Most obrotowy w Nowakowie jest ważnym miejscem na trasie żeglarzy, na drodze wodnej z Elbląga na Zalew Wiślany. Zwłaszcza dla tych, którzy mają jachty z masztami, których nie kładzie się podczas rejsu. Niestety operatorzy tego mostu zapomnieli, że rozpoczyna się sezon - wakacyjny, a nie zimowy.
Otwarcia mostów ruchomych, śluz, pochylni
Już od wielu lat opracowuję i przygotowuję do druku Informator Czynne Obiekty Hydrotechniczne na Pomorskim Szlaku Żeglarskim – od Gdańska do Iławy i Ostródy. Informator zawiera harmonogram otwarć mostów, śluz, pochylni, promów i telefony do ich obsługi, dystrybuowany jest bezpłatnie i wydawany dzięki wsparciu firm i instytucji które chcą wspierać promowanie turystyki na wodzie.
Informator zwykle wychodzi w pierwszej połowie maja. Sprawdzając dane, weryfikując zamieszczane informacje, dodatkowo dzwonię do obsługi opisywanych obiektów. Zazwyczaj otrzymuję pozytywne informacje zwrotne od administratorów, operatorów, pracowników.
W Nowakowie nie wiedzą, że na szlakach wodnych rozpoczyna się sezon
Dzisiaj jednak - 30 kwietnia 2026 - przeżyłem spore zaskoczenie, dzwoniąc do obsługi Mostu Obrotowego w Nowakowie. Nie, zaskoczenie to złe słowo. Po prostu zaniemówiłem. Bynajmniej nie dlatego, że na wstępie automatyczna sekretarka mostu obrotowego zgłasza „most pontonowy w Nowakowie” (tel. 55 231-27-27), który został zlikwidowany trzy lata temu. To tylko mało istotny „drobiazg”.
Wszyscy wodniacy wiedzą, że od lat mosty ruchome w całym regionie otwierają się w sezonie wielokrotnie, od zmierzchu do świtu. Dlatego dzwoniąc do mostu w Nowakowie chciałem zweryfikować godziny otwarcia mostu, podając dotychczas obowiązujące otwarcia o: 08.00, 10.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.30 i 19.15. Od razu zostałem „sprowadzony na ziemię” przez Miłego Pana informacją, że ostatnie otwarcie w ciągu dnia następuje owszem, ale nie wieczorem a już o godzinie 15.30, a „godziny zostały zmienione bo nie było sezonu, a zresztą o 17.30 już jest ciemno” (bez względu na podane godziny most otwiera się "od świtu do zmroku"). Zaprzeczyłem, tłumacząc Panu że ciemno robi się obecnie około godziny 20.00, ale wobec tak abstrakcyjnego argumentu dalsza dyskusja była bezcelowa.
Mówi operator mostu w Nowakowie - kierownictwo Zarządu Dróg Powiatowych
Zadzwoniłem więc do operatora mostu, czyli Zarządu Dróg Powiatowych w Elblągu z siedzibą w Pasłęku (ZDP). Na moje pytanie, kto, gdzie i kiedy opublikował taki komunikat, ograniczający godziny otwarć, uzyskałem odpowiedź, że jesienią czy zimą "ZDP uzgodnił ograniczenia otwarć z Urzędem Morskim i przesłał informację do Kapitanatu Portu w Elblągu"… Na pytanie, dlaczego więc w związku z rozpoczęciem sezonu letniego nie przywrócono otwarć o 17.30 i 19.15 usłyszałem milczenie.
Dokładają otwarcie o 17.30
W wyniku długiej dyskusji i mojego przekonywania, po konsultacji kierownictwa ZDP z UM, zapewniono mnie, że most będzie otwierany w majówkę także o godzinie 17.30. Czy tak będzie w istocie? Kiedy zostanie przywrócona godzina otwarcia 19.15? Nie wiadomo. Usłyszałem że „kiedy się da najszybciej”… Oczekuję na bieżące informacje od żeglarzy (tel. 501647139).

wandrus.pl - kliknij i wybierz obóz!
Brak konsultacji, brak informacji
Cała ta sprawa pokazuje większy problem, a mianowicie braku rzeczywistej konsultacji zarządzających obiektami mającymi wpływ na ruch na wodzie z ich najliczniejszymi użytkownikami – turystami wodnymi, a raczej ich przedstawicielami – na przykład klubami żeglarskimi czy portalami wodniackimi. Zgłoszenie zamknięcia mostu czy propozycje godzin otwarć obiektów hydrotechnicznych do Kapitanatu Portu czy RZGW i uzyskanie ich automatycznej akceptacji już nie wystarcza. Bo z obiektów tych w większości - przynajmniej w naszym regionie - korzystają turyści wodni a nie żegluga profesjonalna i to z nimi - z ich rzeczywistymi przedstawicielami - trzeba dyskutować na ten temat. Instytucje jak Urząd Morski czy RZGW nie znają potrzeb turystów wodnych, nie wiedzą, jakie godziny otwarć są potrzebne żeglarzom, jaki prześwit pod mostem tymczasowym jest niezbędny aby przepłynęły jachty czy hasbooty, nie mają pojęcia, na jakiej wysokości powinny być przewody energetyczne, by nie zahaczył o nie maszt współczesnego jachtu.
Brak wiedzy o potrzebach wodniaków to jedno, ale brak skutecznego przekazania tak ważnej informacji środowisku wodniackiemu – chociażby klubom żeglarskim JK Elbląg i HOW Bryza, przystaniom w Nadbrzeżu i Suchaczu czy portalowi pomorskiszlakzeglarski.info.pl promującemu turystykę wodną w całym regionie nie znajduje w dzisiejszych czasach usprawiedliwienia. Mamy epokę cyfrową, wysłanie emaila do zainteresowanych zajmuje dosłownie chwilę.
Sezon ale jaki? Letni czy zimowy?
Pytanie, kto jest za to odpowiedzialny za ten brak komunikacji, za podejmowanie decyzji ograniczających turystykę na wodzie, za „zapomnienie” że zaczyna się sezon.
W Nowakowie mamy sytuację taką, że „ktoś” arbitralnie, bez żadnych konsultacji postanowił ograniczyć godziny otwarć. Niestety ów „ktoś” zapomniał, że istnieje coś takiego jak „sezon żeglarski”, czas kiedy zaczyna się ruch na wodzie, kiedy zaczynają pływać żeglarze. O ile zrozumiałe jest ograniczenie godzin otwarć jesienią, zimą i wczesną wiosną, co następuje na wszystkich obiektach hydrotechnicznych, o tyle w sezonie są one otwierane od rana do wieczora. Zgodnie z ustaleniami środowiska wodniackiego z administratorami mostów ruchomych, śluz i pochylni, sezon na całym szlaku obowiązuje od soboty poprzedzającej 1 maja do niedzieli po 30 września, a więc w 2026 roku od 25 kwietnia do 04 października. Należało więc w odpowiednim czasie zwyczajnie przywrócić otwieranie mostu obrotowego w pełnym wymiarze godzin. Niestety instytucje odpowiedzialne za most w Nowakowie po prostu sezon żeglarski i potrzeby wodniaków zignorowały.
Ustalenia dotyczące otwarć obiektów mostowych na Spotkaniach Nawigacyjnych Pętli Żuławskiej
Warto dodać, że od kilku lat, na każdym tzw. Spotkaniu Nawigacyjnym Pętli Żuławskiej, gdzie spotykają się przedstawiciele samorządów, środowisk wodniackich, klubów, firm ze służbami nadzorującymi ruch na wodzie i administrującymi wodami morskimi i śródlądowymi poruszana jest kwestia funkcjonowania obiektów ruchomych takich jak śluzy, mosty zwodzone czy pochylnie oraz ich harmonizacji i ustalania godzin dogodnych dla wodniaków z zachowaniem poszanowania dla płynności ruchu samochodowego!!! Na ostatnim takim spotkaniu, w Nowym Dworze Gdańskim, byli przedstawiciele co najmniej jednej instytucji odpowiadającej za most w Nowakowie…
Spory o most
Starostwo Powiatowe w Elblągu nie chce przejąć mostu obrotowego w Nowakowie od inwestora – Urzędu Morskiego. Długi czas po jego uruchomieniu występowały awarie, a poza tym Starostwo, nie chce ponosić kosztów serwisowych, eksploatacyjnych i związanych z przyszłymi remontami mostu, zdając sobie sprawę z zasobów własnego budżetu. Jest to ważki argument. Stan obecny jest taki, że Starostwo w postaci Zarządu Dróg Powiatowych w Elblągu z siedzibą w Pasłęku „tymczasowo” jest operatorem mostu, co w praktyce oznacza, że zapewnia pracowników do jego obsługi. I takim operatorem chce pozostać nadal, a obie strony wymieniają pisma i rozmawiają za pośrednictwem kancelarii prawnych.
Problemy z nowo wybudowanymi mostami zwodzonymi w regionie i ich częste awarie, to temat na odrębny artykuł.
Trzy lata mostu obrotowego w Nowakowie
Awaryjne funkcjonowanie mostu w sezonie 2023, zaraz po jego otwarciu odbiło się rykoszetem na żeglarzach z Elbląga, którzy wypływają z elbląskich portów i przystani jachtowych na Zalew Wiślany, a po rejsie, co wiosną i jesienią oznacza zazwyczaj „pod koniec weekendu”, do Elbląga wracają. Przez wiele dni żegluga dla jachtów z niedemontowanym masztem (a tych w Elblągu jest większość) była w ogóle niemożliwa a potem mocno ograniczona.
Most potem jeszcze kilkukrotnie ulegał awarii, ale w sezonach 2024 i 2025 sytuacja się jakby nieco unormowała. Zaproponowane godziny otwarć – przypomnę – 08.00, 10.00, 12.00, 14.00, 15.30, 17.30 i 19.15 przyjęto w środowisku żeglarskim jako wystarczające, chociaż wiele lat, w sezonie letnim w lipcu i w sierpniu most pontonowy otwierano jeszcze około godziny 21.00.
Kto decyduje, kto informuje?
Podczas moich zapytań o godziny otwarć mostu w ciągu ostatnich trzech lat, regularnie byłem przez jedną instytucję odsyłany do drugiej. Urząd Morski Delegatura w Elblągu twierdził, że godziny ustala ZDP (Zarząd Dróg Powiatowych), a ZDP odpowiadał że owszem, otwiera most w godzinach jakie poda… Urząd Morski. Po ponownej indagacji w UM twierdzono, że godziny będą uzgadniać z Zarządem Dróg… Tak czy inaczej, dotychczas jakoś to funkcjonowało i żeglarze mogli w końcu pływać. Jak się okazuje – do czasu.
30 kwietnia 2026 okazało się, że w „majówkę” mamy na moście obrotowym w Nowakowie otwarcie sezonu, ale zimowego.
A co Wy o tym sądzicie? Napiszcie w komentarzach do artykułu.
Piotr Salecki

Most obrotowy w Nowakowie - fot. Piotr Salecki (2024)

Most obrotowy w Nowakowie - fot. Piotr Salecki (2024)
Odpowiedzi
Dodaj nową odpowiedź