele lat stała na terenie "Barkasa"... (fot. Piotr Salecki kwiecień 2009)


... podobno "urwała się" w zimie z cum i dokonuje żywota w Kątach (kwiecień 2009)...


Charakterystyczne punkty w okolicy portu:
Kratownicowy maszt radiostacji w głębi portu, stojący za budynkiem bosmanatu.

Miejsca warte odwiedzenia
- Muzeum Zalewu Wiślanego w porcie rybackim
- Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie (6 km) - małe dzieci nie są wpuszczane.
- W Sztutowie znajduje się ostatnia końcowa stacja kolejki wąskotorowej. Przejażdżka ze Sztutowa do Stegny, Jantaru, Prawego Brzegu Wisły, a nawet Nowego Dworu Gdańskiego może stanowić sporą atrakcję.

Mapa batymetryczna podejścia do portu (dodałem we wrześniu 2010)


Mapę z maja 2010 publikujemy dzięki uprzejmości Urzędu Morskiego w Gdyni. Aby powiększyć - klikamy na mapkę.


Piotr Salecki (2007, aktualizacje 2010, 2013)

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź