Rozwój Muzeum Zalewu w Kątach Rybackich


Zakończył się konkurs na projekt przyszłego, głównego budynku Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. W planach na najbliższe lata jest zdobycie środków potrzebnych do budowy całorocznego ośrodka muzealnego. Na razie w ramach realizowanego od 2005 roku unijnego projektu Lagomar, w którym współuczestniczyło Centralnego Muzeum Morskie i gmina Sztutowo opracowano koncepcję architektoniczną muzealnego budynku pod nazwą "Zabytkowa stocznia, Centrum Historii Zalewu Wiślanego" w Kątach Rybackich.

Projekt jest oryginalny i nawiązujący do wodnej tematyki - obok obecnych obiektów ma powstać nowy budynek w kształcie łodzi, z jedną całkowicie szklaną ścianą, przez którą można będzie oglądać ekspozycję łodzi i żaglówek.

- Jednym z celów inwestycji jest stworzenie warunków do całorocznej pracy muzeum - mówił w czasie prezentacji architektonicznego projektu Jerzy Litwin, dyrektor CMM w Gdańsku. - Dzięki tej budowie nie tylko uda się stworzyć nową ofertę wystawienniczą, ale także opracować innowacyjny program edukacyjny. Będzie oparty na interaktywnych zajęciach z zakresu szkutnictwa i powroźnictwa a skierowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży.

Szacunkowy koszt inwestycji wynosi 14 mln zł. Budowa miałaby rozpocząć się w przyszłym roku. W październiku pomysłodawcy złożą wniosek o finansowanie projektu z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

Sezonowa filia Centralnego Muzeum Morskiego co roku przyciąga coraz większą grupę odwiedzających. Placówka muzealna w Kątach Rybackich działa od sześciu lat. W halach szkutniczych położonych w pobliżu portu nad Zalewem Wiślanym co roku od maja do września prezentowane są wystawy związane z historią lokalnego rybołówstwa i szkutnictwa.

- Wierzę, że nowe muzeum będące wyjątkową atrakcją turystyczną na tym terenie, przyciągnie dużą liczbę zwiedzających i zwiększy konkurencyjność gminy na tle pozostałych miejsc Mierzei Wiślanej - podkreślił Stanisław Kochanowski, wójt gminy Sztutowo.

Dzięki tej inwestycji Centralne Muzeum Morskie zyska profesjonalne miejsce do eksponowania i przechowywania dużej liczby cennych eksponatów w tym kolekcji drewnianych łodzi rybackich i narzędzi szkutniczych.

Cenna wiedza o towarowych bojerach
Obecnie Muzeum Zalewu Wiślanego funkcjonuje w dawnych pomieszczeniach szkutniczych, jest czynne od początku maja. Pojawiły się nowe eksponaty oraz edukacyjne stanowiska. Jednocześnie trwają poszukiwania dotyczące historii bojerów towarowych, które jeszcze przed wojną stosowano na Zalewie Wiślanym. Prawdopodobnie takie jednostki, różnej wielkości były częstym widokiem na zamarzniętym akwenie.

Pracownicy Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich szukają kontaktu i wszelkich informacji na temat urządzeń na płozach z żaglem, napędzanych siłą wiatru. Mały projekt badawczy ma przynieść wiedzę na temat budowy, kształtu i wykorzystania bojerów na obszarze wokół Zalewu Wiślanego. Nie jest pewne czy tego typu sprzęt rzeczywiście służył mieszkańcom do transportu towarów, lub ludzi. Badacze mają informacje, że przewozowe bojery stosowano na jeziorach, rzekach w innych częściach Polski i Europy.

- Takie rozwiązania transportowe stosowano na terenie handlowym Hanzy- tłumaczy Jacek Bielecki z Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. - Nie jesteśmy pewni czy także na Zalewie Wiślanym. Stąd tak ważne dla nas są informacje i przekazy osób, które interesują się lub znają historię żeglugi i wykorzystywanego sprzętu na tym akwenie.

Nie ma wielu wiadomości o tych konstrukcjach, na razie wszystko opiera się na przypuszczeniach.

- Interesują nas wszelkie informacje związane z historią żeglugi na tym terenie. Zdjęcia, zapisy, ustne relacje- podkreśla Bielecki. - Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych. Chętni mogą kontaktować się pod numerem 055 247 87 77.

Odpowiedzi

Dodaj nową odpowiedź