Stogi - Yacht Klub Północny

Yacht Klub Północny to przystań położona na północnym brzegu Martwej Wisły, przed mostem Sucharskiego (wantowym) na terenie dzielnicy Stogi. To ostatnia przystań, do której możemy dopłynąć ze wschodu, od strony Górek Zachodnich bez składania masztów. Z kolei dla tych, którzy płyną Martwą Wisłą przez wody portowe z Gdańska (z położonym masztem), będzie to, po minięciu mostu Jana Pawła II (wantowego), pierwsza przystań przy której można się zatrzymać. Najbliższa okolica to także inne przystanie wodne: dalej wzdłuż Martwej Wisły na tym samym brzegu przystań GKM im. Zaruskiego. Prawie dokładnie naprzeciwko, na południowym brzegu Martwej Wisły przystań Stewa, dalej na wschód skryte w kanale Rozwojki przystanie Bliza i Pałacu Młodzieży. Za zakrętem, na wschodnim brzegu w zatoczce z pewnością zuważycie smętne resztki kutrów Bractwa Kutrowego.

A teraz więcej informacji o YK Północnym
Klub powstał w 1954 roku i aż do 2000 roku fukcjonował pod nazwą Yacht Klub Stal jako klub przyzakładowy stoczni. W 1990r. Stocznia Północna (poprzednio im. Bohaterów Westerplatte), zrezygnowała z utrzymywania i prowadzenia swoich ośrodków, w tym i żeglarskiego. Stocznia przekazała Klubowi teren z zabudowaniami w Gdańsku przy ulicy Siennej 37. Rozpoczęcie budowy Trasy Sucharskiego w Gdańsku i mostu wantowego przez Martwą Wisłę, przechodzących przez teren Klubu spowodowało konieczność zmiany siedziby Klubu. Za przekazanie działki klubowej przy ul. Siennej 37 inwestor wybudował nową siedzibę Klubu w Gdańsku Stogach przy ul. Tamka 5 w skład którego wchodzi: budynek klubowy, nabrzeże o długości 145mb, hangar, magazyny, slip, pomost pływający, place manewrowe i drogi. To właśnie miejsce, które widzicie niżej na zdjęciach. Klub na przenosinach skorzystał!

Cumujemy

Pewnym mankamentem jest brak miejsc postojowych dla jachtów gości. Jeśli tu jednak przypłyniecie, zapewne znajdzie się jakaś "luka" do zaucumowania w miejsce jednostki która akurat jest niezwodowana lub wypłynęła w rejs. Cumujemy dziobem do nabrzeża a rufą do boi cumowniczej. Jeśli wolnego miejsca jest dużo - ewentualnie także long side. Pamiętajmy o zafalowaniu wytwarzanym przez przepływające Martwą Wisłą jednostki. Po zakończeniu manewrów trzeba zgłosić się do dyżurnego bosmana. Dla żeglarzy są toalety, na nabrzeżu energia elektryczna i woda. 

Warto przeczytać


Piotr Salecki (luty 2011)


Taki widok macie przed oczami płynąc Martwą Wisłą z Gdańska, po minięciu mostu kolejowego i wantowego. Północny brzeg Martwej Wisły: barki i statki na pierwszym planie, to przystań remontowa i baza Żeglugi Gdańskiej, tuż za nimi Yacht Klub Północny, a na horyzoncie, z charakterystycznym niebieskim budynkiem Jacht Klub im. Zaruskiego. [Aktualizacja 2012]: Pomiędzy YK Północnym a JK Zaruskiego powstała Przystań Tamka. Fot. P. Salecki (2009)


A taka panorama rozciąga się z kierunku wschodniego, gdy płyniecie Martwą Wisłą od strony Sobieszewa i Górek Zachodnich. Fot. P. Salecki (2009)


Większość jachtów cumuje do nabrzeża zlokalizowanego wzdłuż Martwej Wisły. Mogą tu dopłynąć także pełnomorskie jachty. Fot. Piotr Salecki (2009)


Głowny budynek klubowy - fot. Piotr Salecki (2009)


Panorama przystani YK Północnego - fot. Piotr Salecki (2009)

Piotr Salecki (luty 2011)

Odpowiedzi

Klub z bogatą ofertą

Klub z bogatą ofertą regatową:

Dodaj nową odpowiedź