- Pomorski Szlak Żeglarski
- Zatoka Gdańska
- Po wodach Gdańska
- Pętla Żuławska
- Zalew Wiślany
- Zalew Kaliningradzki
- Elbląski Węzeł Wodny
- Kanał Elbląski
- Pojezierze Iławskie
- Linie wysokiego napięcia
- Godziny otwarć mostów, śluz, pochylni
- Komunikaty nawigacyjne
- Szlaki Wodne Polski
- Pomagają nam
- Spotkania na szlaku
- wandrus-opinie
- Obozy quadowe, paintballowe, gokartowe i przygody
- Ostrzeżenia i interwencje
- PROJEKTY, AKCJE, PROPOZYCJE
- obozy-quadowe
JachtKlub Elbląg - opis archiwalny aktualny do 2011 roku
Od jesieni 2011 do wiosny 2012 trwageneralny remont i przebudowa, która zmieni dotychczasową przystań w nowoczesną marinę.
Port jachtowy JachtKlub Elbląg, ul. Radomska 29 , tel. 55 642-77-64, (www.jachtklub.elblag.pl)
Położony jest na zachodnim brzegu rzeki Elbląg. Basen portowy na planie kwadratu, z jednym bokiem minimalnie dłuższym. Ostrogi wejściowe są fachowo oświetlone - zieloną i czerwoną latarnią. Port jest przygotowany do przyjęcia kilku jachtów gościnnych. Spokojnie i bezpiecznie. Średnie głębokości w porcie 1,8 m.
Od razu, jeszcze płynąc Elblążką, zauważymy charakterystyczną, żółtą bryłę hotelu "Wodnik" z czerwonym dachem (przy Nabrzeżu Północnym). Tutaj mieści się biuro mariny a także siedziba Elbląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Na parterze hotelu jest bar (czynny okresowo) oraz toalety i prysznice przeznaczone dla żeglarzy. Drugim, także okazałym budynkiem jest hangar jachtowy, zlokalizowany przy Nabrzeżu Południowym. Większość jachtów to stali rezydenci, którzy cumują do wyznaczonych miejsc na bojach wprost do nabrzeży (dziobem lub rufą). Goście cumują najpierw (burtą) do jedynego pomostu, ustawionego prostopadle do Nabrzeża Północnego. Uwaga! Obecnie (jesienią 2010) pomost ów jest w remoncie. Po zacumowaniu w wolnym miejscu zgłaszamy się do bosmana, który udzieli nam informacji o możliwości dalszego postoju. Można zatankować wodę i podłączyć się do prądu. Można tu także bezpiecznie zostawić samochód i zimować jacht (ale slipowania tylko przyjeżdżającym specjalnie dźwigiem drogowym).
Warto dodać, że dzięki staraniom Jachtklubu i środkom unijnym, została uruchomiona jego letnia przystań nad Zalewem Wiślanym, w Nadbrzeżu - klikamy tutaj.
Cumujemy w Jachtklubie Elbląg czy HOW Bryza? Wybór należy do Was
Ponieważ przystanie JachtKlubu Elbląg i HOW Bryza położone są naprzeciwko, wielu żeglarzy zastanawia się, i pyta, gdzie zacumować. Oba porty są duże i przygotowane do przyjmowania Gości. Wyraźnie jednak więcej wolnych miejsc postojowych jest zazwyczaj w HOW Bryza. Na terenie JachtKlubu natomiast jest hotel "Wodnik", a co za tym idzie toalety i prysznice o wyższym standardzie, udostępniane dla żeglarzy. Gorzej z dojazdem - do autobusu trzeba przejść się szmat drogi. Lepsza komunikacja z miastem jest z HOW-u, gdyż blisko stamtąd do tramwaju. W Bryzie jest również dźwig stacjonarny i slip-pochylnia a także zaplecze remontowe - kilka działających na miejscu firm szkutniczych.
Jachtklub Elbląg - laterna na głowce wejściowej (naprzeciwległe, czerwone światło na główce jest zdewastowane - fot Piotr Salecki (2010)
Jachtklub Elbląg - Widok na budynek Hotelu Wodnik (siedzibę Jachtklubu Elbląg oraz Elbląskiego OZŻ) i pomost gościnny - obecnie w remoncie. Cumujemy w miejscu uzgodnionym z bosmanem - fot Piotr Salecki (2010)
Panorama - fot. archiwum JachtKlubu Elbląg
Piotr Salecki (wrzesień-grudzień 2010)
- 1347 odsłon
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź